@365tipu

TIP#1246: Jak na chytré topení: Kdy a proč si pořídit chytrý termostat (3)

První modelová situace je ta, že máte doma termostat, který ovládá přívod tepla – nejčastěji termostatem ovládáte plynový kotel, který máte v bytě či domě. Zpravidla je to termostat elektronický a dost často i leccos umí – vedle nastavování teploty hlavně plánovat, tedy určovat v které hodiny které dny v týdnu se topí a kdy ne.

Právě takovýto termostat chcete nahradit chytrým – bude se to lépe ovládat, mít přehled a chcete ušetřit. Co je dobré je, že je to v zásadě jenom výměna jedné krabičky za jinou (jsou ke kotli zpravidla připojeny dvojicí vodičů co spínají vytápění).

netatmo-termostat.jpgKonkrétní příklad je Netatmo Thermostat – ten si koupíte a zapojíte tak, aby mohl ovládat kotel.

Tímto termostatem můžete nahradit váš stávající (zapojíte do něj ony dva vodiče co spínají kotel, napájení termostatu je z baterií) a budete ho mít tam, kde byl původní. Nebo ho můžete umístit libovolně (dokonce i třeba na stůl v obýváku) a kotel ovládat z relay krabičky (ta je součástí balení)

Relay krabička nejenom umí zapínat a vypínat kotel, ale je komunikační centrálou – pro termostat zprostředkovává WiFi připojení na systémy Netatmo a také si k ní můžete připojit (bezdrátově)  termohlavice a řešit tak ovládání i jednotlivých topení (což ale není předmět tohoto tipu).

K ovládání vlastního kotel si  tedy prostě koupíte  Netatmo Termostat (ale může pořídit třeba i Google Nest či jiný chytrý termostat), připojíte ke kotli, relay zapojíte do 240 V zásuvky, stáhnete si aplikaci a vše zprovozníte. Nastavíte si kdy chcete mít jaké teploty, pár dnů až týdnů si s tím budete trochu hrát, s příchodem léta (či zimy) si vytvoříte odpovídají profily. A pak to prostě bude běžet.

Snadné a jednoduché, s šanci šetřit možná až pár nižších desítek procent za vytápění.

TIP: Netatmo můžete koupit na Alza.cz – Neatmo Valves Starter Pack pokud máte jen ústřední topení bez vlastního kotle, Netatmo Thermostat kterým začnete pokud máte vlastní kotel a samostatné Netatmo Radiator Valves, které vám bez jednoho z předchozích k ničemu nebudou (ale zato jich můžete celkem k Relay připojit až dvacet).

Pokračování najdete v Jak na chytré topení: Zkušenosti s řešením od Netatmo – Zprovoznění (6), tedy už v podobě konkrétní recenze a popisu zkušenosti s řešením o Netatmo.

Počátek této série je v Chytrá domácnost: Jak na chytré vytápění (1) a tři modely užívání jsou rozebrány v Jak na chytré topení: Termostat? Hlavice? Kombinace? Co vybrat (2)

Tři varianty využití chytrých termostatů a termo hlavic jsou blíže popsány v

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky