TIP#1249: Jak na chytré topení: Zkušenosti s řešením od Netatmo – Zprovoznění (6)

Chcete si lépe řídit doma teplotu vlastního kotle či ústředního vytápění? Netatmo je jedna z možností jak nahradit klasické čistě mechanické termohlavice či regulaci na topení digitálními. Doplnit je můžete o termostat pomocí kterého můžete ovládat vlastní kotel –  aby to správně (a také šetrně) topilo chce to kotel mít čím spínat. Pokud máte centrální vytápění a potřebujete jen ovládat jednotlivá topení, vystačíte si hlavicemi. Pokud ale máte vlastní kotel, tak budete ještě potřebovat chytrý termostat.

TIP: Pokud jste ještě nečetli první díl (Termostat? Hlavice? Kombinace? Co s tím (1)) tak to ideálně udělejte, pomůže to pochopit právě souvislosti mezi hlavicemi a termostatem. Můžete i zjistit více o jednotlivých variantách.

2018-12-08 15_29_55-Smart Radiator Valves - pack for district heating _ Netatmo.png

Zprovoznění hlavic s relay

Startovací balíček (určený hlavně pro situaci kdy máte ústřední vytápění) obsahuje dvě hlavice a komunikační stanici (relay) – pomocí té se Netatmo připojí na vaše domácí Wi-Fi a propojí jednotlivé hlavice. Vy si pořídíte mobilní aplikaci, přes kterou se připojíte právě ke stanici. Odkudkoliv, takže můžete domácí teplotu sledovat a ovládat i když jste mimo domov. Tedy za předpokladu, že máte domácnost připojenou k Internetu.

Po zapojení stanice do zásuvky (240 V) musíte stáhnout Netatmo aplikaci (Google Play či App Store) – vše se bude řešit přes mobil (ale můžete i přes web)

Jako u všech podobných systémů budete nejprve muset založit účet (heslo má požadavek na osm znaků a mají to poměrně hezky udělané s ohledem na požadavek na písmena, číslice a symbole). Pak už následuje klasika – připojit se ke komunikační (relay) stanici – párování probíhá přes Bluetooth LT. Při prvním zapnutí a připojení očekávejte aktualizaci firmware (a není malá) a poté nastavíte pro stanici připojení na vaši domácí WiFi.

V dalším kroku musíte spárovat hlavice s komunikační stanicí – Hlavice mají (dvě) klasické tužkové baterie, které do hlavic dejte až v okamžiku párování. Párujte aniž byste je umístili na topení. Tady je dost dobře možné, že narazíte na komplikace.

Částečně způsobené tím, že postup v aplikaci je zmatený (a je nutné připojit obě hlavice, jinak se nedostanete dál (budete-li jich mít více, můžete je později jednotlivě přidávat). Nejlepší pro připojování je když máte hlavice i relay v blízkosti, ale nutné to není. Na co si ale dejte pozor je, že v „párovacím režimu“ (to je prvních asi 20-30 sekund po zapnutí) musí být jenom jedna hlavice.

Hlavice pak musíte našroubovat na topení místo těch stávajících – k dispozici  je řada různorodých adaptérů, které usnadní montáž. Byť to slovo „usnadní“ není až tak správné, bude to spíš cesta pokusů a omylů a tištěný návod  (byť je nutné ocenit snahu a detailnost) ani oranžové „měřicí“ šablony moc nepomohou – na topení se vám je například nepodaří vůbec umístit tak abyste věděli jaký závit tam je. Hádankou bude i to, zda potřebujete do středu vložit „prodlužovací“ vložku pro ovládání ventilu – nezbude vám než vyzkoušet jestli začne topit když nastavíte vyšší teplotu. Hlavice samozřejmě vydávají zvuk, velmi jemné zavrčení, když otevírají či zavírají ventil.

TIP: Pokud nedáte hlavici na topení před či pár sekund po spárování budete nejspíš muset provést kalibraci a nejspíš budete mít i rozhozenou teplotu.  To první uděláte z aplikace, to druhé se spraví samo.

Ovládat hlavice můžete z mobilní aplikace (na mobilu ji najdete jako Energy, ne jako Netatmo) i z webu (www.netatmo.com), oboje je dobře a přehledně udělané, byť zpočátku v tom budete mírně tápat.

Existence účtu znamená, že nastavení (domu, teplot) se pamatuje v účtu a při výměně zařízení tak nebudete muset vše řešit znovu.  K používání je klíčové to, že si vytvoříte schémata teplot na všech sedm dní v týdnu – a případné ruční změny se vždy „vynucují“ na určitou dobu.

Trochu problematické může být umístění komunikační stanice (relay). Máte-li trochu delší byt a hodně zdí, tak se lehce stane, že vzdálené termohlavice se se stanicí nespojí nebo se bude již fungující spojení rozpadat – v aplikaci je možné vidět sílu signálu u jednotlivých hlavic, takže vám nic nebrání si s tím trochu pohrát a najít lepší umístění. Mezi stanicí a hlavicemi nejde provoz po WiFi, nezapomeňte.

TIP: Pokud se na Alza.cz podíváte na Netatmo tak zjistíte, že je to hodně zajímavá kolekce různorodých věci. Od zde řešený termostatů a hlavic můžete pokračovat k meteorologické stanici, bezpečnostní kameře, měření srážek, větru, domácí vlhkosti a hluku, kouřovým čidlům, siréně, detektorům vibrací.

825-330-neatmo-termostat-valves.jpg

Chytrý termostat co ovládne kotel

S chytrým termostatem dostanete také komunikační stanici (relay) a je nutné ji zprovoznit (stejný postup jako ten výše popsaný) – samotný termostat má napájeni přes tři malé tužkové a konektor pro propojení s kotlem – dá se montovat na zeď, ale dá se i opatřit zadní stěnou a používat jako volně ložená krabička (tam kde nespíná kotel, viz níže).

Termostat slouží k tomu, že na něm můžete nastavit jakou teplotu chcete mít (v dané místnosti) a v kombinaci s hlavicemi umí od hlavic převzít pokyn k zapnutí vašeho vytápění  (to je nutné zapnout jako COMFORT režim) – pokud máte vlastní kotel. Pokud vlastní kotel nemáte, tak nepotřebujete termostat – stačí vám hlavice, které budou pouze otevírat/zavírat ventily u radiátorů (teplo do nich proudí z centrálního/ústředního topení).

Ke kotli je možné termostat připojit drátově (má konektor pro dva vodiče co spínají kotel) nebo bezdrátově – tam použijete přímo relay připojené k vašemu kotli, kde samozřejmě spíná kotel drátově. Rozdíl je pouze v tom, jestli už máte doma termostat (náhradou mu bude Netatmo termostat) nebo jestli nemáte (pak připojíte relay přímo ke kotli).

POZNÁMKA: Pokud jste si hlavice zprovoznili se samostatným relay, není možné na něj připojit termostat (ten má vlastní relay). Aby hlavice fungovaly s termostatem, tak musí být na stejném relay – stačí když je odpojíte/vymažete z relay kam jsou napojeny a připojíte k tomu správnému. Měli byste vědět, že termostat a jeho relé je spárované přímo při výrobě, takže to je vlastně to správné výchozí relé

TIP: Netatmo můžete koupit na Alza.cz – Neatmo Valves Starter Pack pokud máte jen ústřední topení bez vlastního kotle, Netatmo Thermostat kterým začnete pokud máte vlastní kotel a samostatné Netatmo Radiator Valves, které vám bez jednoho z předchozích k ničemu nebudou (ale zato jich můžete celkem k Relay připojit až dvacet).

Pokračování v Jak na chytré topení: Zkušenosti s řešením od Netatmo – Praktické postřehy (7). Tam najdete souhrn hodně praktických postřehů. Chytrou domácnost jako takovou řeší souhrn v Chytrá domácnost (Smart Home)