@365tipu

TIP#1250: Jak na chytré topení: Zkušenosti s řešením od Netatmo – Praktické postřehy (7)

Souhrn porůznu získaných postřehů při zprovoznění a provozování Netatmo – předchozí díl najdete v Jak na chytré topení: Zkušenosti s řešením od Netatmo – Zprovoznění (6)

neatatmo-valve.jpgHlavice

Odpojování a připojování hlavic bude mít za následek ztrátu dat z nich – počítejte s tím, protože dostatek dat o vytápění je věc potřebná pro předpovídání a určení teplotních charakteristik. Chce to na samém počátku dobře plánovat

Hlavice umožňují i ruční nastavení teploty, stačí mírně otáčet hlavici a sledovat displej – po půl stupni si tak můžete nastavit cokoliv nižšího nebo vyšší. Displej na hlavici vám jinak bude ukazovat aktuální teplotu i nastavenou (ta bude inverzní, světlé na tmavém pozadí).

Pokud vám na hlavici svítí ! (vykřičník) vedle teploty, tak to zpravidla je problém s kalibraci – z aplikace vyvolejte kalibraci, hlavice si ověří jak spínat ventil. Kdyby to nepomohlo, tak možná musíte použit jinou vložku nebo přidat „prodlužovací“ pin mezi ventil a hlavici

Ukazuje-li vám hlavice podivnou teplotu chvíli po připojení tak prostě počkejte, ono se to postupně vyrovná. Pokud ne, tak se v aplikací dá opravit měření teploty nastavení „posunu“. Ideální je si pořídit klasický teploměr a teplotu na něm porovnat s hlavicí (ale i termostatem) a provést nápravu

Nedivte se případné pár sekund dlouhé prodlevě mezi nastavením teploty pro hlavici a sepnutím termostatu.

Jak už bylo zmíněno, hlavice vrní když zapíná nebo vypíná ventil. Musíte si vyzkoušet, jestli vám to bude (třeba v ložnici) vadit a zda si na to zvyknete. Pokud to bude vadit, tak to neznamená, že nemůžete využít termostat a hlavice v dalších místnostech.

Provozní věci

Pokud budete hlavici přemísťovat, nebo pokud ji odpojíte od napájení, tak se po chvíli opět chytne – ohlídejte si ale dostupnosti WiFi. Nutno dodat, že to občas bude trochu složité a ono „po chvíli“ může být i pár minut. Případná změna na kterou WiFi je relay připojené je také jednoduché – je na něm tlačítko co dlouze stisknete a s mobilní aplikací přes Bluetooth nastavíte případné jiné WiFi. Nutnost „znovu se chytnout“ platí i když měníte konfigurace v „software“ aniž byste cokoliv vypínali či zapínali.

Termostat má baterie a bude spínat váš kotel i když nejde proud (váš kotel ale nejspíš stejně nebude funkční) či WiFi/Relay. Hlavice můžete také ovládat manuálně. Vypadne-li připojení k Internetu nebo Wi-Fi, mělo by vše fungovat podle naplánovaných parametrů. Výpadek elektřiny ale znemožní komunikaci mezi termostatem, relay a hlavicemi.

2018-12-14 07_06_02-Netatmo.png

2018-12-08 15_42_37-Netatmo.pngAplikace a web

Grafy ukazující teploty jednotlivých hlavic (a tím i místnosti) jsou viditelné na mobilu i na webu – tam to ale vypadá, že budou podstatně lépe použitelné, je tam lepší možnost přepínat mezi dny, týdny, měsíci a rokem a vůbec se s nimi lépe pracuje.

Webové rozhraní je hodně šikovné, velmi dobře se na něm například upravují teplotní schémata a lépe se tam dívá na grafy – pokud vám ukazuje poněkud zastaralý graf je na to jednoduché řešení – F5 (Reload).

Různé

Jak už to tak u chytré domácnosti chodí, je možné Netatmo využívat v kombinaci s IFTTT – hodí se například přepínání schémat při návratu domů, automatické přepnutí při opuštění domova, reakce na venkovní teplotu.

Hlavice i termostat používají e-ink displej, což znamená zásadně nízkou spotřebu, ale nečekejte podsvícení (od ovládání máte appku). Plus je i to, že baterie by měly vydržet až tři roky.

TIP: Netatmo můžete koupit na Alza.cz – Neatmo Valves Starter Pack pokud máte jen ústřední topení bez vlastního kotle, Netatmo Thermostat kterým začnete pokud máte vlastní kotel a samostatné Netatmo Radiator Valves, které vám bez jednoho z předchozích k ničemu nebudou (ale zato jich můžete celkem k Relay připojit až dvacet).

Pokud vám vrtá hlavou jaké je to při výměně termostatu či hlavic, tak viz Výměna termostatu a hlavic (11)

Pokračování najdete v Jak na chytré topení: Zkušenosti s řešením od Netatmo – Nastavení kdy topit a kdy netopit (8). Chytrou domácnost jako takovou řeší souhrn v Chytrá domácnost (Smart Home)

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky