TIP#1105: Jak vybrat kanál pro WiFi?

Už v Jak zjistím na jaký kanál dát WiFi? Jak se podívám na WiFi okolo? byla řeč o tom, že WiFi má takovou jednu nepříjemnou vlastnost – používá kanály (frekvence) na kterých komunikují zařízení mezi sebou. A protože je dnes běžné že v jednom místě je více WiFi sítí, tak se tyhle sítě běžně setkají na jednom konkrétním kanálu – což znamená rušení a následné zpomalení.

Kanál je určený v routeru a je to tedy také místo, kde můžete změnit na jakém kanálu bude router a další zařízení komunikovat. Některé routery umí analyzovat využití kanálů a najít správný, u některých to musíte změnit ručně.

Nejlepší kanál je takový, kde je nejméně dalších WiFi sítí (případně tam nějaká je, ale je hodně vzdálená a má slabý signál).

2018-06-19 07.12.25

U 2.4 GHz sítí to navíc komplikuje to, že se kanály překrývají se sousedními – jediné vzájemně nepřekrývající jsou ty s číslem 1, 6 a 11 – ty jsou ale také (právě proto) nejčastěji používané. Celé to je založené na tom, že v 2.4 GHz spektru se používá 100 MHz široké pásmo s kanály širokými 20 MHz (takže zasahují 10 MHz do každé strany) a odstupňovanými po 5 MHz.

Komplikace vám navíc přinesou i routery, kde je možné nastavit větší šířku pásma (40/50/80 MHz místo 20 MHz). Váš soused tak možná prostě zcela bezohledně zabere podstatně více kanálu, aniž by mu to reálně k něčemu bylo.

  1234567891011121314  
XX1XX             
 XX2XX            
  XX3XX           
   XX4XX          
    XX5XX         
     XX6XX        
      XX7XX       
       XX8XX      
        XX9XX     
         XX10XX    
          XX11XX   
           XX12XX  
            XX13XX 
             XX14XX

To že 1, 6 a 11 se nepřekrývají samozřejmě neznamená, že se nepřekrývají se sousedními kanály, znamená to, že se nepřekrývají navzájem.

V Evropě to u 2.4 GHZ a kanálu 11 navíc kazí kanály nad –  12, 13 a 14 – tohle se mírně liší podle země ve které je WiFi používáno. V Severní Americe je konec u 11 (v USA se 12 a 13 smí používat pouze pro sítě s nízkým výkonem), v Japonsku u 13 a ve zbytku světa je to 14.

Je-li váš router ochoten jít nad kanál 11, tak můžete klidně zkusit využít, bývá tam většinou volněji. Ne všechny routery to ale budou umět. A taky to nemusí být po chuti některým zařízením.

2018-06-19 07_40_41-O2 Smart Box.png
O2 SmartBox umí automaticky najít vhodný kanál nebo si můžete přímo v routeru najít manuálně. Kanál 14 ale nepodporuje. A tohle jde měnit jenom ve webovém rozhraní, v mobilní aplikaci nikoliv.

TIP: Jak ve Windows 10 zjistit sílu Wi-Fi signálu

Nalezení vhodného kanálu

K prozkoumání WiFi sítí ve vašem okolí potřebujete nějaké software – o tom právě byla řeč v Jak zjistím na jaký kanál dát WiFi? Jak se podívám na WiFi okolo? – můžete se podívat na notebooku s Windows (tam použijte třeba NirSoft WifiInfoView), mobilu či tabletu s Androidem (stačí si stáhnout některou z aplikací, třeba Wifi Analyzer), na Mac OS X (má to v diagnostice WiFi přímo), v Linuxu (pomocí iwlist příkazu).

TIP: Ve Windows můžete použít z příkazové řádky toto: netsh wlan show networks mode=bssid | findstr /I /R „ssid | channel | signal“

Některé z výše uvedených programů (WiFi Analyzer pro Android například) umí rovnou doporučit nejvhodnější kanál – zobrazí přehled nalezených kanálů a oznámkují je podle vhodnosti.

2018-06-19 07.14.06.png

Ručně prostě vyberte takový kanál, kde ideálně nic není (a ještě lépe nic není v okolních kanálech, když je řeč o 2.4 GHz sítích) Pokud můžete využít výše zmíněné kanály 1, 6 nebo 11, bude to rozumné (v Evropě myslete i na 14) – ale pokud už tam jsou sítě, tak to nemusí být dobrá volba.

Pokud máte router s 5 GHz, tak je to ta lepší varianta – hlavně proto, že je tam podstatně více dostupných kanálů (23), co jsou navíc podstatně dál od sebe (a nepřekrývají se) a také proto, že není tak zarušený. 2.4 GHz sítě mimochodem ruší i domácí bezdrátové telefony či mikrovlnné trouby. Tíma 2.4 vs 5 GHz případně viz Měl bych používat 2.4 nebo 5 GHz Wi-Fi? Mám vypnout 2.4 GHz úplně?

Čas od času si stav zkontrolujte, mohou se objevit nové WiFi sítě, případně některá z okolních může změnit kanál. Pokud zjistíte, že váš soused se zásadně stěhuje na stejný kanál kam jste již dříve utekli, zkuste mu vysvětlit, že je to hodně hloupý nápad. Ale možná to dělá schválně, i s tím se můžete setkat. Řeč o vhodném umístění routeru je mimochodem hlavně v Jak a kde umístit Wi-Fi router?

Změna kanálu se děje v administraci routeru, takže musíte vědět jak se tam dostat a kde najít změnu kanálu – restart routeru potřeba nebude.

TIP: Jak si hlídat rychlost internetového připojení? A proč to dělat? se může hodit. Stejně jako Kolik Wi-Fi zařízení lze připojit k routeru? A proč se Wi-Fi nehodí pro chytrou domácnost?