@365tipu

TIP#1782: Jak přenést hesla z (nejen) LastPass do Klíčenky na iPhone/Mac (iOSu)

Pokud jste dlouholetým uživatelem LastPass, tak možná časem (po pořízení iPhone, iPad a MacBooku) dorazíte do momentu, kdy si říkáte, že by nebylo marné mít hesla z LastPass i v Klíčence u Apple. Důvodem zpravidla bude to, že LastPass je na iPhone/iPadu komplikované monstrum, které se neustále odhlašuje, znovu chce přihlašovat, znovu chce ověřovat přihlášení takže musíte řešit dvoufaktor v Authy, přepínat aplikace a doufat, že tu předchozí mezitím iOS nezabije. Zda za to mohou tvůrci LastPass nebo je to další typický snaha Apple co nejvíce komplikovat existenci konkurenci těžko říct.

Proto může být praktické dostat uložená hesla (přihlašovací údaje) z LastPass do klíčenky a následně i do iCloudu. Budou pak dostupná i tam, kde třeba nemáte LastPass. Ale hlavně, budou dostupná rychleji a bez složitých koleček okolo přihlašování do LastPass.

Zajímavé na tom bude, že zjistíte, že to vlastně je velmi obtížné. Na iPhone či iPadu to totiž nejde udělat vůbec – mobilní LastPass neumí export. A iOS neumí import (ani v Safari). Samozřejmě zapomeňte na synchronizaci, v příznivém případě se vám to nakonec podaří jednou za zkopírovat z jednoho do druhého.

TIP: O Klíčence je řeč v Kde a jak v iPhone, iPadu a Mac/MacBooku najdu uložená hesla?

Import v Safari z Chrome

Jedna (a nejspíš jediná) cesta jak toho dosáhnout je na Mac OS – tamní Safari totiž umí import (Soubor/File -> Importovat z prohlížeče/Import from) – z Firefoxu nebo Chrome. V době dřívější import z Firefoxu umožňoval i hesla, ale s příchodem nového Firefoxu (Quantum) to přestalo být možné. Zbývá tedy jediná možnost a to je Chrome – tam import hesel zůstal (stačí vypnout import pro Záložky a Historii).

Pokud jste na tom jako já a drtivou většinu hesel máte jak v Chrome tak v LastPass, tak bohatě stačí vzít ta z Chrome a udělat výše popsané. Pokud je máte jenom v LastPass, tak je nejdříve musíte dostat do Chrome.

Zároveň právě Chrome je místo skrz které budete případně importovat hesla i z jiných správců hesel. Za předpokladu, že je váš správce hesel umí exportovat. Následující tedy popisuje LastPass, ale hodit se vám bude i pro něco jiného (alternativy k LastPass najdete v Co používat pro správu hesel? Jaké jsou alternativy pro LastPass?).

Export z LastPass, import do Chrome

To uděláte relativně snadno – LastPass umí export do CSV (v menu Account Options -> -> Advanced -> Export -> LasPass CSV File). Po zadání hlavního/master hesla vám LastPass uloží LastPass_Export.CSV – ten pak použijete v dalším kroku pro import do Chrome.

Do Chrome ale už to ale tak snadné není, protože přímo viditelně nic takového nepodporuje – zkuste ale chrome://flags/ a tam povolit „Password import„. To vám (po restartu Chrome) zpřístupní Nastavení/Settings -> Automatické vyplňování/Autofill -> Hesla/Passwords a pod třemi tečkami (nad seznamem hesel) i položku Import (najdete tam i Export).

Povolit import v Chrome jde i z příkazové řádky:

Windows (musíte do složky kde je instalované Chrome.exe):  chrome.exe -enable-features=PasswordImport

MacOS:  /Applications/Google\ Chrome.app/Contents/MacOS/Google\ Chrome -enable-features=PasswordImport

Tímto postupem budete mít v Chrome vše z LastPass,. Můžete to udělat v lokálním Chrome na Mac OS, nemusíte synchronizovat s Google účtem). Nebo na Windows a přes účet u Google dostat hesla do Chrome v Macu.

TIP: LastPass (správce hesel) není pouze pro bezpečnou práci s hesly. Zkuste pár pokročilejších věcí.

Import z Chrome jako na počátku

Chrome pak ukončete (nutné, jinak nemůžete pokračovat) a místo toho si na Mac OS spustíte Safari a můžete provést import (Soubor/File -> Importovat z prohlížeče/Import).  Budete muset zadat heslo pro Mac a heslo pro data z Chrome.

Import byl měl vložit pouze ta hesla, která ještě v Klíčence nemáte. Pokud ji synchronizujete s iCloudem tak se během chvíle vše importované nahraje i tam a dostane i na vaše další zařízení. Nevyřešenou otázkou je, jak vybrat konkrétní profil Chrome pokud jich používáte víc.

DOPORUČENÍ: Soubor LastPass_Export.CSV po dokončení importu smažte. Je to v zásadě dost nebezpečný soubor. Obsahuje všechny vaše přihlašovací údaje ve volně čitelné podobě.

PS: Kdybyste to chtěli dělat opačně, tak pozor. Klíčenka neumí (neumožňuje) export hesel z iCloudové podoby Klíčenky. Prostě Apple.

Budete-li to chtít udělat opačně, tak dobrá zpráva je, že LastPass umí import hesel z prohlížeče. Takže to vezměte skrz Safari, ale jednoduché to stejně nebude. Někdy se k tomu možná vrátíme.

POZNÁMKA: Pokud objevíte nějaké další cesty, dejte vědět. Jde do toho zapojit různé skripty pro přístup ke Klíčence, ale přednost má něco „klikacího“

TIP:  Tipy a triky pro Apple iOS a  Jak na Mac OS jsou místem, kde najdete další jablečné tipy

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky