@365tipu

TIP#1988: Jak v iCloud for Windows získat hesla z Klíčenky (Keychain).

Od verze 12.5 umí umí iCloud for Windows (získáte z Microsoft Store) synchronizovat i spravovat hesla z Klíčenky na vašem iPhone/iPad/Mac OS. Musíte to ale zapnout

Otevřete si Nastavení pro iCloud na Windows a tam najdete novou položku Hesla a tlačítko Schválit. Musíte se přihlásit pomocí Apple ID (včetně dvoufaktorového ověření). Poté můžete u položky Hesla aktivovat synchronizaci a kliknutím na Použít vše uložit.

TIP: Kde a jak v iPhone, iPadu a Mac/MacBooku najdu uložená hesla?

Abyste hesla mohli v prohlížeči používat musíte si pořídit rozšíření iCloud Passwords (Hesla na iCloudu) pro Chrome (nebo Microsoft Edge) – iCloud vám to bezprostředně po aktivaci synchronizace Hesel nabídne. Po instalaci vás čeká zmatené okno s kódem co máte “zadat v rozšíření” pro ověření. Malý háček je, že to není na první pokus jak zadat, musíte překliknout někam jinam a poté kliknout na ikonku rozšíření (co je velmi pravděpodobně schovaná) aby se objevilo okno pro zadání kódu. 

S rozšířením pro Chrome ale narazíte na další zásadní potíž pokud používáte Chrome na Windows i na Mac OS.

Na Mac OS je totiž nefunkční a každých zhruba pět minut vyskočí varování, které musíte odkliknout (a které spolehlivě zabrání aktualizaci Macu). Řešení, prozatím, jedině v tom že rozšíření odstraníte. Čímž si ho samozřejmě odstraníte i z Chrome ve Windows. 

TIP: Správce hesel si pořiďte něco použitelného a ne tak problematického jako je Klíčenka. Ta je fajn jedině pokud zůstáváte čistě u Apple. Osobně jsem po letech s LastPass přešel na BitWarden – pro Windows, iOS, iPad OS i Mac OS.  Možnosti najdete v Co používat pro správu hesel? Jaké jsou alternativy pro LastPass?

Hesla na iCloudu

Tozšíření pro prohlížeč pouze slouží k vyplňování hesel. Nemůžete hesla spravovat, nemůžete se na ně ve Windows podívat. K tomu slouží aplikace Hesla na iCloudu (najděte si ji třeba přes vyhledání nebo ve Startmenu, přes ikonku iCloudu přístup není). 

Po prvním spuštění ale nečekejte, že by tam nějaká hesla byla – jsme u Apple, takže na synchronizaci bude třeba dlouho čekat. Poté můžete i ve Windows hledat hesla z Klíčenky, mazat je, opravovat je a zkopírovat si určité do schránky.  Hromadné operace nejsou k dispozici, export/import také ne.

TIP: Další tipy a triky pro jablečné věci najdete v Tipy a triky pro Apple iOS a Jak na Mac OS

PS: Pokud se vám nedaří z Microsoft Store dostat verzi 12.5 tak nezoufejte, ono je to trochu svéhlavé

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky