@365tipu

Chytré žárovky od TP-Linku (bílá LB120 a barevná LB130) (recenze)

Vedle chytré (a dálkově ovladatelné) zásuvky (viz Jak si pořídit a používat chytrou zásuvku: Příklad s TP-Link HS100 a Alexa Echo) si můžete do výbavy své chytré domácnosti či firmy také žárovky (s E27 „větší“ paticí) – dostupné jsou různé modely, testovaná byla bílá (LB120) a barevná (LB130) a nabízejí to, na co jsme dnes u chytrých žárovek zvyklí.

Pamatujte na to, že jak LB120 tak LB130 jsou mírně větší než obyčejné (vláknové) žárovky a také mírně větší než LED žárovky. Mírně vyšší je i váha, takže je dobré mít jistotu, že vám 180 gramů (váha LB130) unese případné svítidlo.

LB130(E26)2.0-171x104x79mm-7026500112-02_large_1517973688774a.jpg

K ovládání žárovek od TP-Linku slouží aplikace Kasa – do té si můžete připojit všechny chytrá zařízení od TP-Linku a můžete ji mít jak pro Android, tak pro iOS. Není potřeba žádný „smart hub“ a žárovky využívají WiFi – je tedy nutné abyste doma měli aktivní WiFi síť, připojenou k Internetu – i zde platí klasické omezení, že je potřeba mít starší 2.4 GHz WiFi.

Přidání žárovek do Kasa je velmi jednoduché za jednoho předpokladu, telefon dejte opravdu co nejblíže žárovce  – nebudete muset řešit žádné přepínání WiFi, Kasa si žárovku najde sama a připojí. Jedna z dost podstatných vylepšení a šikovných vlastností. Po připojení se nedivte případně aktualizaci firmware (velmi rychlé). Šikovný je i způsob „resetu“ žárovky a uvedení do připojovacího režimu – třikrát vypnout a zapnout krátce po sobě.

Po připojení žárovky do aplikace Kasa už můžete žárovku ovládat – vypínat, zapínat, měnit jas, měnit teplotu barvy (2500K-9000K), u barevného modelu měnit i barevnost. Umí se i přizpůsobovat okolnímu osvětlení. Změna nastavení je v mobilní aplikaci udělaná přehledně a jasně, k dispozici jsou i některé přednastavené hodnoty, u teploty barvy se dozvíte i na kolik Kelvinů nastavujete. V aplikaci je u každé žárovky k dispozici i informace o spotřebě (a také o předpokládané odhadované úspoře energie oproti běžné 60 W žárovce).

Nechybí ani vytváření plánu pro zhasínání/rozsvěcení a změny svícení žárovky, v Nastavení u každé žárovky lze změnit dost podstatnou maličkost, tedy to do jakého stavu žárovku půjde poté co se vypne a zapne proud.

Ovládání je přitom možné prakticky odkudkoliv, i tady platí, že se žárovky stávají součástí cloudu, takže osvětlení můžete zapínat a vypínat i z druhého konce světa. Nebo ještě předtím,  než vejdete do domu. Nechybí ani integrace přes IFTTT, Alexu a Google Home (tady opět nezapomeňte na nutnost vhodně anglicky pojmenovávat). Apple Home Kit podporované není.

Pokročilejší nastavení v Kasa aplikace jsou scény pomocí kterých můžete pomocí jednoho kliknutí nastavit více zařízení v domácnosti – hodí se třeba pro noční režim, kdy se vám nebude chtít vstávat z postele a vypínat vše co jste zapomněli zapnuté. Podobně je možné naprogramovat určité chování žárovky v čase (najdete v záložce Activity) – můžete tak třeba vyvolávat dojem, že jste doma, ačkoliv doma nejste.

TIP: TP-Link má další pěkné hračky, které se vám budou možná hodit. Zásuvku (o té je řeč v Jak si pořídit a používat chytrou zásuvku: Příklad s TP-Link HS100 a Alexa Echo) a Wi-Fi Mesh (o tom je řeč v Jak funguje Wi-Fi Mesh? V praxi s TP-Link Deco M5 (recenze))

Pokud byste vyžadovali pokročilejší ovládání domácnost, tj. zejména takové co umožňuje reagovat na nějaké události (třeba pohybové senzory), tak budete potřebovat Smart Home Router, samostatné zařízení a případně i Smart Home Hub – tohle TP-Link řeší zařízením SR-20, které je zároveň router (WiFi) a zároveň Hub.

Technické parametry – výdrž 25 000 hodin, patice E27, příkon 11 W (bílá 10 W), v klidovém stavu spotřeba max 0.5 W, světelný tok 800 lm, 180 stupňové svícení, barevná žárovka 2500K-9000K, WiFi 2.4 GHz (IEEE 802.11b/g/n)

Ke koupi například na Alza.cz – LB130 je v polovině března 2018 nabízena za 1 441,- Kč, LB120 za 1 149,- Kč.  Pokud mohu doporučit, na doma se určitě hodí kupovat barevné, užijete si je více než ty čistě bílé a cenově mezi nimi není až tak zásadní rozdíl. Ještě levnější LB110 (za 949 Kč) je pouze stmívatelná, chybí teplota svícení a barevnost.

Hodnocení 5/5 a k tomu je vhodné zmínit jediné co u Kasa aplikace chybí – možnost použití více uživateli – řešitelné to je pouze tak, že na všech mobilních telefonech se do Kasa přihlásit jedním účtem. V praxi to ničemu nebrání, ale případné řešení jako mívají konkurenční aplikace by se hodilo – tedy možnost vlastních účtů a ty „pozvat“ ke konkrétním zařízením.

TIP: V Recenze a praktické zkušenosti najdete další různorodé recenze a praktické zkušenosti s hardware i software. Míří tam i tento tip.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky