Jeden tip denně (po-pá), starší často aktualizované. Na Twitteru i Facebooku navíc pouštíme i nějaké ty tipy extra, co to nedají do velké článkové podoby.
TIP#973: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)
Které Amazon Echo si koupit? Dost zapeklitá otázka, protože na výběr jich je několik (a pouze některé jsou v International podobě, tedy přímo koupitelné do Česka) a navíc existuje první a druhá generace. Liší se i cenou, což může být první zásadní omezení. Liší se ale i parametry, které se ne zcela snadno dají pochopíte a na první pohled odhalit.
Pokud chcete rychlé doporučení, zlatá střední cesta je Amazon Echo druhé generace – za 99.99 Eur. Pokud chcete ušetřit a naučit se Echo používat, tak Amazon Echo Dot druhé generace za nějakých 50 Eur. Ta nejdražší varianta. Amazon Echo Plus vyjde na 150 Eur a ten nejzásadnější rozdíl je, že umí ZigBee pro chytrou domácnost.
Echo Dot, Echo Plus a Echo
Na Amazon.com je případné srovnání k dispozici na Echo & Alexa – Amazon Devices, takže celé to kopírovat nemá smysl – pokusím se spíš vystihnout podstatné rozdíly – vynechám Echo Spot a Echo Show, které v zásadě do Česka dostanete jedině oklikou – obě se liší hlavně tím, že mají displej. A stejně tak vynechám první generaci, tu už nemá smysl kupovat.
TIP: Na konci ledna 2018 Alexa zamířila přímo na Androidy i iOS, k nalezení bude ve stejnojmenné aplikaci. Ta prozatím sloužila jen ke správě Amazon Echo zařízení, ale nově budete moci na aplikaci v telefonu (či tabletu) mluvit stejně, jako na Amazon Echo. Samozřejmě za předpokladu, že aplikaci spustíte a kliknete na aktivační prvek, nahradit „OK Google“ či „Hey Siri“ nedovolí Google ani Apple. Přítomnost Alexy poznáte podle modrého aktivačního prvku uprostřed spodní lišty. Užitečná cesta, jak si Alexu zkoušet a zkoumat jenom v mobilu, než se rozhodnete koupit Echo
Echo Dot
Echo
Echo Plus
Ceny v USD
50 USD
100 USD
150 USD
Bluetooth
Ano
Ano
Ano
WiFi
Ano
Ano
Ano
ZigBee
ne
ne
Ano
Reproduktor
0.6″
2.5″ a 0.6″
2.5″ a 0.8″
Dolby
ne
Ano
Ano
Audio výstup (3.5 mm)
Ano
Ano
Ano
Napájení minuUSB
ano
ne
ne
PS: Ano, pochopili jste správně, že Echo v Evropě má cenu v Euro stejnou jako tu v USD.
Mimochodem, ještě existují (či brzy budou) Echo Buttons, Echo Connect, Echo Loop či Amazon Tap. To kdybyste do toho chtěli zabrousit ještě více.
Kupovat Echo Plus má v zásadě smysl hlavně pokud chcete ovládat chytrou domácnost se ZigBee zařízeními. Jiné verze Echo umí ovládat zařízení připojitelná přes WiFi. Ale tady klasicky pozor, ne všechno „chytré“ je ovladatelné přes Alexu, řada chytrých udělátek má vlastní aplikace či huby, které je nutné pořídit.
Kupovat Echo Dot má smysl, pokud chcete ušetřit peníze a nejde vám o kvalitu zvukového výstupu. Má to pouze jeden malý repráček, další modely mají relativně dost dobré reproduktory pro hudbu. Echo Dot si ale můžete koupit třeba jako inteligentní zařízení pro připojení klasického reproduktoru nebo WiFi reproduktoru.
Amazon Sidewalk Network je “Mesh” síť tvořená zařízeními od Amazonu – funguje na Bluetooth (BLE) a 900 MHz rádiu a „nepotřebuje“ Internet ani Wi-Fi. Slouží ke komunikaci zařízení od Amazonu mezi sebou a to včetně předávání dat i mezi zařízeními, které nejsou vaše.
Mám v Alexe připojené topení od Netatmo, takže v mobilu ukazuje i teplotu na radiátorech a termostatu. Ale neznámo proč to začala ukazovat ve Fahrenheitech.
Dříve nebo později se u Amazon Echo setkáte s tím, že ztratí připojení k WiFi a sama se prostě nepřipojí ani po dlouhém čekání. Jak tohle řešit má několik možných (a postupných) kroků.
Google Home i Amazon Alexa potřebují k chodu Wi-Fi, jedině tak se mohou spojit se servery Google/Amazonu a řešit co chcete. Včetně případného ovládání chytré domácnosti a dalších věcí. Tahle skutečnost zároveň znamená to, že musíte mít doma (v práci, atd) něco co poskytne WiFI síť a tu musíte napojit na Internet.
Mít v domácnosti (ale může to být i ve firmě) více zařízení s Alexou může být docela užitečné – můžete je používat pro hlasové povely a dotazy ve všech místnostech, hudba co jste si pustili může hrát po celém domě nebo můžete používat vše jako domácí interkom – zavolat dítě na večeři. Je poměrně snadné … Pokračování textu TIP#1259: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu): Jak na více zařízení v domácnosti?
Tak trochu pokračování Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma? Jde totiž o stejný problém – máte chytrou domácnost – světlo, topení, zámky, klimatizace a další věci ovládáte pomocí nějaké chytré elektroniky. Ideálně navíc hlasem, přes Alexu od Amazonu, Asistenta od Google či Siri a HomeKit od … Pokračování textu TIP#1237: Jak dopadne vaše chytrá domácnost při a po výpadku proudu?
Pokud máte Amazon Echo (v kterékoliv podobě) a k tomu nějaké to chytré zařízení, tak jste už velmi pravděpodobně zjistili, že „Alexa, turn on kitchen (light)“ a „Alexa, turn off kitchen (light)“ je zbytečně složité. Pro členy rodiny co neumí anglicky navíc obtížně použitelné. Měli byste vědět, že s Smart Home Routines můžete tohle celé … Pokračování textu Jak naučit Alexu zjednodušené povely, zkratky? A co jsou to (Smart Home) Routines?
Ve čtvrtém díle budeme pokračovat v ukazování toho co umí Alexa Echo vybavené Alexou, osobním asistentem. Předchozí díl najdete v Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl třetí a úvod, podstatný, najdete v Jak nastavit a zprovoznit Amazon Echo (a Alexu)?.
Načítání…
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.