Jak naučit Alexu zjednodušené povely, zkratky? A co jsou to (Smart Home) Routines?

Pokud máte Amazon Echo (v kterékoliv podobě) a k tomu nějaké to chytré zařízení, tak jste už velmi pravděpodobně zjistili, že „Alexa, turn on kitchen (light)“ a „Alexa, turn off kitchen (light)“ je zbytečně složité. Pro členy rodiny co neumí anglicky navíc obtížně použitelné. Měli byste vědět, že s Smart Home Routines můžete tohle celé zkrátit třeba na „Alexa, kitchen on“ a „Alexa, kitchen off„.

POZNÁMKA: Jak dlouho asi bude Amazonu trvat, než pochopí, že nutnost „on“ a „off“ je třeba zrovna u světla v domě poněkud zbytečně komplikovaná. Stačilo by „Alexa, kitchen (light)“ aby prostě změnilo stav. Třeba jednou…

Routines najdete pouze v mobilní aplikaci, čili vytvářet a měnit je nemůžete z webu. Stačí otevřít appku a vyvolat menu (levý horní roh, tři čárky) a najít Routines. Tam můžete vytvářet nov (Create Routine) i měnit existující.

x-2018-06-08 09.34.10.png

Činnosti/Routines mají dvě základní podoby – buď jsou vázané na oslovení/povel (When you say something) nebo se dějí v určitou hodin a den (At scheduled time) – ty se mohou o opakovat (i v podobě jednou týdně, každý den, každý pracovní den, víkendy).

2018-06-08 09.35.24.png

Po určení spouštěcího mechanismu pak přidáte řetěz aktivit – na výběr je řada věcí – Alexa může něco říct, spustit hudbu, přečíst zpravodajství, informovat vás o stavu dopravy, změnit nastavení hlasitosti, říct vám jaké bude počasí a ovládat chytrá zařízení.

TIP: Mrkněte do Jak funguje chytrá žárovka od Xiaomi. Včetně Alexa, Google Home a IFTTT pro více informací o tom jak je to s chytrými žárovkami.

U chytrých zařízení je pak může ovládat tak, jak to přidaný Skill/Schopnost umožňuje – musíte je tedy mít ještě předtím přidané do Alexy. Pak už při odpovídající volbě budete mít nabídku toho, co je možné se zařízením dělat. U chytré žárovky to pak bude zcela určitě vypnutí (off) a zapnutí (on) a může být i doprovázené intenzitou zapnutí (můžete si tak například tlumit světlo v určitou část dne).

2018-06-08 09.34.17.png

Aktivit, které přidáte do Rutiny, může být víc, prostě po přidání první přidávejte (add Action) další. Pak už stačí jenom zhruba minutu počkat, než se Rutina aktivuje a dostane do vašeho zařízení a můžete ji začít používat.

Rutiny můžete v aplikaci i dočasně deaktivovat stejně jako je přímo z aplikace můžete spouštět.

Jak na Amazon Alexa – další tipy a triky

TIP#1903: Co je to Amazon Sidewalk Network a jak to můžete vypnout

Amazon Sidewalk Network je “Mesh” síť tvořená zařízeními od Amazonu – funguje na Bluetooth (BLE) a 900 MHz rádiu a „nepotřebuje“ Internet ani Wi-Fi. Slouží ke komunikaci zařízení od Amazonu mezi sebou a to včetně předávání dat i mezi zařízeními, které nejsou vaše. 

Jak napojit Google Home (Alexu, atd) na mobilní data?

Google Home i Amazon Alexa potřebují k chodu Wi-Fi, jedině tak se mohou spojit se servery Google/Amazonu a řešit co chcete. Včetně případného ovládání chytré domácnosti a dalších věcí. Tahle skutečnost zároveň znamená to, že musíte mít doma (v práci, atd) něco co poskytne WiFI síť a tu musíte napojit na Internet.

TIP#1259: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu): Jak na více zařízení v domácnosti?

Mít v domácnosti (ale může to být i ve firmě) více zařízení s Alexou může být docela užitečné – můžete je používat pro hlasové povely a dotazy ve všech místnostech, hudba co jste si pustili může hrát po celém domě nebo můžete používat vše jako domácí interkom – zavolat dítě na večeři. Je poměrně snadné … Pokračování textu TIP#1259: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu): Jak na více zařízení v domácnosti?

TIP#1237: Jak dopadne vaše chytrá domácnost při a po výpadku proudu?

Tak trochu pokračování Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma? Jde totiž o stejný problém – máte chytrou domácnost – světlo, topení, zámky, klimatizace a další věci ovládáte pomocí nějaké chytré elektroniky. Ideálně navíc hlasem, přes Alexu od Amazonu, Asistenta od Google či Siri a HomeKit od … Pokračování textu TIP#1237: Jak dopadne vaše chytrá domácnost při a po výpadku proudu?

TIP#1164: Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma?

Na otázku z titulku není až tak jednoduchá odpověď. Bude to totiž záležet na konkrétním zařízení. Pokud Alexa nebo Roomba přijdou o WiFi, tak je velmi časté, že se jim nepodaří znovu připojit, dokud je nerestartujete. Alexa bez WiFi nebude fungovat vůbec, Roomba bude fungovat, vysávat a všechno, ale žádné mapičky o tom co dělala … Pokračování textu TIP#1164: Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma?

TIP#973: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)

Které Amazon Echo si koupit? Dost zapeklitá otázka, protože na výběr jich je několik (a pouze některé jsou v International podobě, tedy přímo koupitelné do Česka) a navíc existuje první a druhá generace. Liší se i cenou, což může být první zásadní omezení. Liší se ale i parametry, které se ne zcela snadno dají pochopíte … Pokračování textu TIP#973: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)

TIP#967: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl pátý (věci, které v Česku prostě mít nemůžete)

Amazon se chová velmi záhadně co se dostupnosti některých funkčností týče. Něco je pochopitelné, protože to může vyžadovat češtinu a tu Echo/Alexa neumí. Občas je to pochopitelné z toho, že daná služba v Česku není dostupná jako taková (Pandora jako markantní příklad). Bohužel u řady dalších věci to smysl nedává a nezbývá než doufat, že … Pokračování textu TIP#967: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl pátý (věci, které v Česku prostě mít nemůžete)

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.