Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/www/25398/365tipu_cz/www/wp-content/themes/twentyfifteen/functions.php on line 547
@365tipu

TIP#1403: Netatmo Personal Weather Station aneb jak sledovat počasí venku (i doma) (recenze)

Čas otestovat další kousek chytré domácnost od Netatmo. Po chytrém topení (viz dlouhý seriál Jak na chytré vytápění) přišlo dlouhé období testování domácí meteostanice od Netatmo. Snadno použitelná, elegantní, slušně vybavená a tak trochu i návyková hračka. Byť nutná dodat, že zatímco chytré topení vám bude šetřit peníze a doma se starat o podstatně lepší pocit (konec přetápění, zejména) tahle druhá věc není „must have“.

Co najdete v základním balení Personal Weather Station?

Velký váleček je stanice pro domácnost (napájí se ze zásuvky nebo přes USB kabel, obé je součástí a menší váleček je stanice pro venkovní prostředí (napájení přes dvě malé tužkové baterie, jsou také součástí dodání a v stanici je musíte jen odizolovat). V balení je i základní mechanismus pro připevnění venkovní stanice. Oněch interních (indoor) modulů si můžete koupit víc a měřit tak teplotu a další věci ve více místnostech.

Zprovoznění je snadné

Stáhnete si aplikaci Netatmo Weather (App Store, Google Play) a pořídíte si účet u Netatmo – ideálně ten co už používáte pro cyhtré topení. Pro spojení a párování stačí být v blízkosti a součástí bude i aktualizace firmware).  Samotné nastavování a připojování funguje přes Bluetooth – stanice (ta domácí) bude potřebovat připojit na WiFi (to aby bylo vše dostupné odkudkoliv) a další moduly se připojují k této stanici.  Můžete konfigurovat základní stanici i přes počítač – postačí připojit (přiloženým) USB kabelem.

Umístění domácí stanice není až tak komplikované – chce to ale najít vhodné místo – tam kde nebude ovlivněna horkem z topení ani přímým sluncem, ale také ne teplem z počítače či něčeho jiného. Na horní plošce stanice je ovládací knoflík – ten už jste použili pro nastavení (dlouhé držení vyvolá připojovací režim) a lze ho krátce zmáčknout pro indikaci úrovně CO2 a zároveň vyvolat ručně změření hodnot (ty se samozřejmě měří průběžně automaticky, každých 5 minut) a odeslání do vašeho mobilu/aplikace.

V aplikaci v Nastavení je dobré si správně nastavit polohu (pomůže GPS z mobilu) a pak také pojmenovat jednotlivé stanice – domácí, venkovní a případné další (vítr, vlhkost, atd) tak abyste věděli kde případně jsou umístěné.

Hodí se i www.netatmo.com kde po přihlášení získáte podstatně bohatší dashboard, než ten co je v mobilu. V obou, tedy v aplikaci i na webu můžete sledovat grafy a je vidět i předpověď počasí na týden dopředu – v základní i pokročilejší podobě. Přes mapičku se můžete podívat i na velkou WeatherMap – síť všech Weather Station po celém světě.  Dashboard na webu je i dost uzpůsobitelný, co nechcete můžete vypínat.

2019-07-20 09.51.19.png
Povedená aplikace pro iPad po otočení lépe využije plochu

Dashboad na mobilu má v horní částí venkovní měření, ve spodní vnitřní (je tam tedy i úroveň CO2) a obě části lze posouvat na jiná zobrazení a poklepnutím přepínat mezi více hodnotami. Otočení mobilu do široké podoby aktivuje zobrazení grafu – stejný model jako u Netatmo topení (a stejně protivné protože se to každou chvíli aktivuje samo).

Umístění venkovní stanice už je trochu komplikovanější – neměla by být na přímén slunci a nemělo by na ní přímo pršet (alespoň to je uváděno v malé brožurce). Klasicky pozor na případné zdroj tepla a taky na to, že by to mohlo někoho zlákat ke krádeži (není to zrovna nejlevnější hračka). Zavěsit můžete na šroub s hmoždinkou (součást balení) nebo pomocí pásku se suchým zipem dát na nějaký sloupek (oboje je ale jenom zavěšení a lze snadnou popadnout a zmizet). Značně nepraktické je ponechání kdesi na parapetu – nejen že vám to může sfouknout vítr, ale bude tam pršet a svítit sluníčko. A také zde tradičně platí, že by to nemělo být někde u země, doporučováno je alespoň 150 cm (5 stop) výšky. Dosah Netatmo uvádí až 100 metrů, ale tradičně budou hrát roli zdi a rušení.

