@365tipu

TIP#1244: Chytrá domácnost: Jak na chytré vytápění (1)

Řešíte zda si doma pořídit nějaké poněkud chytřejší topení? Po několika týdnech intenzivního testování Netatmo termostatu Netatmo termohlavic je čas dát dohromady sérii tipů, které se týkají obecně tématu chytrých topení a zároveň pomohou, pokud si budete chtít pořídit právě řešení od Netatmo.

Několik tipů proto, že je zde několik modelových situací a jeden společný základ. Ale začít je potřeba začít u potřebné teorie. Potřebné k pochopení proč vůbec něco takového řešit.

Proč se vlastně zabývat pořízením chytrého topení

1) Snazší možnost nastavení všeho

Nejzásadnější výhoda je ta, že můžete vše ovládat a nastavovat z mobilní nebo webové aplikace. Tohle pochopíte velmi rychle, jakmile si něco takového pořídíte. U vašeho původního „hloupého“ termostatu jste totiž nejspíš nastavili dny, časy a teploty jenom jednou, možná dvakrát. Ale pokaždé když vám nastavení zmizelo, jste to vzdali. Nebavilo vás ani nastavit tam čas a datum, natož pomocí pár tlačítek na malém displeji měnit to nejpodstatnější.

Chytrý termostat (a případné chytré termohlavice) vám snadno umožní nastavit jak topit – tedy kolik stupňů chcete. Ve všední dny v interval ráno (odcházíte), přes den (nejste doma), odpoledne (přišli jste) až večer (jste doma) a v noci (spíte). V sobotu a v neděli budete plán navíc potřebovat upravovat podle toho, jestli jste celé dny doma nebo odjíždíte na chatu.

Velmi se bude hodit (a Netatmo to umí) nastavit více takovýchto profilů – například dle ročního období, protože v zimě určitě budete chtít topit jinak (i s ohledem na změnu hodinového režimu) než v létě.

2) Snazší operativní/dočasné změny

Protože výše zmíněné můžete dělat na mobilu i na webu, tak budete v tomhle mít výhodu i při potřebě náhlých  změn – vypnout či zapnout topení, jen na určitou dobu, oznámit „odešel jsem z domu“, zapnout jen mírné vytápění zabraňující zamrznutí trubek v zimě.

Chytré termostaty dnes vždy můžete ovládat na dálku – můžete si tak například zapnout topení před příchodem domů. Tak aby až dorazíte, už tam nebyla zima. Nebo můžete něco takového napojit na IFTTT a váš příchod či odchod nastavit odpovídající režimy vytápění.

Netatmo umí i více uživatelů, takže všichni členové rodiny budou moci používat mobilní aplikaci a nastavovat si topení. Což nakonec oceníte i v noci, prostě když vám bude zima či horko, tak v posteli jen sáhnete po mobilu a změníte nastavení. Žádné vstávání.

3) Přehled o teplotě a o tom jak hodně topíte

Hodně užitečné bude i to, že budete mít přehled jak hodně topíte (jak často) a jakou teplotu doma vlastně máte. Tohle vám pomůže zlepšit nastavení poté, co jste si to napoprvé „tak nějak“ nastavili podle představ. Můžete si to totiž snadno srovnávat se subjektivními pocity.

2018-12-08 14_59_27-Netatmo.png

4) Inteligence samotného řešení

Netatmo například ví, kolik stupňů je venku – pokud nemáte přímo meteostanici, tak ji má někdo ve vaší blízkosti, takže ví alespoň přibližnou teplotu. Umí tomu přizpůsobit vytápění a časování vytápění.

Po pár týdnech navíc systém zjistí teplotní charakteristiky vašeho domu či bytu. Jak rychle vychladne, jakou setrvačnost to má když poběží vytápění. Bude vědět lépe kdy zapínat a vypínat kotel/topení. Inteligentnější tak může být i reakce na mírná kolísání teplot – navíc si „hysterezi“ budete moci snadno nastavit, takže při poklesu o dvě tři desetiny váš kotel nezačne zbytečně topit.

5) Cílem je ušetřit

To celé má jeden poměrně vhodný cíl – ušetřit. Správnou volbou teplot, netopením když nejste doma, inteligentními algoritmy dosáhnout toho, že propálíte méně plynu (nebo spotřebujete méně tepla u centrálních vytápění).

Je dost jisté že ušetříte, ale nesmíte se nechat zlákat k zbytečnému topení když to není reálně nutné. Je hodně jasné, že ušetříte tím, že nebudete topit když nejste doma – s klasickým termostatem jste totiž nejspíš museli vše ručně vypnout (a pravidelně jste na to zapomínali). Tady vám dálkové ovládání přes mobil pomůže i v okamžiku kdy zapomenete.

TIP: Netatmo můžete koupit na Alza.cz
Neatmo Valves Starter Pack pokud máte jen ústředí topení bez vlastního kotle
Netatmo Thermostat kterým začnete pokud máte vlastní kotel
– a samostatné Netatmo Radiator Valves, které vám bez jednoho z předchozích k ničemu nebudou (ale zato jich můžete celkem k Relay připojit až dvacet).

Vše se dozvíte v dalších tipech

Pokračování najdete v Jak na chytré vytápění: Termostat? Hlavice? Kombinace? Co vybrat (2) a hodit se může i Chytrá domácnost (Smart Home)

PS: Další zařízení od Netatmo můžete poznat v Netatmo Personal Weather Station aneb jak sledovat počasí venku (i doma) (recenze)

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky