TIP#1451: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl sedmý (Co dělat když věci nefungují jak mají a jak Alexu umlčet)

Dříve nebo později se u Amazon Echo setkáte s tím, že ztratí připojení k WiFi a sama se prostě nepřipojí ani po dlouhém čekání. Jak tohle řešit má několik možných (a postupných) kroků.

  1. Vypněte a zapněte Echo (vytažením napájení) a doufejte, že to pomůže. Pokud ne, čeká vás trochu více snažení
  2. Zkuste znovu vyvolat připojení k WiFi – delším stiskem akčního tlačítka, než začne kruh svítit oranžově (světlo se točí ve směru hodinových ručiček). Budete potřebovat mobilní aplikaci, připojit se na WiFi v Echu a doufat, že to pomůže. Pokud vám setrvale odmítá připojení nebo zatvrzele znovu a znovu chce zadat heslo (co máte správně), tak dost smůla.
  3. Pokud nepomohla snaha o nové připojení na WiFi, tak to asi bohužel bude chtít factory reset (Mic Off + Volume Down u druhé generace, kancelářská sponka do otvoru ve spodní částí u první generace). Pak musíte znovu párovat vaše zařízení a aplikaci, připojení na WiFi. Factory reset se neobávejte, sice musíte projít znovu nastavením jazyka a případně rozpoznávání hlasu, ale jde to přeskočit – po dokončení bude Alexa umět to samé co předtím, nic se neztrátí.

U připojování k WiFi klasicky platí, že pokud máte možnost připojit k 5 GHz síti, tak to udělejte. Starší 2.4 GHz mohou zlobit pokud jich okolo vás je příliš.

Jak umlčet Alexu

Pokud jste si Echo propojili přes Bluetooth s telefonem, tabletem či notebookem, tak vás možná bude poněkud rozčilovat tím, že klidně uprostřed noci (hlasem) oznámí, že došlo k připojení (notebook se například zapnul pro aktualizace) a k odpojení.

Totéž vás může potkat i pokud vypadne proud, po obnovení se Alexa spustí a vesele začne povídat. Tohle je řešitelné zejména tím, že

  • Nenecháte propojení s Bluetooth aktivní (stačí odpojit a podle potřeby kdykoliv připojit)
  • Použijte mute/ztlumení na Echu – použít k tomu můžete knoflík přeškrtnutého mikrofonu.
  • Další méně vhodné řešení je to, že prostě Echo vypnete (odpojíte od napájení), v pokročilejší podobě si ho můžete dát na zásuvku s časovačem
  • Další co můžete udělat je, že stáhnete dolů hlasitost – opět buď pomocí „-/+“ knoflíků nebo přes „Alexa, turn up/down volume“ nebo „Alexa, setup up a volume to level X
  • Zafungovat by mohlo i aktivování Do Not Disturb (Nevyrušovat). Ať už ručně nebo si to nastavit v období hodin kdy obvykle spíte. To je ale primárně určeno k potlačení upozornění na volání a zprávy.

Je vlastně dost překvapivé, že Echo (Alexa) neumí nějaký noční režim, kdy sice bude ochotně čekat na povely, ale nebude samo od sebe mluvit ani svítit. Night Mode (noční režim) totiž umí jenom Echo Spot a je to jenom tak trochu „poloviční“ noční rezim. Napříč modely funguje jenom Whisper mode, kdy Alexa bude mluvit méně hlasitě.

Předchozí tip najdete v Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)

Jak na Amazon Alexa – další tipy a triky

TIP#1903: Co je to Amazon Sidewalk Network a jak to můžete vypnout

Amazon Sidewalk Network je “Mesh” síť tvořená zařízeními od Amazonu – funguje na Bluetooth (BLE) a 900 MHz rádiu a „nepotřebuje“ Internet ani Wi-Fi. Slouží ke komunikaci zařízení od Amazonu mezi sebou a to včetně předávání dat i mezi zařízeními, které nejsou vaše. 

Jak napojit Google Home (Alexu, atd) na mobilní data?

Google Home i Amazon Alexa potřebují k chodu Wi-Fi, jedině tak se mohou spojit se servery Google/Amazonu a řešit co chcete. Včetně případného ovládání chytré domácnosti a dalších věcí. Tahle skutečnost zároveň znamená to, že musíte mít doma (v práci, atd) něco co poskytne WiFI síť a tu musíte napojit na Internet.

TIP#1259: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu): Jak na více zařízení v domácnosti?

Mít v domácnosti (ale může to být i ve firmě) více zařízení s Alexou může být docela užitečné – můžete je používat pro hlasové povely a dotazy ve všech místnostech, hudba co jste si pustili může hrát po celém domě nebo můžete používat vše jako domácí interkom – zavolat dítě na večeři. Je poměrně snadné … Pokračování textu TIP#1259: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu): Jak na více zařízení v domácnosti?

TIP#1237: Jak dopadne vaše chytrá domácnost při a po výpadku proudu?

Tak trochu pokračování Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma? Jde totiž o stejný problém – máte chytrou domácnost – světlo, topení, zámky, klimatizace a další věci ovládáte pomocí nějaké chytré elektroniky. Ideálně navíc hlasem, přes Alexu od Amazonu, Asistenta od Google či Siri a HomeKit od … Pokračování textu TIP#1237: Jak dopadne vaše chytrá domácnost při a po výpadku proudu?

TIP#1164: Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma?

Na otázku z titulku není až tak jednoduchá odpověď. Bude to totiž záležet na konkrétním zařízení. Pokud Alexa nebo Roomba přijdou o WiFi, tak je velmi časté, že se jim nepodaří znovu připojit, dokud je nerestartujete. Alexa bez WiFi nebude fungovat vůbec, Roomba bude fungovat, vysávat a všechno, ale žádné mapičky o tom co dělala … Pokračování textu TIP#1164: Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma?

Jak naučit Alexu zjednodušené povely, zkratky? A co jsou to (Smart Home) Routines?

Pokud máte Amazon Echo (v kterékoliv podobě) a k tomu nějaké to chytré zařízení, tak jste už velmi pravděpodobně zjistili, že „Alexa, turn on kitchen (light)“ a „Alexa, turn off kitchen (light)“ je zbytečně složité. Pro členy rodiny co neumí anglicky navíc obtížně použitelné. Měli byste vědět, že s Smart Home Routines můžete tohle celé … Pokračování textu Jak naučit Alexu zjednodušené povely, zkratky? A co jsou to (Smart Home) Routines?

TIP#973: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)

Které Amazon Echo si koupit? Dost zapeklitá otázka, protože na výběr jich je několik (a pouze některé jsou v International podobě, tedy přímo koupitelné do Česka) a navíc existuje první a druhá generace. Liší se i cenou, což může být první zásadní omezení. Liší se ale i parametry, které se ne zcela snadno dají pochopíte … Pokračování textu TIP#973: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)

TIP#967: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl pátý (věci, které v Česku prostě mít nemůžete)

Amazon se chová velmi záhadně co se dostupnosti některých funkčností týče. Něco je pochopitelné, protože to může vyžadovat češtinu a tu Echo/Alexa neumí. Občas je to pochopitelné z toho, že daná služba v Česku není dostupná jako taková (Pandora jako markantní příklad). Bohužel u řady dalších věci to smysl nedává a nezbývá než doufat, že … Pokračování textu TIP#967: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl pátý (věci, které v Česku prostě mít nemůžete)

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.