DODATEK: Karel Stach na Twitteru pro venkovní stanici doporučuje pořídit Radiační štít pasivní – malý TFA

POZNÁMKA: Weathermap je veřejně dostupná, takže pokud nechcete aby všichni věděli kde že máte své Netatmo, tak zvažte zda v ní chcete být vidět. V Nastavení u vaší stanice najdete v Manage My Station -> „Contribute to the Netatmo Weathermap“.

V aplikací i na webu můžete přidat další správce a pozvat i další uživatele – můžete tak každému z rodiny nadělit přístup. Budou se tak moci podívat kolik je stupňů venku a přestanou se vás vyptávat. A když už jsme u aplikace, tak tabletová verzi pro iOS (iPad) je o kousek lepší než telefonní verze – vejde se toho tam víc a tvůrci toho využili.

Co měří domácí stanice

Teplotu, vlhkost, kvalitu vzduchu, úroveň CO2 a množství zvuku. To poslední je trochu předmětem vtípků, to předchozí je trochu předmětem kritiky s ohledem na cenu. Hodnota je ale především v dlouhodobých datech. Jestli jenom chcete vědět jakou máte teplotu v pokoji, tak si nepořizujte systém od Netatmo. Ten je hlavně daleko více určený k měření více věcí, včetně těch mimo vaše obydlí. Měření CO2 může být poměrně dost užitečná věc, byť ještě prospěšnější by bylo doplnit o měření CO, případně o samostatný senzor CO (oxidu uhelnatého) co by se hodil do koupelen či místnosti s kotlem/karmami.

Pokud chcete měřit více místnosti, tak existuje dodatečný vnitřní modul (Netatmo Additional Indoor Module, 1 999 Kč v červnu na Alza.cz) co měří teplotu, vlhkost, hluk a kvalitu vzduchu (CO2 senzor je jenom ve vnitřních modulech, základním i přídavném, venkovní to neumí). Připojit k základní stanici můžete tři další přídavné moduly). Oproti základnímu modulu je přídavný napájený z AAA baterií, podobně jako vnější modul.

Vnitřní a venkovní stanici si pořídíte vždy v jednom balíčku, viz Netatmo Urban Weather Station (4 400 Kč v červnu na Alza.cz). Lze případně koupit jenom vnitřní v podobě Netatmo Healthy Home Coach (2 700 Kč v červnu na Alza.cz)

Co měří venkovní stanice

Pokud používáte Netatmo chytrý termostat/hlavice, tak se vše automaticky využije i zde – systém bude vědět lépe jaká je venkovní teplota, takže bude moci lépe plánovat vytápění.

Teplotu, vlhkost vzduchu, valitu vzduchu, barometrický tlak a „počasí“. Můžete tím nahradit klasický teploměr kdesi venku na zdi, ale ten toho zdaleka tolik umět nebude – měření tlaku je klasicky dobré pro předpověď počasí. A Netatmo v tomto ohledu je výjimečně díky využití celé existující sítě stanic – budete-li mít štěstí budou ve vašem okolí další stanice. A také možná v místě kam se chystáte jet.

Další možnosti pro venkovní měření

Netatmo Rain Gauge neboli srážkoměr  (1 999 Kč v červnu na Alza.cz) je další samostatné čidlo pro měření srážek – hodit se může hodně v okamžiku kdy máte zahradu nebo prostě venkovní květiny. Usnadní rozhodování o tom kdy je potřeba zalévat.

Anemometer neboli Netatmo Wind Gauge (2 700 Kč v červnu na Alza.cz) měří sílu větru a směr větru. Pomáhá v lepším určení „pocitové teploty“ a hodí se i jako zdroj varování při překročení určité rychlosti větru.

Co dalšího dodat

Netatmo podporuje Amazon Alexa, takže můžete napojit a využívat. Chybí ale podpora pro Apple HomeKit i Google Assistant. Může se hodit podpora IFTTT pro vyvolávání akcí na základě dat z meteostanice, nebo touto cestou můžete propojit s Google Assistant.  Apple HomeKit začal být podporován v říjnu 2019 (viz Inteligentní meteostanice Netatmo je nyní kompatibilní se sadou Apple HomeKit)

Může vám chybět displej, ale pokud jste zvyklí už na chytré topení, tak možnost mít vše na webu (rozhodně jedna z nejlepších věcí) i mobilu je plně dostačující. Můžete postrádat měření prachových části, CO či těkavých organických látek – pro něco takového musíte zvolit jiné produkty. Chybět vám může i čeština, kterou to opravdu neumí.

