@365tipu

TIP#1708: Kde a jak v iPhone, iPadu a Mac/MacBooku najdu uložená hesla?

Zapomněli jste přihlašovací údaje k nějakému webu či aplikaci? Nezoufejte, velmi často je můžete najít ve vašem telefonu či počítači. Pokud nepoužíváte důsledně Správce hesel (LastPass a další) tak je pár dalších základních míst, kde přihlašovací údaje najdete – jak přihlašovací jméno (což bývá nejčastěji e-mail) tak k němu patřící heslo.

V iPhone a iPadu

Jednoduché – iOS/iPadOS je vybaven Klíčenkou (Keychain) do které se přihlašovací údaje ukládají pokud to pokaždé umožníte. Z Klíčenky vám je umí poskytnout v okamžiku přihlášení (funguje jako klasický správce hesel) a také je umí přes iCloud synchronizovat mezi všemi zařízením od Apple co případně máte (a také je do iCloudu ukládat, abyste je neztratili).  Vše samozřejmě bezpečně, za předpokladů že si chráníte Apple ID i svá zařízení.

Jděte do Nastavení/Settings -> Hesla a účty/Passwords & Accounts -> Hesla webů a aplikací/Websites & App Passwords. Najdete tam všechny uložené přihlašovací údaje.  Pro přístup se budete samozřejmě muset přihlásit, ale pak už můžete v údajích vyhledávat – konkrétní můžete otevřít a opravit (Upravit/Edit vpravo nahoře) nebo popotažením doleva v seznamu můžete vyvolat smazání. Můžete i ručně přidávat (+ nahoře nad seznamem) nebo hromadně mazat (Upravit/Edit nad seznamem). Pokud v seznamu na určité položce podržíte prst tak se zobrazí možnost zkopírovat přihlašovací jméno (Zkopírovat jméno uživatele/Copy Username) či heslo (Zkopírovat heslo/Copy Password). Hodí se pokud ho nejde při přihlášení vyvolat Klíčenku nebo pokud ho potřebujete nějak poslat či předat dál.

Pokud u některého z hesel máte varovný symbol (vykřičník v trojúhelníku) znamená to upozornění na recyklované heslo – to samé heslo používat u více služeb – řekne vám i kde. Varuje i před snadno odhadnutelnými hesly, typicky těmi kde se název služby/webu objevuje v hesle.

TIP: Jak v iCloud for Windows získat hesla z Klíčenky (Keychain).

V Mac OS (Mac či MacBook)

Zde najdete Klíčenku jako aplikaci Klíčenka/Keychain (takže buď v Spotlightu nebo Launchpadu). Hesla z iCloudu tam najdete pod volbou iCloud a je tam ale hesel/přihlašovacích informací dostupných poněkud více než na iPhone – jsou tam například uložena i hesla k WiFi sítím (těm Apple říká AirPort, takže se nenechejte zmást).

Řada dalších údajů vám reálně k ničemu neposlouží – do Klíčenky si Mac OS ukládá vše co je potřeba mít bezpečně uložené a vy si tam můžete ukládat i Zabezpečené poznámky. Objeví se tam i certifikáty vydávané pro ověřování/podepisování dokumentů. 

Bude-li se vás Klíčenka ptát na ověření tak zadávejte heslo kterým se přihlašujete při spuštění počítače/notebooku.

Vlastní správce hesel

Pokud používáte vlastního Správce hesel (jako například LastPass) tak máte také přístup ke všem heslům v něm uloženým na všech zařízeních kde si ho nainstalujete, takže na to zcela určitě nezapomeňte. Mohou tam být další hesla, která se prozatím do Klíčenky nedostala.

TIP: Jak přenést hesla z (nejen) LastPass do Klíčenky na iPhone/Mac (iOSu)

Prohlížeč co si pamatuje hesla

Stejně tak pokud používáte Chrome nebo Firefox a máte zapnuté ukládání hesel a synchronizaci. V Chrome (Firefoxu) tak snadno najdete řadu další hesel – v iPhone či iPad postačí vyvolat menu, vejít do Nastavení/Settings a najdete tam volbu pro zobrazení všech uložených hesel. Pokud používáte Chrome či Firefox dlouhodobě může to být velmi užitečný zdroj pro řadu dávno zapomenutých přihlašovacích údajů. Ale trochu pozor, tady je lepší být opatrnější, viz Proč (spíše) nepoužívat správce hesel co jsou přímo v prohlížeči?

Google hesla z Chrome a Androidu navíc umožňuje mít v cloudu, takže pokud Chrome používáte na iOSu/MACu tak je najdete také tam. Viz Kde v Google najdu moje hesla z Chrome a z Androidu? Poznejte Google Password Manager

PS: Pokud se vám nedaří heslo do nějaké služby najít je ve většina z nich snadné řešení. Udělejte si reset hesla – zpravidla přes volbu „zapomenuté heslo“ vám služba pošle odkaz, který vám umožní nastavit nové heslo. Musíte ale pochopitelně znát správný e-mail a mít k němu přístup.

TIP: Kde v Google Chrome v počítači, na Androidu a v iOSu najdu uložená hesla?

PPS: Klíčenku můžete používat i bez iCloudu, pak je ale pouze v konkrétním zařízení a hesla se neukládají v iCloudu a nemůžete je mít dostupná na dalších zařízeních se stejným Apple ID.

V iPhone/iPadu se zapíná/vypíná v Nastavení/Settings -> Apple ID (první volba s fotkou) -> iCloud -> Klíčenka/Keychain. V Mac OS v Předvolby Systému/System Preference -> Vaše jméno -> iCloud -> Klíčenka/Keychain. Pro funkční klíčenku je nutné mít Apple ID chráněné dvoufaktorovým ověřením.

TIP: Tipy a triky pro Apple iOS a  Jak na Mac OS jsou dvě místa, kde najdete záplavu tipů a triků pro jablečné hardware a software

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky