TIP#1259: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu): Jak na více zařízení v domácnosti?

Mít v domácnosti (ale může to být i ve firmě) více zařízení s Alexou může být docela užitečné – můžete je používat pro hlasové povely a dotazy ve všech místnostech, hudba co jste si pustili může hrát po celém domě nebo můžete používat vše jako domácí interkom – zavolat dítě na večeři. Je poměrně snadné to zprovoznit, tedy pokud zrovna nenarazíte na neochotu mobilní aplikace dělat co má (což můžete obejít tím, že onu potřebnou část uděláte z webu).

Krok první je tak jako tak zprovoznění nového zařízení – to udělejte s mobilem v ruce, kde jste přihlášení k hlavnímu (nebo možná doposud jedinému) účtu – tomu účtu který používáte pro ovládaní Amazon krabiček.

V záložce Device klikněte na „+“ (nahoře vpravo) -> Add Device a vyberete si Amazon Echo. V průběhu přidávání můžete nově přidané zařízení dát do nějaké skupiny určující „kde“ ve vaší domácnosti je, ale nutné to není.  Nezapomeňte, že se váš mobil v průběhu připojování přepne na WiFi samotného zařízení a po výběru vaší domácí WiFi a hesla se samotné zařízení přepne na místní WiFi a váš telefon poté také.

TIP: Tady velmi rychle zjistíte, že původní „Daniel’s Echo Dot“ jména jsou opravdu k ničemu. Takže si v celé domácnosti pořádně pojmenujte každé zařízení pomoci jednoduchého jména,

V Nastavení zařízení je vcelku vhodné přepnout na stupně Celsia a kilometry (budou tam americké míry) – ale tohle je podstatnější ve vaší mobilní aplikaci. Dobré vědět je, že všechny Schopnosti z původního zařízení se objeví i u nově přidaného.

POZNÁMKA: Můžete mít dvě Echo zařízení v jedné místnosti (třeba máte velký pokoj kombinovaný s kuchyní). Pokud Alexu oslovíte, mělo by reagovat to, které je vám zrovna nejblíže.

Domácnost a účty členů rodiny

Přidáním zařízení to může teoreticky končit, ale dost se hodí vytvořit dalším členům rodiny účty u Amazonu a poté je přidat do vaší domácnosti (Household). Osobně tohle doporučím udělat na webu – na mobilu to má podivné snahy občas stávkovat, navíc se vytváření účtu (heslo hlavně) i přihlašování dělá líp pomocí klasické klávesnice.

Aby bylo možné někoho dalšího přidat do domácnosti je nutné aby měl vytvořený účet (hodí se i stažená aplikace a přihlášení v ní). Vy sami pak pod hlavním účtem v Nastavení/Settings -> Alexa Account -> Amazon Household můžete přidat prvního člena rodiny (a později je můžete právě zde odebírat). Trochu zvláštní zádrhel tu je, že dospělí mohou být pouze dva – další účty prostě Amazon natvrdo předpokládá, že jsou to teenageři (13-17) nebo děti (12 a méně). Těch mimochodem, také dost zvláštní, nemůžete mít víc než 4 (v každé z uvedených dvou kategoriích).

TIP: Již zmíněná možnost dělat věci na webu se hodně hodí, prostě jděte na alexa.amazon.com

Výhoda výše uvedeného je, že některé věci z primárního účtu se sdílejí i s dalšími lidmi v domácnosti (Prime, hudba, nákupy u Amazonu, některý obsah jako například nákupní seznamy a todo) a některé věci naopak ne (alarmy a časovač, zvuky a věci připojené přes bluetooth). V nových zařízeních se ocitnou i případné součásti vaší chytré domácnosti, takže pokud jste už Alexu používali pro ovládání osvětlení či topení, tak to bude fungovat i dalších přidaných zařízeních.

Bohužel právě tahle funkčnost je podivná – změnit dítě omylem přidané jako dospělý nemůžete. V Nastavení domácnosti navíc chybí možnost přidávat další členy – musíte na ww.amazon.com/myh/households. Je navíc otázkou jaká omezení si kdy Amazon vymyslí, pokud mu nějaký účet přiznáte jako dětský.

2018-12-25 11.58.07.pngHraní hudby na více zařízeních současně

Hudbu je také možné přehrávat na více zařízeních, tedy pokud si to tak nastavíte. Chytré je i to, že si můžete vytvořit skupiny a hudba bude hrát jen na zařízeních ve skupině. Aby to fungovalo, musíte si nejprve vaše zařízení dát do skupin (nebo alespoň jedné skupiny) – snadno to uděláte tam, kde se přidávají nová zařízení.

Pak při požadavku na hraní hudby už jen k obvyklému „Alexa, play co že to má hrát“ přidáte ještě název skupiny (takže třeba „everywhere“ pokud jste si přidali všechna zařízení do této všeobjímající skupiny).

Domácí interkom

Velmi užitečné může být použití jako intercom – tady musíte v každém zařízení povolit „drop in“ funkčnost a zařízení vhodným způsobem pojmenovat (anglicky, nezapomeňte). Drop-in je zajímavý i tím, že se dá aktivovat z mobilu – takže pokud nejste doma (a někdo jiný ano), tak se můžete na domácí Alexu napojit přes mobil.

Mezi Alexa krabičkám to funguje pomoci „Alexa, drop in to jméno zařízeni“ – konec pomoci „Alexa, hang up„. Tady nezapomeňte, že můžete přes Alexa krabičku volat i lidi z vašich kontaktů – do jejich Alexa aplikací nebo na jejich Alexa zařízení.

Hlasové profily poznají lidi

Hlasové profily (Alexa Voice Profiles) umožní aby Alexa zařízení samo rozpoznalo kdo mluví – nemá to nic společného s Domácnostmi – opět to umožní vázat vše na účty u Amazonu, ale má to jeden háček musíte projít učením se – což obnáší opakování frází, které vám bude Alexa předkládat – nejsou zcela jednoduché a pokud dotyčný neumí anglicky, tak je nebude ani schopen zopakovat.

Právě Hlasové profily jsou velmi užitečné – pro personalizaci, připojení osobních kalendářů, ale i svého druhu pro ochranu soukromí.

TIP: Ostatní tipy týkajíc se Amazon Echo a Alexy najdete ve Všechno o Amazon Echo a Alexa