Líbit se určitě bude i možnost stáhnout si data z meteostanice jako CSV/XLS – najdete ve webové administraci v Manage my Station.  Hodit se vám může i Netatmo Connect  a to, že Netatmo je tradičně zásadně otevřené co se napojení na další systémy a využití dat týče. Znamená to i to, že můžete využít řadu dalších pomůcek odjinud, mrkněte třeba na Meteoware Plus.

Měření CO2 nezaměňovat s měřením CO – to první je spíše otázka čistoty/znečištění ovzduší a může se hodit jako upozornění nutnost vyvětrání, to druhé je otázka životu nebezpečného plynu v koupelnách a bytech vůbec.

Rozsahy měřených hodnot (měří po 5 minutách)

Teplota (vnitřní): od 0 do 50 °C (přesnost ± 0,3 °C)
Teplota (venkovní): od -40 do 65 °C (přesnost ± 0,3 °C)
Vlhkost (vnitřní a vnější): 0 do 100 % (přesnost ± 3 %)
Tlak (vnitřní): od 260 do 1 160 mbar (přesnost ± 1 mbar)
CO2 (vnitřní): od 0 do 5 000 ppm (přesnost ± 50 ppm nebo ± 5%)
Hluk (vnitřní): od 35 do 120 dB

Praktické zkušenosti

Jedna věc je po čase u Netatmo počasí návyková, zvyknete se dívat na předpověď – ta nabízí týden dopředu, graf teplot a graf srážek.

2019-07-20 09.51.03.png

Samozřejmě, čím dále do budoucnosti, tím méně je na to spolehnutí, ale aktuální a příští den většinou dost sedí. Mírně nemusí sedět množství srážek, ale nemůžete chtít aby vám to přesně řeklo jak to bude vypadat přímo u vás doma. Návykové je i to, že nemusíte jít k oknu a podívat se na venkovní teploměr, prostě se podíváte na otevřenou záložku v prohlížeči nebo do aplikace v mobilu. Jen to chce dobře vyřešit umístění venkovní stanice.  Nejen z pohledu možné krádeže, ale také pro vypovídací schopnost.

Pro některé věci možná moc užitku nenajdete – hluk je jeden z příkladů, stejně jako atmosférický tlak, ten vám v Praze v bytě nikdy nic moc výrazného neřekne.

2019-07-20 10.01.14.png

Pokud o dlouhodobějších grafů (měsíční a roční) budete dumat proč je tam červený a modrý graf? Červený je nejvyšší teplota ten den, modrá nejnižší teplota ten den – na dlouhodobých grafech tak vidíte rozmezí teplot. Tedy něco jako nejnižší noční teplotu a nejvyšší denní teplotu.

2019-07-20 09.50.45.png

Šikovná je velká světová mapa (dostupná webu i z Netatmo Weather aplikace), můžete se podívat na nejbližší okolí, stejně tak jako na nějaké místo, km se chcete vypravit. Na libovolnou stanici v mapě si totiž můžete kliknout a podívat se na aktuální data i předpověď (ta samozřejmě nepochází od Netatmo).  Můžete se tak třeba podívat na Netatmo na Špicberkách (a není tam jediné, jak jsem si původně myslel).

Koupit nebo nekoupit?

Jak už bylo napsáno kdesi výše, je to dost návykové mít doma něco, co snadno měří teplotu (a další věci) a poskytuje předpověď. Na druhou stranu, Netatmo Weather Station tradičně nepatří mezi nejlevnější „hračky“ a přímá návratnost není moc viditelná (možná pokud máte rodinný domek tak se může hodit o něco více jako užitečný zdroj dat pro chytré vytápění). Pokud ale prostě zrovna nemusíte šetřit každou tisícikorunu, tak tohle je dobrý nápad.

Dodatečné moduly (vítr a dešť) na doma spíš  nevyužijete, ale pokud máte rodinný domek tak to může být vítaný doplněk, byť to opět není něco „must have“. Pokud ale zahrádkaříte, tak rázem užitečnost stoupá.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky