TIP#1245: Jak na chytré topení: Termostat? Hlavice? Kombinace? Co vybrat (2)

Následující odstavce se nebudou vlastně vztahovat čistě na Netatmo řešení, které momentálně v praxi zkoumám. Jde o obecné způsoby použití. Máte totiž na výběr co si vyberete – třeba i proto, že hlavice od Netatmo jsou mírně slyšet když otevírají/zavírají ventil topení a možná vám budou vedle postele vadit.  A hlavně proto, že musíte vybrat správnou kombinaci podle toho jak topíte. Tento tip navazuje na Chytrá domácnost: Jak na chytré vytápění (1)

Samotný termostat

Je jednoduchou náhradou případného existujícího termostatu (protože máte vlastní kotel) – ten ale nejspíš není online, ovládatelný aplikaci a jeho nastavování vám roky pije krev. Tohle řešení bude mít nevýhodu v tom, že teplotu v bytě budete měřit jen na jednom místě a místnosti kde je „zima“ si nebudou moci říct o zapnutí topení. Samotné radiátory pak nadále můžete regulovat klasickými hlavicemi (ideálně alespoň termo, ale jde i čistě mechanicky).  V téhle situace se nutně nemusíte bavit jenom o Netatmo termostatu, velmi populární je Nest od Google.  Detailněji viz Kdy a proč si pořídit chytrý termostat (3)

Samotné chytré termohlavice

Dobré tam, kde nemáte kotel a nemáte tedy co spínat – máte centrální vytápění. Zásadní výhodou bude lepší nastavení teploty v místnostech a možnost dálkového ovládání.  Stejně jako v předchozím případě máte šanci ušetřit, tedy za předpokladu, že spotřebované teplo vám někdo měří a účtuje. Vedle úspory vám to může dost pomoci i v tom, že nebudete mít zbytečně přetopeno (nebo mrznout). Pokud máte vlastní kotel, tak nemá moc smysl mít jenom termohlavice, kotel by pořád topil, takže byste moc neušetřili. Detailněji viz Kdy a proč si pořídit jenom chytré termohlavice (4)

Kombinace termostatu a hlavic na (všech) topeních

Ideální stav mít osazena všechna topení, ale jenom tam, kde (opět) máte vlastní kotel co můžete ovládat – největší výhoda je, že hlavice si mohou říct o spuštění kotle, takže můžete regulovat teplotu v jednotlivých místnostech. Bude na vás jak si to celé nastavíte.

Termostat a hlavice pouze někde je varianta předchozího, kde možná chcete ušetřit a nechcete kupovat dražší inteligentní hlavice všude. Nebo nechcete mít „vrnící“ hlavici vedle postele – tam prostě dáte klasický mechanický ventil. Nevýhoda bude v nemožnosti „zapnout“ si topení když se v (například) ložnici ochladí, ale je to pořád lepší než jenom jediný termostat v bytě či domě. Můžete si umístit termostat do ložnice, ale to může být to méně vhodné řešení.  Detailněji o této i předchozí variantě viz Kdy a proč si pořídit termostat i chytré termohlavice (5)

Více termostatů

Toto y bylo to nejvhodnější řešení (jeden například v obýváku, druhý v ložnici), které by umožnilo spínat kotel podle toho, že je zrovna někde potřeba topit. U Netatmo tohle ale možné není – jedině pokud máte více topných okruhů, kde každý lze samostatně spínat – otázka proč zrovna tohle není podporované, hodilo by se.

Částečně to nahrazuje výše zmíněný termostat s termohlavicemi na topeních.

TIP: Pokud se na Alza.cz podíváte na Netatmo tak zjistíte, že je to hodně zajímavá kolekce různorodý věci. Od zde řešený termostatů a hlavic můžete pokračovat k meteorologické stanici, bezpečnostní kameře, měření srážek, větru, domácí vlhkosti a hluku, kouřovým čidlům, siréně, detektorům vibrací. Chcete-li si opravdu mít s čím hrát, tak tohle je zajímavá varianta.

Co se čistě topení týče tak jde o – Neatmo Valves Starter Pack pokud máte jen ústředí topení bez vlastního kotle, Netatmo Thermostat kterým začnete pokud máte vlastní kotel a samostatné Netatmo Radiator Valves, které vám bez jednoho z předchozích k ničemu nebudou (ale zato jich můžete celkem k Relay připojit až dvacet).

POZNÁMKA: Tento tip má tři pokračování, jsou uvedena u jednotlivých variant. Další je pak Jak na chytré topení: Zkušenosti s řešením od Netatmo – Zprovoznění (6), tedy už konkrétní recenze a zkušenosti s řešením o Netatmo. A hodit se může i Chytrá domácnost (Smart Home)