TIP#1252: Jak na chytré topení: Jak nastavit teploty pro domácnost (9)

Po všech těch technologických a elektronických záležitostech okolo chytrého topení je ještě čas se podívat na jednu vlastně dost zásadní věc. Jakou teplotu nastavit konkrétně? Mírně navazuje na Jak na chytré topení: Zkušenosti s řešením od Netatmo – Nastavení kdy topit a kdy netopit (8)

Pozor na to, že to bude pro každého individuální a bude se to dost lišit i podle ročního období. Na noc určitě chcete teplotu nižší než přes den (říká se, že o tři stupně)

Doporučené teploty:

  • Obývací pokoj – 20 až 22 °C
  • Ložnice – 18 až 20 °C (někdy se udává i 16 až 18 °C)
  • Dětský pokoj – 20 až 21 °C
  • Koupelna – 20 až 24 °C
  • Kuchyně – 18 až 20 °C
  • Chodby – 17 až 19 °C

Odcházíte-li do práce je vhodné nechat topit tak na 17 °C. Celé to ale bude narážet jednak na různé pocity tepla/zimy u různých lidí a také na to, že hlavice a termostaty budou měřit teplotu velmi často o jeden až dva stupně vyšší než je teplota kde sedíte či spíte.

2018-12-15 19_22_42-Netatmo.png

V zimě se nevyplatí na delší dobu zcela topení vypnout – prochladnou vám zdi a po návratu k topení bude podstatně déle trvat vyhřátí. Při mrazech navíc hrozí i zamrznutí topení i vody.

Čím větší teploty nastavíte, tím více spotřebujete energie – té na vytápění, ale vyšší spotřebu bude mít i lednička/mrazák.

TIP: Tento tip je součástí většího seriálu o chytrém vytápění. Počátek najdete v Chytrá domácnost: Jak na chytré vytápění (1). A chytrou domácnost jako takovou řeší souhrn v Chytrá domácnost (Smart Home)