Jak naučit Alexu zjednodušené povely, zkratky? A co jsou to (Smart Home) Routines?

Pokud máte Amazon Echo (v kterékoliv podobě) a k tomu nějaké to chytré zařízení, tak jste už velmi pravděpodobně zjistili, že „Alexa, turn on kitchen (light)“ a „Alexa, turn off kitchen (light)“ je zbytečně složité. Pro členy rodiny co neumí anglicky navíc obtížně použitelné. Měli byste vědět, že s Smart Home Routines můžete tohle celé zkrátit třeba na „Alexa, kitchen on“ a „Alexa, kitchen off„.

POZNÁMKA: Jak dlouho asi bude Amazonu trvat, než pochopí, že nutnost „on“ a „off“ je třeba zrovna u světla v domě poněkud zbytečně komplikovaná. Stačilo by „Alexa, kitchen (light)“ aby prostě změnilo stav. Třeba jednou…

Routines najdete pouze v mobilní aplikaci, čili vytvářet a měnit je nemůžete z webu. Stačí otevřít appku a vyvolat menu (levý horní roh, tři čárky) a najít Routines. Tam můžete vytvářet nov (Create Routine) i měnit existující.

x-2018-06-08 09.34.10.png

Činnosti/Routines mají dvě základní podoby – buď jsou vázané na oslovení/povel (When you say something) nebo se dějí v určitou hodin a den (At scheduled time) – ty se mohou o opakovat (i v podobě jednou týdně, každý den, každý pracovní den, víkendy).

2018-06-08 09.35.24.png

Po určení spouštěcího mechanismu pak přidáte řetěz aktivit – na výběr je řada věcí – Alexa může něco říct, spustit hudbu, přečíst zpravodajství, informovat vás o stavu dopravy, změnit nastavení hlasitosti, říct vám jaké bude počasí a ovládat chytrá zařízení.

TIP: Mrkněte do Jak funguje chytrá žárovka od Xiaomi. Včetně Alexa, Google Home a IFTTT pro více informací o tom jak je to s chytrými žárovkami.

U chytrých zařízení je pak může ovládat tak, jak to přidaný Skill/Schopnost umožňuje – musíte je tedy mít ještě předtím přidané do Alexy. Pak už při odpovídající volbě budete mít nabídku toho, co je možné se zařízením dělat. U chytré žárovky to pak bude zcela určitě vypnutí (off) a zapnutí (on) a může být i doprovázené intenzitou zapnutí (můžete si tak například tlumit světlo v určitou část dne).

2018-06-08 09.34.17.png

Aktivit, které přidáte do Rutiny, může být víc, prostě po přidání první přidávejte (add Action) další. Pak už stačí jenom zhruba minutu počkat, než se Rutina aktivuje a dostane do vašeho zařízení a můžete ji začít používat.

Rutiny můžete v aplikaci i dočasně deaktivovat stejně jako je přímo z aplikace můžete spouštět.

TIP: Zdejší Všechno o Amazon Echo a Alexa pomůže s řadou dalších věcí okolo Amazon Alexa a Echo zařízení.