TIP#973: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)

Které Amazon Echo si koupit? Dost zapeklitá otázka, protože na výběr jich je několik (a pouze některé jsou v International podobě, tedy přímo koupitelné do Česka) a navíc existuje první a druhá generace. Liší se i cenou, což může být první zásadní omezení. Liší se ale i parametry, které se ne zcela snadno dají pochopíte a na první pohled odhalit.

Pokud chcete rychlé doporučení, zlatá střední cesta je Amazon Echo druhé generace – za 99.99 Eur. Pokud chcete ušetřit a naučit se Echo používat, tak Amazon Echo Dot druhé generace za nějakých 50 Eur. Ta nejdražší varianta. Amazon Echo Plus vyjde na 150 Eur a ten nejzásadnější rozdíl je, že umí ZigBee pro chytrou domácnost.

hero_dot-echo-plus._CB515484415_
Echo Dot, Echo Plus a Echo

Na Amazon.com je případné srovnání k dispozici na Echo & Alexa – Amazon Devices, takže celé to kopírovat nemá smysl – pokusím se spíš vystihnout podstatné rozdíly – vynechám Echo Spot a Echo Show, které v zásadě do Česka dostanete jedině oklikou – obě se liší hlavně tím, že mají displej. A stejně tak vynechám první generaci, tu už nemá smysl kupovat.

TIP: Na konci ledna 2018 Alexa zamířila přímo na Androidy i iOS, k nalezení bude ve stejnojmenné aplikaci. Ta prozatím sloužila jen ke správě Amazon Echo zařízení, ale nově budete moci na aplikaci v telefonu (či tabletu) mluvit stejně, jako na Amazon Echo. Samozřejmě za předpokladu, že aplikaci spustíte a kliknete na aktivační prvek, nahradit „OK Google“ či „Hey Siri“ nedovolí Google ani Apple. Přítomnost Alexy poznáte podle modrého aktivačního prvku uprostřed spodní lišty. Užitečná cesta, jak si Alexu zkoušet a zkoumat jenom v mobilu, než se rozhodnete koupit Echo

x2018-01-28 14.58.03.png

Echo Dot Echo Echo Plus
Ceny v USD 50 USD 100 USD 150 USD
Bluetooth Ano Ano Ano
WiFi Ano Ano Ano
ZigBee ne ne Ano
Reproduktor 0.6″ 2.5″ a 0.6″ 2.5″ a 0.8″
Dolby ne Ano Ano
Audio výstup (3.5 mm) Ano Ano Ano
Napájení minuUSB ano ne ne

PS: Ano, pochopili jste správně, že Echo v Evropě má cenu v Euro stejnou jako tu v USD.

Mimochodem, ještě existují (či brzy budou) Echo Buttons, Echo Connect, Echo Loop či Amazon Tap. To kdybyste do toho chtěli zabrousit ještě více.

Kupovat Echo Plus má v zásadě smysl hlavně pokud chcete ovládat chytrou domácnost se ZigBee zařízeními. Jiné verze Echo umí ovládat zařízení připojitelná přes WiFi. Ale tady klasicky pozor, ne všechno „chytré“ je ovladatelné přes Alexu, řada chytrých udělátek má vlastní aplikace či huby, které je nutné pořídit.

Kupovat Echo Dot má smysl, pokud chcete ušetřit peníze a nejde vám o kvalitu zvukového výstupu. Má to pouze jeden malý repráček, další modely mají relativně dost dobré reproduktory pro hudbu. Echo Dot si ale můžete koupit třeba jako inteligentní zařízení pro připojení klasického reproduktoru nebo WiFi reproduktoru.

TIP: Ve Všechno o Amazon Echo a Alexa najdete souhrn všech tipů a triků týkající se Amazon Echo i Alexy. Další tip v pořadí je Díl sedmý (Co dělat když věci nefungují jak mají a jak Alexu umlčet)