@365tipu

TIP#040: Do poslední vůle přidejte přístupy k účtům na Internetu

Možná vám dnešní tip bude připadat zvláštní, ale věřte mi, je to velmi, velmi praktické. Mám velmi dobrou připomínku něčeho takového prakticky každý den. Facebook mi neustále ukazuje kamarádku, která v roce 2011 zemřela. Dodnes existuje její profil. Nikdy se jejímu partnerovi nepodařilo přimět Facebook k zrušení profilu. A tak dodnes Facebook přátelům vnucuje, že s jejich již roky mrtvou kamarádkou dlouho nemluvili a že by jí měli něco napsat na profil.

Možná to nevíte, ale Facebook odmítá rušit profily zemřelých. Mark Zuckerberg před lety prohlásil, že jejich profily mají zůstat zachovány, aby pozůstalí měli kam chodit truchlit a vzpomínat. A že je nutné tyto profily, v případě že se o úmrtí Facebook dozví, proměnit ve virtuální pomníčky. Přidá-li vám to snad morbidní, nebo snad že jsem si to vymyslel, tak opravdu ne. Stačí se podívat do nápovědy případně si to nastudovat v Co se na Facebooku stane s účty zemřelých lidí? Co dělat když zemře někdo blízký?

TIP #040: Do poslední vůle rozhodně přidejte přístupy k účtům na Internetu

Dočtete se tam ale také, že přihlašovací informace k účtu zemřelého nedají nikomu, ani nejbližším příbuzným. A zrušení účtu? O to mohou zažádat pouze „ověření přímí rodinní příslušníci„. Na což rovnou můžete zapomenout, protože cesta „ověření“ neexistuje.

Do poslední vůle přidejte přístupy k účtům na Internetu

Facebook je pouze jeden z mnoha příkladů toho, že poté co někdo zemře, jeho digitální stopa, různé účty a profily, e-mailové, sociální, herní, existují dál. A protože se do nich zpravidla není jak přihlásit, mohou existovat dlouhé roky, stát se cílem hackerů, být zneužity, prodány. U e-mailových účtů je navíc dost problém, že přístup k nim je zpravidla nutný pro zrušení odběrů různých služeb, vyřízení formalit a dalších nutných věcí. Včetně různých předplatný a dalších věcí, kde internetové služby velmi málokdy myslí na to, že někdo zemřel.

Některé služby neaktivní účty ruší, takže po určité době účty zaniknou. A pak je tu samozřejmě to, že pozůstalým může existence účtů, automatické přeposílání, upozorňování a řada dalších aktivit způsobovat ještě více bolesti a smutku, než by se na první pohled mohlo zdát. Ztratit někoho koho jste milovali, měli rádi, znali, je zlé.

Proto myslím velmi vážně doporučení, abyste v poslední vůli (nebo nějakým jiným vhodným způsobem) zajistili, že poté co už nebudete, se budou moci nejbližší (nebo prostě někdo komu věříte a kdo vykoná potřebné) mohl dostat k vaši „digitální pozůstalosti“.

PS: Pokud se ptáte, proč jsme prostě profil mé roky zemřelé kamarádky nezablokoval, tak se ptáte správně. Neudělal jsem to, nevím pořádně proč, nějak na to prostě nemám koule. Moje chyba, ale nic to nemění na podstatě dnešního tipu. A díky Ájo, bude to tři desítky let co jsme se poznali a co jsi mi hodně pomohla.

DODATEK 12. února 2015

V US médiích (třeba New Facebook policy allows social media immortality) se objevily informace, že Facebook vám nově umožní nastavit určenou osobu, která se postará o účet po vašem úmrtí. Ale pozor,  pouze tak, že bude moci na účet dát zprávu o vašem skonu. Plus se to samozřejmě týká pouze USA.

Ze „Starting today, Facebook users in the United States can choose a „legacy contact“ to make one last post on your behalf when you die. That contact can respond to new friend requests, update the cover photo and profile, and archive your Facebook posts and photos.“ dost jasně plyne, že tato osoba nebude moci váš účet smazat a ulevit tak pozůstalým – Facebook stále trvá na absurdnosti vytvářet virtuální pomníčky.

Nastavte si smazání účtu po smrtí

Vy sami to můžete ovlivnit v Nastavení účtu – tam si můžete zvolit (viz nápověda What will happen to my Facebook account if I pass away?) co se s účtem stane. Podívejte se do Nastavení -> Zabezpečení/Security -> Legacy Contact/Pověřená kontaktní osoba.

2016-11-12 08_34_16-Start.png

První část vůbec nemá smysl řešit, určovat pozůstalou osobu bude pouze komplikovat této osobě život a Facebook bude tvrdohlavě chtít váš účet memorializovat. Druhá volba vám umožní nastavit, že po vašem úmrtí Facebook váš účet smaže, ale vznikne zde zásadní problém, že Facbeook bude vyžadovat důkaz o tom, že jste zemřeli. Opět tedy další problémy pro pozůstalé.

Nezapomeňte tedy, že tip na to, abyste si do poslední vůle přidali přístupy k účtům na Internetu stále platí.

Jedině tak bude možné zajistit, aby se někdo vámi určený dostal k vašemu účtu na Facebooku (a dalších sociálních sítích a internetových službách) a mohl účet případně smazat, zachránit obsah, odhlásit ze záplavy služeb, atd.

TIP: A protože toho správci hesel umí více, tak mrkněte i do LastPass (správce hesel) není pouze pro bezpečnou práci s hesly. Zkuste pár pokročilejších věcí. Právě jedna z tam zmiňovaných věcí je využití v závěti

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky