TIP#1315: Jak zjistit heslo, když jsem přihlášený

Tohle bude takový trochu zvláštní tip. Hlavně proto, že „zjistit heslo“ je zapeklitá záležitost – v drtivé většině případů to totiž nejde. Nemůžete například zjistit, jaké heslo máte na Facebooku i když jste právě k Facebooku přihlášení: Facebook totiž vaše heslo uložené nemá (a nesmí mít).

To nejdůležitější je už  vysvětleno v  Jak je to s hesly na Internetu? Je možné aby mi někdo poslal zapomenuté heslo? Online služby či aplikace prostě v žádném případě nesmí ukládat vaše heslo v čitelné podobě – ukládají si jenom jeho „otisk“, hash, něco co jde spočítat matematicky a umožňuje ověřit, jestli jste při přihlašování zadali správné heslo. Ale z případné znalosti otisku se původní heslo zrekonstruovat nedá.

Můžete ve Windows zjistit heslo na Wi-Fi, protože to se ukládá. Ostatně viz Jak zjistit heslo na WiFi? a Jak se ve Windows 10 podívat na uložená hesla k WiFi?

S tím Facebookem je to rozebrané v Jak zjistím heslo na Facebook? Co dělat když jsem zapomněl heslo na Facebook?

Hesla ale můžete získat z prohlížeče – pokud si je necháváte ukládat, tak si váš prohlížeč hesla pamatuje a můžete je vytáhnout (což je i bezpečnostní riziko). Řeč je o tom v Kde v Google Chrome v počítači, na Androidu a v iOSu najdu uložená hesla? a Kde v Google najdu moje hesla z Chrome a z Androidu? Poznejte Google Password Manager

Další podstatná možnost jak získat nějaké heslo je dána tím, že zcela určitě používáte správce hesel – měli byste, protože je to jedna z nejpodstatnějších věcí ohledně bezpečnosti a práce s hesly. O tomhle viz Správce hesel vám pomůže nejenom si hesla pamatovat, ale také zlepší bezpečí

Zjistit není možné ani vaše heslo ve Windows (a jakémkoliv dalším operačním systému). A to ani v okamžiku, kdy jste přihlášení. Jak už výše bylo napsáno, ani zde se hesla neukládají. Takže je ani není možné zjistit. Stejně tak není možné získat heslo pro váš iPhone či iPad (iOS).

TIP: Pokračovat můžete do Jaká jsou nejpoužívanější hesla a jak vůbec zacházet s hesly na Internetu?