@365tipu

TIP#1270: Jak na chytré topení: Zkušenosti s řešením od Netatmo – Výměna termostatu a hlavic (11)

Když jsem na konci roku začal testovat termostat a dvě hlavice od Netatmo tak šlo o zápůjčku. Milou, protože mi to umožnilo zjistit jak to celé funguje a rozhodnout se, jestli koupit či nekoupit. To rozhodnutí nakonec bylo koupit a někdy ve Vánočním období jsem pořídil termostat a tři hlavice (možná časem ještě čtvrtou, ale není to nejlevnější, takže zkusím bez jednoho topení osazeného digitálním hlídačem).

Výměna „hardware“ na konci roku přinesla pár dalších zkušeností – budou se hodit když budete muset nějakou hlavici či dokonce termostat vyměnit z důvodu závady. Je tam totiž pár zádrhelů.

 TIP: Počátek tohoto seriálu najdete v Chytrá domácnost: Jak na chytré vytápění (1) a různorodé jiné praktické postřehy jsou v Praktické postřehy (7)

Krok první je, že musíte odebrat hlavice a relé z Netatmo pro vaši domácnost – ta vám v Netatmo aplikaci zůstane (všechny místnosti co jste si vytvořili), zůstanou zachovány i teplotní plány, ale nezůstanou teploty, které jste si v nich nastavili.  Nově přidaný termostat i hlavice je uvedou do původních (nízkých) výchozích hodnot. Tohle by snad Netatmo časem mohlo ošetřit, ale pokud to víte, tak není problém si to poznamenat a poté znovu nastavit. Moc času to nezabere.

2019-01-11 07_24_20-Netatmo.png

První co musíte přidat je relé (relay) a jeho termostat – přidává se jen relé, s termostatem je párované napevno. Tohle už znáte z předchozích tipů, takže jen připomenu že je nejlepší to dělat s telefonem v ruce blízko relé zapojeného do zásuvky kde zůstane. Dojde i k aktualizaci relé – což bude pár minut trvat.

Pokračovat budete přidáváním hlavic – postupně jedna po druhé, nasaďte na topení, vložte baterie, vyvolejte přidání v aplikaci. Může se stát, že nějaká vzdálenější se hned „nechytne“ na relé, tak moc nepanikařte – občas to chvíli trvá. Nezapomeňte na možnou nutnost ruční kalibrace. Protože vyměňujete, je vhodné si zvolit původní názvy. A pochopitelně přiřazení do místností co už máte vytvořené.

Osobně jsem přidával o jednu hlavic navíc, takže došlo k vytvoření další místnosti (dětský pokoj) a tam přišla další hlavice. Relé umístěné zhruba ve středu bytu má sice na krajích slabší signál, ale stále je v pohodě.

Při každém přidání hlavice musíte chvíli počkat, vypadá to, jako když se to celé (relé) restartuje, takže trvá i pár minut, než se to celé zase propojí.

2018-12-31 10.40.34.pngNarazíte na jeden zádrhel – pokud chcete používat režim kdy si hlavice řeknou termostatu o zapnutí kotle (COMFORT priority) tak hned po zprovoznění to není možné – hlavice mají starší firmware (verzi 71) a potřebují novější (verzi 73 alespoň).

Může to trvat opravdu až nějaký ten den, než se všechny aktualizují – děje se to přes bezdrátovou komunikaci mezi hlavicemi a relé (což není WiFi). Praktická zkušenost je, že během noci se aktualizovaly dvě, třetí až v průběhu dopoledne, prakticky 18 hodin po zprovoznění.

Nakonec je i tohle trochu prospěšné v tom, že si můžete ozkoušet jak to topí v ECO priority. Pochopíte snadno, že to žádná „ECO“nomická ani „ECO“logická priorita není, musíte totiž nechat kotel topit podstatně víc než v COMFORT modelu a hlavice slouží jen k tomu abyste neměli (třeba v ložnici) přetopeno. Pokud totiž kotel netopí, tak do topení nejde teplo – a kotel se řídí jediným termostatem většinou na nejméně vhodném místě v bytě.

POZNÁMKA: Tohle je dané tím, že používám variantu popsanou v Kdy a proč si pořídit termostat i chytré termohlavice. Byt, v něm ovládaný vlastní kotel, v místnostech po bytě jsou termohlavice, které si mohou říct aby kotel začal topit. Termostat jako takový vlastně teplotu ani neřeší, je v jedné z místnosti kde je i hlavice.

Urychlit aktualizaci nejde, jedna z dalších věcí, kterou by Netatmo mohlo do aplikace přeci jen doplnit – stačilo by do menu u hlavice/termostatu prostě přidat „Request firmware update“.

Další zádrhel je, že každá výměna hlavice či termostatu znamená, že přijdete o data o vytápění – může to znamenat i to, že se systém znovu začne učit správně předpovídat. Tady by Netatmo mělo vymyslet nikoliv „smazat -> přidat“ postup, ale „chci vyměnit hlavici“ a „chci vyměnit termostat“ – bez ztráty historických dat, bez ztráty nastavení teplot.

Po zprovoznění se vyplatí i zkontrolovat ostatní nastavení – hysterezi, teploty v časových plánech (ty budou změněné). Další přidaní uživatelé zůstanou a v jejich aplikaci se vše změní. Kontrola se vyplatí i u nastavení True Temperature (skutečných teplot). Nezapomeňte, že několik hodin po zprovoznění budou jak hlavice, tak termostat, ukazovat teploty špatně.

Jak dopadne Apple, Alexa a Google

Rozpadne se Apple Home Kit (je vázaný na konkrétní termostat) a zjistíte, že Domácnost/Home aplikace od Apple na tohle vůbec není připravená a budete chvíli marně hledat kde ten zmatek nefunkčních políček odstranit – hledejte „Most“ (Bridge) a ten odstraňte – tím zmizí i zbytek. Vrácení do HomeKitu bude vyžadovat přidání nového termostatu (relé/relay plní úlohu Bridge/Mostu).

V Alexe vám zůstanou původní odstraněná zařízení a objeví se nová – ta jsou naštěstí označená jako „New Device“. Ani tady odstranění starých věcí není triviální záležitost – musíte je zakázat (Disable) a pak se objeví Koš pro smazání. Nejpraktičtější řešení je odebrat Netatmo Skill a pak znovu přidat.

V Google Home to taky nedopadne nijak dobře, tady vůbec nedojde k rozpoznání změny. Nejsnazší je opravdu odpojit celé Netatmo a připojit znovu.

Nebo to, stejně jako u Google, Alexy a HomeKitu vůbec nedělat – pořád platí, že appka od Netatmo je na ovládání a přehled nesrovnatelně lepší. Tohle je cesta, kterou jsem zvolil, hlasově se to ovládá velmi nešikovně a na mobilu je rychlejší použít aplikaci od Netatmo.

TIP: Počátek tohoto seriálu najdete v Chytrá domácnost: Jak na chytré vytápění (1)

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky