TIP#1240: LastPass (správce hesel) není pouze pro bezpečnou práci s hesly. Zkuste pár pokročilejších věcí.

LastPass už znáte (třeba z Jaká jsou nejpoužívanější hesla a jak vůbec zacházet s hesly na Internetu? a dalších zdejších tipů). Jako správce hesel je to jedna z nejzásadnějších pomůcek pro bezpečné používání Internetu. Umí toho ale ještě trochu víc než jenom vytvářet bezpečná hesla a vyplňovat hesla v okamžiku kdy je potřebujete v prohlížeči.

Do LastPass si můžete ukládat i hesla, která nepoužíváte v prohlížeči – hesla do SSH a vůbec jakéhokoliv software. Nic vám nebrání si ručně přidat záznam o hesle. Můžeta tam uložit PIN i PUK od vaší SIM karty (Jak zjistím zapomenutý PIN u SIM karty?)

Ukládat si můžete i bezpečné poznámky – v menu najdete Secure Notes a tam můžete přidávat nové poznámky a otevírat si uložené. LastPass dokonce umí poznámky kategorizovat a pro některé má specifické formáty. Generic typ pak umožňuje prostě uložit libovolný text. Vytvářet si můžete i vlastní formáty/šablony. Jako vše v LastPass i poznámky se ukládají šifrovaně.

Vedle poznámek je možné ukládat do LastPass i soubory. Může se to hodit třeba pro uložení fotky vaší občanky či pasu a je to rozhodně lepší, než si něco takového ponechávat v Dropboxu či jiném běžném cloudu. V Poznámkách/Notes najdete Add Attachment/Přidání přílohy – maximální velikost je 10 MB a pokud si LastPass neplatíte, tak maximální velikost všech příloh je 50 MB (v placené 1 GB)

Ukládat si můžete i Oblíbené (Bookmarks, záložky) – vše najdete také v menu pod Sites. Ukládat si tam můžete nejenom URL, ale i jména  a hesla s nimi spojené a můžete si vytvářet i složky.

Nezapomeňte, že automatické vyplňování se v LastPass netýká jenom hesel – umí i údaje o platebních kartách, adresách, telefonní čísla a další podobné věci. Vše najdete v menu pod Form Fills.

LastPass umí hesla exportovat, takže je případně můžete chtít přenést někam jinam či si je bezpečně uložit. K tomu přenosu jinam viz Jak přenést hesla z (nejen) LastPass do Klíčenky na iPhone/Mac (iOSu)

Protože se správce hesel velmi hodí do závěti (viz Do poslední vůle přidejte přístupy k účtům na Internetu), tak i na tohle LastPass myslí zvláštní funkčností. Najdete ji jako Emergency Access a funguje tak, že můžete určit člověka (pomoci jeho LastPass účtu), který může poslat žádost o přístup k údajům ve vašem účtu – žádost má životnost 48 hodin, přijde e-mailem a vy ji můžete odmítnout. Pokud ji do 48 hodin neodmítnete, získá ona osoba přístup.

TIP:  Pokračovat můžete do Co používat pro správu hesel? Jaké jsou alternativy pro LastPass?