@365tipu

TIP#1777: Bezpečnost na internetu pro novináře: Pokračujte ochranou všech hesel (2)

Hesla coby novinář prostě musíte mít vždy složitá a unikátní. Hlídat si jejich úniky (třeba přes HaveIBeenPwned.com) a schovávat si je ve Správci hesel – ten je ostatně bude generovat, takže budou opravdu složitá. Se správci hesel je ale zádrhel v tom, že pokud použijete nějaké klasické (LastPass a další) tak vaše hesla jsou kdesi v cloudu a tím hrozí jejich odcizení – správné řešení jedině lokální úložiště hesel na šifrovaném médiu.

TIP: Utekl-li vám začátek, tak ho najdete v Začít musíte u e-mailu (1)

V Co používat pro správu hesel? Jaké jsou alternativy pro LastPass? nadjete řadu možnosti jakého správce hesel si pořídit a pár z nich umí lokálně ukládaná hesla.

V žádném případě neukládejte hesla do prohlížeče. Věřit nemůžete Google, Apple (Klíčence), Microsoftu. A rozhodně si uvědomte, že některá hesla by neměla být nikdy uložena nikde jinde, než ve vaší hlavě. Vysvětlení například v Proč (spíše) nepoužívat správce hesel co jsou přímo v prohlížeči?

V žádném případě nepoužívat kontrolní otázky, respektive tam kde jsou povinné (nepochopitelně například Apple) je musíte vyplňovat náhodnými věcmi generovanými správcem hesel. Ostatně viz Jak správně zacházet s kontrolními otázkami u online služeb?

Zadávat hesla je ošemetná věc. Řada lidí přijde o účty na sociálních sítích tím, že se jim někde (jinde než na dané sociální síti) prostě objeví okno pro přihlášení a oni tam ochotně vyplnit přihlašovací údaje. Na tohle je prostě nutné myslet a kombinovat to dvoufaktorovým ověřením – útočník tak získá přihlašovací údaje, ale při pokusu o přihlášení neuspěje, nebude mít ověření. Tedy za předpokladu, že to není hodně pokročilý útok a nenajde cestu, jak ho z vás dostat.

Jeden z více paranoidních návyků je nevkládat hesla přes schránku (copy/paste). Obsah schránky se totiž může běžně dostat někam jinam, může se synchronizovat do cloudu, před pár měsíci se například zjistilo, že záplava aplikací na iPhone bezdůvodně četla obsah schránky. Proti tomu ale naopak je doporučení, abyste to dělali, protože se tak dá řešit výskyt keyloggeru v počítači. Dilema řešitelné jedině vkládáním pomocí správce hesel. A hlavně dvoufaktorovým ověřením.

TIP: Souhrnný tip k heslům a jejich užívání najdete v Jaká jsou nejpoužívanější hesla a jak vůbec zacházet s hesly na Internetu?

Pokud se vám podaří o přihlašovací údaje přijít, tak to ještě nemusí být konečna (viz Co udělat, když se někomu podařilo získat moje heslo do nějaké online služby). Ale pokud to byl cílený útok, tak to bude podstatně složitější i závažnější.

A poslední věc, jeden letitý nebezpečný mýtus. Vynucované změny hesel po určitém období jsou to nejhorší co ve firmách existuje. Viz  Jak často si mám měnit heslo? Kdy je nutné si heslo změnit a kdy je lepší to nedělat.

TIP: Jak se přihlašovat k službám co mají dvoufaktor z aplikace, co to nepodporuje? Aplikační hesla. App Passwords.

Jednotlivé díly seriálu:

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky