@365tipu

TIP#1451: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl sedmý (Co dělat když věci nefungují jak mají a jak Alexu umlčet)

Dříve nebo později se u Amazon Echo setkáte s tím, že ztratí připojení k WiFi a sama se prostě nepřipojí ani po dlouhém čekání. Jak tohle řešit má několik možných (a postupných) kroků.

  1. Vypněte a zapněte Echo (vytažením napájení) a doufejte, že to pomůže. Pokud ne, čeká vás trochu více snažení
  2. Zkuste znovu vyvolat připojení k WiFi – delším stiskem akčního tlačítka, než začne kruh svítit oranžově (světlo se točí ve směru hodinových ručiček). Budete potřebovat mobilní aplikaci, připojit se na WiFi v Echu a doufat, že to pomůže. Pokud vám setrvale odmítá připojení nebo zatvrzele znovu a znovu chce zadat heslo (co máte správně), tak dost smůla.
  3. Pokud nepomohla snaha o nové připojení na WiFi, tak to asi bohužel bude chtít factory reset (Mic Off + Volume Down u druhé generace, kancelářská sponka do otvoru ve spodní částí u první generace). Pak musíte znovu párovat vaše zařízení a aplikaci, připojení na WiFi. Factory reset se neobávejte, sice musíte projít znovu nastavením jazyka a případně rozpoznávání hlasu, ale jde to přeskočit – po dokončení bude Alexa umět to samé co předtím, nic se neztrátí.

U připojování k WiFi klasicky platí, že pokud máte možnost připojit k 5 GHz síti, tak to udělejte. Starší 2.4 GHz mohou zlobit pokud jich okolo vás je příliš.

Jak umlčet Alexu

Pokud jste si Echo propojili přes Bluetooth s telefonem, tabletem či notebookem, tak vás možná bude poněkud rozčilovat tím, že klidně uprostřed noci (hlasem) oznámí, že došlo k připojení (notebook se například zapnul pro aktualizace) a k odpojení.

Totéž vás může potkat i pokud vypadne proud, po obnovení se Alexa spustí a vesele začne povídat. Tohle je řešitelné zejména tím, že

  • Nenecháte propojení s Bluetooth aktivní (stačí odpojit a podle potřeby kdykoliv připojit)
  • Použijte mute/ztlumení na Echu – použít k tomu můžete knoflík přeškrtnutého mikrofonu.
  • Další méně vhodné řešení je to, že prostě Echo vypnete (odpojíte od napájení), v pokročilejší podobě si ho můžete dát na zásuvku s časovačem
  • Další co můžete udělat je, že stáhnete dolů hlasitost – opět buď pomocí „-/+“ knoflíků nebo přes „Alexa, turn up/down volume“ nebo „Alexa, setup up a volume to level X
  • Zafungovat by mohlo i aktivování Do Not Disturb (Nevyrušovat). Ať už ručně nebo si to nastavit v období hodin kdy obvykle spíte. To je ale primárně určeno k potlačení upozornění na volání a zprávy.

Je vlastně dost překvapivé, že Echo (Alexa) neumí nějaký noční režim, kdy sice bude ochotně čekat na povely, ale nebude samo od sebe mluvit ani svítit. Night Mode (noční režim) totiž umí jenom Echo Spot a je to jenom tak trochu „poloviční“ noční rezim. Napříč modely funguje jenom Whisper mode, kdy Alexa bude mluvit méně hlasitě.

Předchozí tip najdete v Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)

Jak na Amazon Alexa – další tipy a triky

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky