@365tipu

TIP#1210: Jak zjistit heslo na WiFi?

Nejjednodušší cesta jak zjistit heslo na WiFi je ta, že se na něj zeptáte toho, kdo danou WiFi provozuje či vlastní. V kavárně či restauraci vám to prozradí číšník, ve firmě recepční nebo ten s kým máte schůzku, na návštěvě u někoho ten koho jste navštívili. Často bývá jméno (SSID) a heslo k Wi-Fi napsáno na viditelném místě.

Můžete zkusit heslo prolomit pomocí nějakých nástrojů, které k tomu slouží (viz Šifrování ve WiFi sítích je bezpečné. WPA2 nejde prolomit). Neočekávejte ale, že to bude jednoduché a rychlé. Je dost jisté, že se vám to stejně nepovede.

POZOR: Wi-Fi bez hesla nejsou bezpečné. A s WiFi vůbec to může být občas trochu komplikované, mrkněte do Co hrozí na veřejných Wi-Fi neznámého původu?

U veřejně přístupných WiFi může být heslo uložené v nějaké databázi WiFi sítí. Příkladem může být WiFi Map (Google Play a App Store) – www.wifimap.io. Další můžete případně najít přes „free wifi database“ v Google.

Možná jste se k dané WiFi již přihlašovali či jste dokonce přihlášení – tady vám pomůže, že hesla mohou být uložena v počítačích, noteboocích či tabletech.

  • Ve Windows na to najdete návod v Jak se ve Windows 10 podívat na uložená hesla k WiFi?
  • Pro MAC OS stačí použít aplikaci Klíčenka.
  • Pro iOS (iPad, iPhone) a Android špatná zpráva, nikde tam nelze heslo k WiFi získat (jedině pokud máte jailbreak/root). Což znamená ale i to, že hesla uložená na iPhone/iPadu můžete získat na Macu v Klíčence pokud máte Mac a iPhone/iPad pod jedním účtem a používáte síťovou Klíčenku.
  • V Linux to bývá snadné, jen bude záležet na tom, jaký Linux máte.  Nejčastěji bude stačit použít cd /etc/NetworkManager/system-connections/ – tam najdete soubory jednotlivých WiFi sítí a stačí si ho vypsat (přes sudo cat soubor) a hledat řádku psk=heslo

Pokud pátráte po vlastním hesle k vlastní WiFi a podařilo se vám ho zapomenout, tak to nejjednodušší řešení bývá nastavit nové heslo pro WiFi – pro router se stačí vydat do jeho administrace (stačí se připojit přes kabel na Ethernet port), pro hotspot vytvořený z notebooku, tabletu či mobilu si musíte v Nastavení najít vlastnosti hotspotu a tam můžete nastavit nové heslo. Pokud se nemůžete do administrace routeru dostat, budete muset provést reset routeru. Jak se něco takového dělá si musíte zjistit pro každý konkrétní router.

2018-11-03 07_30_54-O2 Smart Box

U některých routerů můžete zkusit využít WPS – tedy připojení pomocí tlačítka na routeru bez nutnosti zadávat heslo. WPS by ale nemělo být zapnuté (viz WPS je bezpečné a hodí se pro snadné připojování k WiFi)

Některé routery mají výchozí heslo WiFi přímo napsané na krabičce routeru (nebo je dohledatelné na Internetu). Pokud vlastník routeru nezměnil výchozí hesla (což měl rozhodně udělat), tak vám to může pomoci.

Hodit se vám může Jak změnit heslo na WiFi ? a Jak zjistit heslo, když jsem přihlášený

TIP: Zdejší série Wi-Fi mýty nabízí množství velmi užitečných tipů a triků týkající se používání WiFi. Hodně užitečný je Jak zabezpečit domácí Wi-Fi

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky