@365tipu

TIP#1031: Jak funguje Wi-Fi Mesh? V praxi s TP-Link Deco M5 (recenze)

TP-Link Deco M5 je jedna z možností jak si domů pořídit Mesh – termín se kterým jsme se setkali už v jednom z dřívějších tipů (Co je to WiFi Extender a WiFi Mesh? A jak to dělá, že prodlouží dosah vaší WiFi sítě?). Stručně řečeno je to modernější řešení toho, jak pokrýt WiFi celou domácnost (ale i několik kanceláří) – Mesh Wi-Fi systémy jsou v zásadě kombinace routerů a repeaterů (opakovačů), které jsou doplněny o software, které umí správně pracovat s tím, že je potřeba předávat/šířit Wi-Fi na větším prostoru a více možnými cestami. Aniž byste museli vy sami něco složitě nastavovat. O tom co je to Mesh případně více v Co je to Wi-Fi Mesh? Mám si něco takového koupit?

Deco M5 jsou (v základním balíčku tři) kruhové elegantně vypadající bílé krabičky – každá má napájení a dvojici RJ-45 konektorů pro drátový Ethernet. Trojice (je součástí základní dodávky) slibuje pokrytí až  420 čtverečních metrů. Nebudou-li stačit tři, můžete rozšiřovat – jeden systém zvládne deset. zařízení, což umožní pokrýt poměrně dost zásadně velké či komplikované místo.

tp-link-deco-m5

Zprovoznění je snadné, připojíte na napájení, přiložený Ethernet kabel propojíte s routerem a stáhnete si TP-Link Deco aplikaci  (Google Play, App Store). Tu budete potřebovat pro prvotní nastavení a budete ji používat i pro všechno další. K tomu abyste ji mohli používat musíte mít u TP-Linku účet, je to mimochodem ten samý, který možná už používáte pro TP-Link zásuvky či žárovky.

Samotná detekce Deco zařízení v aplikaci je přes Bluetooth a součástí nastavení je pochopitelně i to, že si umístění jednotlivých zařízení pojmenujete. Následuje výběr IP adresy (DHCP/Dynamická, PPPoE či statická) a dejte si pozor, ať máte první z Mesh zařízení opravdu připojený k něčemu, z čeho může nejenom získat IP adresu (pokud ji nepřidělíte sami), ale také se připojit k Internetu. Jediné další co bude v případě úspěšného připojení k internetu následovat je určení jména sítě a hesla pro tuto síť.

TIP: V najdete množství užitečnýc tipů a tríků týkající se Wi-Fi.

Můžete pokračovat přidáním dalších Mesh zařízení – aplikace vám to rovnou nabídne, nebo začít první (a zatím jediné) zařízení využívat. Přidávat další můžete později a celé je to stejně jednoduché jako když zprovozňujete první – zapojíte na napájení, můžete připojit na síťový kabel pokud ho v další lokalitě máte nebo to nechat na propojení přes WiFi.

Líbit se bude: Podpora pro Alexa a IFTTT, ale to budete řešit až později.

2018-02-28 15.14.17.pngV aplikaci vidíte připojená zařízení (rychlost, IP, MAC adresu), jak rychle přenášejí a můžete je prioritizovat.

Když trochu zapátráte (žluté cosi vpravo dole), tak najdete i možnosti konfigurovat samotnou Mesh síť. Z těch podstatnějších věcí je samozřejmě možné přepnout mezi Router (což obnáší vlastní sadu IP adres, 192.168.0.X) nebo Access Point (budete v Mesh sítí mít IP adresy od vašeho domácího routeru a nebudete moci využít antivirovu ochranu, QoS ani dětský zámek).

Nechybí ostatní běžné věci – QoS, rezervace IP adres, aktualizace firmware (což určitě udělejte jako jednu z prvních věcí po instalaci), registrace a použití DDNS adresy přes TP-Link, rozšířené nastavení port forwardingu, podpora IPv6/IPv6.

Líbit se bude  možnost nastavit LED na „noční režim“ (ve vybraném rozpětí hodin přestane svítit). U Wi-Fi sítí nechybí možnost sítě pro návštěvy (Guest Network)

Součástí je i antivir a rodičovská kontrola, ale tady se na tohle osobně dívám tak, že tohle není zrovna věc, kterou bych chtěl po routeru.

2018-03-04 10.31.39.png

V mobilní aplikaci najdete i test rychlosti vašeho Internetu (probíhá přes starý známý SpeedTest.net přímo z Deco zařízení) kde se schovávají i dříve provedené testy.  O rychlosti a stavu vašeho Meshe vám bude Deco navíc v aplikaci ukládat zprávy.

Trochu zklamáním je, že jediná možnost konfigurace je právě a jen v mobilní aplikaci, Deco nemá webové rozhraní pro konfiguraci, byť zajímavé je, že na IP adrese zařízení je otevřený SSH přístup.

Líbit se bude: V porovnání s klasickými routery má Deco M5 citelně větší dosah – uvnitř bytu poskytuje dobrý signál od jednoho zařízení prakticky až v jednou tak velké vzdálenosti, než běžné klasické obyčejné routery.

Pokud můžete jednotlivá zařízení napojit na klasickou drátovou síť, tak by mělo dobře fungovat i to, že se data budou mezi jednotlivými zařízeními (a routerem) přenášet po této „páteři“ (občas se používá termín „Ethernet backhaul“). Panují ale trochu nejasnosti, jak to s ohledem na zvolený režim – zda a jak konkrétně to funguje nejenom v režimu Router, ale i v režimu Access Point.

Jisté je, že v AP režimu si každé zařízení získá IP adresu z routeru (přes DHCP). V Router režimu pouze hlavní zařízení získá IP adresu z routeru, všem dalším přidělí jinou (z 198.0.0.X sady) a i pro všechny další bude sloužit jako router.

TIP: Jak a kde umístit Wi-Fi router?

Pokud nemáte k dispozici „páteřní“ drátový Ethernet, tak se všechno mezi jednotlivými zařízeními bude přenášet přes WiFi. Nemůžete, samozřejmě, nemít hlavní zařízení připojené k routeru co celku zprostředkuje připojení k Internetu. Tady pozor, Deco M5 potřebuje připojení k Internetu, nebude bez něj možné Mesh zprovoznit.

Nezapomeňte, aby fungovaly QoS, dětský zámek či antivirová ochrana, je nutné používat Deco M5 v režim „router“. Vznikne tím ale oddělená síť (s vlastními IP adresami), takže případná dostupnost zařízení připojených k vaší drátové síti a routeru co vás připojuje k Internetu tím není možná.

Líbit se bude: Vzhled, jednoznačně. Tohle není klasický router ze kterého trčí jedna či dvě antény (a už vůbec ne UFO ze kterého trčí ještě více antén a tvůrci nepochopili, že to potřebujete nechat stát někde doma na viditelném místě). Navíc je každý „kotouč“ dostatečně malý.

Deco M5 umí 2.4 GHz (400 Mbps) a 5 GHz (867 Mbps) WiFi (takže 802.11a/b/g/n/ac, dual-band), má 4 interní antény (2 na 2.4 GHz a 2 na 5 Ghz, takže efektivní rychlost je zpravidla  poloviční (ale teoretické maximum díky MU-MIMO je 1 267 Mbps).

Dvojice Ethernet portů má 1 Gbps rychlost, napájení je přes USB-C port a navíc umí ještě Bluetooth (4.2), který ale slouží jenom k počáteční konfigurací. Rozumí si, jak jinak, s IPv4 i IPv6 sítěmi. Rozměr sympatických 120 mm v průměru a 38 mm výška.

Napájení je možné jenom přes USB-C konektor (každé Deco má vlastní zdroj), přes Ethernet to možné není.

Líbit se nebude: 2.4 GHz síť není možné vypnout. Není možné nastavit rozdílné SSID pro 2.4/5 GHz sítě. Není možné ani určit na jakých kanálech jednotlivé sítě budou, dokonce ani jaké druhy zabezpečení síť používá (používá WPA/WPA2, WEP naštěstí už ne).

[07.12.18] NovéTP-Link Deco má v novém firmware možnost Guest sítě a nově je možné i vypnout 2.4 Ghz či 5 Ghz síť (rozdílná SSID stále ne, stejně jako stále nejde vypnout WPS)

Chcete-li hodnocení, tak 5/5. Byť bych uvítal dostupnou konfiguraci přes webové rozhraní, tohle je zařízení, která staví na jednoduchosti použití. Pokud chcete domů pořídit elegantně vypadající a snadno použitelné řešení Wi-Fi pro celý byt či dům, tohle je velmi dobrá volba.

Chcete-li koupit, tak příležitostí je určitě mnoho. Já bych, jako obvykle, volil Alza.cz : TP-Link Deco M5

TIP: V Jak si pořídit a používat chytrou zásuvku: Příklad s TP-Link HS100 a Alexa Echo zjistíte, jak si pořídit a používat dálkově ovládanou zásuvku. A v Chytré žárovky od TP-Linku (bílá LB120 a barevná LB130) (recenze) chytrou žárovku.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky