@365tipu

TIP#1018: Jak funguje chytrá žárovka od Xiaomi. Včetně Alexa, Google Home a IFTTT

Začali jsme v Jak je to s chytrými žárovkami. Jak fungují, co můžete čekat a je čas se podívat na konkrétní příklad – tím je snadno dostupná Xiaomi Yeelight AC220V RGBW E27 Smart LED Bulb – SILVER je žárovka pro klasickou větší objímku (musíte počítat i s tím, že mívá větší „výšku“ než běžné žárovky a je těžší). Tu zašroubujete místo původní žárovky a zapnete. Poté si z Google Play nebo App Store stáhnete Mi Home aplikaci (pokud ještě nemáte Mi/Xiaomi účet, tak si ho založte, nezapomeňte potvrdit e-mail). a do ní žárovku (či žárovky) přidáte.

Xiaomi Yeelight se ovládá pomocí WiFi, takže párování žárovky na mobil je klasické – připojíte se na WiFi od žárovky, řeknete ji na jaké domácí WiFi se má přepnout (musí být 2.4 GHz) a od toho okamžiku ji máte dostupnou v mobilu – tam ji můžete ovládat (zapínat, vypínat, teplota světla, barevnost, atd). Barvu světla si dokonce můžete vybrat přes fotoaparát, prostě ho namíříte na kýženou barvu.

2018-02-17 11_50_25-1463194728422502.jpg (1000×971).png

V Mi Home aplikaci můžete mít připojených zařízení víc, takže je tam možné si vytvořit jednotlivé domácí místnosti a v nich pojmenovat tam umístěná zařízení. Pokud budete chtít později ovládat přes Alexu nebo Google Home, tak je pojmenovávejte anglicky, českým názvům Alexa/Google nerozumí.

Stejnou Mi Home aplikaci můžete pořídit i dalším členům rodiny – každý z vás si bude muset u Xiaomi vytvořit účet – a poté s nimi „sdílet“ vaší žárovku. Tady jen tip – pozor ať jste všichni připojení na stejný server,  ideálně na ten v USA (bude to potřeba pro Alexu). Kdokoliv potom bude moci žárovku (žárovky) ovládat ze svého mobilu. Pokud vy sami například používáte více mobilní zařízení (telefon a tablet), tak si Mi Home dejte do všech a po přihlášení budete mít k dispozic vše.

Napojení na Alexu/Amazon Echo a Google Gome

2018-02-12 22.33.46.png
Ruční ovládání v Amazon Alexa aplikaci

Pěkné je i to, že můžete připojit žárovku do Alexy (Amazon Echo) – stačí ve Skills (schopnostech) najít „Mi Home“, přihlásit se, dát Discovery/Objevit a vaši žárovku (žárovky) to najde. Můžete je tak ovládat i z Alexa aplikace v mobilu, stejně jako je možné je ovládat hlasem –  „Alexa, turn off/on kitchen light“ a pokročilejší vlastnosti v různé podobě (set percentage, set color, set color temperature).  Užitečné je, že je v aplikaci dostupné i ovládání – on/off a jas (Google Home tohle neumí).

TIP: Pokud tápete jak na Amazon Echo a Alexu, tak můžete začít ve Všechno o Amazon Echo a Alexa

Podobně je možné přidat do Google Home – v části Menu -> Ovládací prvky zřízení Home můžete kliknout na „+“ pro přidání a najít Yeelights Actions. Po přihlášení přes Xiaomi účet se v aplikaci objeví zařízení, které máte připojené přes Mi Home – po připojení si později nezapomeňte nastavit případný anglický název.  V Google Home navíc dost dobře možná funguje víc příkazů než u Alexy (viz níže). Jde tam navíc použít buď konkrétní jméno zařízení (žárovky) nebo „all lights“ či „all lights in název room“.

  • Turn on/off jméno
  • Dim jméno
  • Dim jméno to XX%
  • Set brightness of jméno to XX%
  • Turn brightness of jméno to maximum/minumum
  • set jméno to barva
  • change jméno to barva
  • activate scéna

Co v Google Home nejde je ovládat zařízení (žárovku) přímo z aplikace přes rozhraní. Musíte hlasem-

Ano, pokud vám to vrtá hlavou, jednu žárovku můžete ovládat současně jak přes Alexu, tak přes Google Home.

Další možnosti ovládání

Co také ještě samozřejmě jde – využít IFTTT – přímo v něm je služba Yeelight s poměrně dost možnostmi – on/off, jas, scéna, postupné stmívání a rozsvěcení, reakce na počasí, na přítomnost vašeho mobilu. Napojovat je to možné na klasické události, ale také na DO aplikaci (button) od IFTTT – čímž si můžete ovládání přidat do mobilu. Není tam nastavování barevnosti, ale nejspíš to bude řešitelné přes scény a možná to časem přidají.

POZNÁMKA: Xiaomi má pod Yeelight více než jenom žárovky (bílé a RGB) – lampy stolní/nástěnné/stropní, světelné pásy, noční světélka. Což znamená, že si vcelku snadno můžete vybavit domácnost a celé to na dálku ovládat. Mrkněte třeba na Gearbest na Yeelight případně na Xiaomimobile.cz na Chytrá světla.

Praktická zkušenost

Zatímco chytrá zásuvka od TP-Link vydrží v chodu většinou pouze tak jeden den nebo dva (pak přestane komunikovat), Yeelight žárovka spolehlivě funguje celé týdny a nestane se, že by se „odpojila“. Nebo by snad nefungovaly „zahraniční servery“.  Spolehlivě funguje jak napojení na Alexu, tak na Google Home.

TIP: V Recenze a praktické zkušenosti najdete řadu tipů a recenzí, mimo jiné i na další vybavení pro chytrou domácnost

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky