TIP#1248: Jak na chytré topení: Kdy a proč si pořídit termostat i chytré termohlavice (5)

V tomto případě se opět dostávám k tomu, že máte vlastní kotel a ten budete tedy ovládat termostatem a protože máte samostatná topení, tak budete chtít některá (nebo všechna) doplnit chytrými termohlavicemi. Důvod je přitom prostý – každé topení si bude moci říct o spuštění kotle – hodí se to pro větší byt, stejně jako pro dům či domek.

Jeden termostat totiž jen málokdy dokáže mít přehled o teplotě v celém prostoru – ložnice na opačné straně bytu pak může zůstat nepovšimnuta a v s jedním termostatem to je krajně nepraktické. Termohlavice v ložnici si prostě podle potřeby řekne o vytápění a zároveň otevře cestu teplu – ostatní topení zůstanou zavřená, nebudete tedy zbytečně topit na místech kde to není nutné.

Ne vždy je nutné mít chytré termohlavice všude – jsou to přeci jenom nákladné hračky – ale hodí se je mít v každé místnosti aspoň jednou, určitým způsobem nahrazují nasazení více termostatů (teplotních čidel).

2018-12-08 15_25_19-Netatmo Additional Smart Radiator Valves.png

U Netatmo se tenhle režim dá provozovat dvěma způsoby (a určitě chcete mít možnost volby u jakéhokoliv jiného systému)

ECO priorita má jako nejvyšší teplotu tu, která je nastavená na termostatu a hlavice pouze regulují ventil podle teploty v místnosti. Ale pokud termostate nezapne kotel, žádné teplo nikde proudit nebude. Jak název napovídá, může to být ekonomičtější (v praxi asi nebude, protože budete mít snahu nechat termostat nastavený na vyšší teplotu).

COMFORT priorita se víc hodí tam, kde máte termostat na nepříliš vhodném místě a chcete aby si každá hlavice mohla zapnout kotel samostatně. Kotel tak bude topit kdykoliv některá z hlavic nebo termostat bude mít nižší teplotu než na něm nastavenou.  Může to znamenat menší úspory, ale zase to bude více komfortní pro obyvatele.

TIP: Netatmo můžete koupit na Alza.cz – Neatmo Valves Starter Pack pokud máte jen ústřední topení bez vlastního kotle, Netatmo Thermostat kterým začnete pokud máte vlastní kotel a samostatné Netatmo Radiator Valves, které vám bez jednoho z předchozích k ničemu nebudou (ale zato jich můžete celkem k Relay připojit až dvacet).

Pokračování najdete v Jak na chytré topení: Zkušenosti s řešením od Netatmo – Zprovoznění (6), tedy už konkrétní recenze a zkušenosti s řešením o Netatmo.

Počátek této série je v Chytrá domácnost: Jak na chytré vytápění (1) a tři modely užívání jsou rozebrány v Jak na chytré topení: Termostat? Hlavice? Kombinace? Co vybrat (2)

Tři varianty využití chytrých termostatů a termo hlavic jsou blíže popsány v