TIP#1560: Jak a kde umístit Wi-Fi router?

S Wi-Fi je to potíž. Špatně prochází skrz zdi, nábytek i lidská těla, vadí ji kovové předměty, ruší ji mikrovlnky a čím dál jste od router, tím víc klesá kvalita signálu. Pokud hledáte jak umístit router tak je to trochu věda a trochu o štěstí. Některá užitečná pravidla ale je možné dát dohromady.

1) Počet zdí a počet místnosti k překonání je omezený. V praxi to bude znamenat že po překonání dvou zdí a dvou místnosti už bude Wi-Fi prostě stát za houby. Problém ale nastane v tloušťce zdí (čím tlustší, tím větší útlum) a zdech/předmětech obsahujících kov. Vždy bude platit, že 2.4 GHz dosáhne dál než 5 GHz. Přestane to ale platit v bytech a domech, tam bude mít 5 GHz poněkud lepší výsledky. K tématu dosahu viz Jak daleko dosáhne signál WiFi?

TIP: Přečtěte si Měl bych používat 2.4 nebo 5 GHz Wi-Fi? Mám vypnout 2.4 GHz úplně? a pokud nutně 2.4 GHz síť nepotřebujete, tak ji můžete vypnout.

2) Nikdy neumisťujte Wi-Fi zařízení příliš blízko u sebe a už vůbec ne, pokud používají stejný (nebo blízký kanál). Budou se neustále přetahovat a jedno z nich bude velmi často prostě čekat až to druhé přestane komunikovat.

3) Což přivádí k dalšímu klasickému problému. Wi-Fi router musíte umístit na takové kanály kde bude v minimálním konfliktu dalšími routery. Dost často to bude problém, zejména pokud máte extrémně hloupého souseda, který zásadně nastavuje Wi-Fi router na kanál kam jste dali ten váš. Jak je to s kanály najdete v Jak vybrat kanál pro WiFi? a Jak zjistím na jaký kanál dát WiFi? Jak se podívám na WiFi okolo?

4) Ve středu bytu či domu je samozřejmě vždy nejlepší. Ne vždy to bude možné a velmi často budete muset jít do něčeho jako mesh technologie abyste prostor opravdu kvalitně pokryli.

TIP: K tématu mesh viz Co je to Wi-Fi Mesh? Mám si něco takového koupit? a  Jak funguje Wi-Fi Mesh? V praxi s TP-Link Deco M5 (recenze). Vedle meshe a routerů je ještě dobré vědět Co je to WiFi Extender

5) Nejlepší umístění je na stropě nebo alespoň v dostatečné výšce nad vaší hlavou. Pokud bude router někde níž tak bude vše ovlivňovat i každý člověk v blízkosti. Zcela nejhorší je umístění někde na stole či na nízké skříňce.

6) Vyhýbejte se překážkám. Neumisťujte routery za skříně, za počítače. Ideální je přímá viditelnost na maximálním prostoru. Mesh technologie v tom mohou pomoci, jednotlivé routery si budou moci lépe vyměňovat vše potřebné.

7) Pokud jdete do mesh technologii je ideální routery propojit páteřní drátovou (Ethernet) sítí. Mesh založený na čistém Wi-Fi vždy bude hodně omezený. Ve skutečnosti je to špatné řešení.

TIP: Hodně užitečných Wi-Fi tipů najdete v  Praktické tipy týkající se WiFi routerů. Množství užitečných tipů

8) Pokud budete chtít posuzovat kvalitu připojení tak pozor, ne každé zařízení má dost dobrou anténu aby to bylo možné. Notebooky jsou většinou lepší než telefony. Notebook/počítač se skutečnou externí anténou bud lepší než bez. Pokud budete chtít měřit a testovat tak mrkněte do Jak (ve Windows 10) zjistit rychlost WiFi síťového připojení? Jak zjistit rychlost LAN?

9) Podstatná věc je i ta, že každý Wi-Fi router zvládne jen omezený počet zařízení. Čím víc jich je připojených, tím více jich používá „páteřní“ připojení, tedy to co do routeru přivádí místní síť nebo Internet. Ostatně viz Kolik Wi-Fi zařízení lze připojit k routeru? A proč se Wi-Fi nehodí pro chytrou domácnost?. Pokud máte router s příliš mnoha zařízeními tak je si vhodné uvažovat o přidání dalších (ideálně jít do mesh technologií).