@365tipu

TIP#1345: Co se na Facebooku stane s účty zemřelých lidí? Co dělat když zemře někdo blízký?

Už o tom byla trochu řeč v Do poslední vůle přidejte přístupy k účtům na Internetu ale je čas to probrat detailněji. Stále totiž platí, že Facebook odmítá rušit účty zemřelých lidí a chce je měnit v pomníčky. Přístup se sice trochu zlepšil, ale pokud dopředu nepamatujete na vlastní úmrtí, tak pozůstalí budou mít zásadní problém dosáhnout smazání vašeho účtu.

První věc, Facebook (což platí i o ostatních online službách) nikdy pozůstalým nedá přihlašovací údaje k účtu. Proto je v starším výše uvedeném tipu doporučeno, abyste pro pozůstalé zajistili přístup k přihlašovacím údajům – ideální řešení je správce hesel a jedno heslo k němu. Tím se dostanou k všem ostatním a budou moci účty rušit.

Facebook lze „nahlásit“, že někdo zemřel a požádat o smazání účtu, Postup je v nápovědě v Jak se dá na Facebooku nahlásit zemřelý člověk nebo účet, který je potřeba zvěčnit? a má to vždy zásadní problém, musíte prokázat, že jste příbuzní – což u Facebook narazí na odmítání a nezájem. Cíl prostě je aby účet zůstal zachován a proměnil se v pomníček. V představách Facebooku „místem, kde se můžou přátelé a rodina scházet a podělit se o vzpomínky na zesnulého člověka.“

Zvěčnění účtu, to je důležité, znemožní přihlášení, takže pokud chcete účet zrušit, tak rozhodně Facebooku nenahlašujte, že jde o účet zemřelého. Ohlašovací formulář najdete v Žádost o zvěčnění. Nejvíce absurdní je, že tento formulář má doklad o úmrtí jako nepovinný.

2019-04-28 08_01_10-Window.png

Pověřené kontaktní osoby

U zvěčněných účtů ještě existují pověřené kontaktní osoby – ty ale nemohou účet ani obsah na něm měnit či mazat, mohou pouze psát nové příspěvky, reagovat na  žádosti o přátelství a aktualizovat profilový obrázek a fotku. Nemohou ani účet smazat, musí podstoupit níže uvedený postup o smazání účtu.. Kdo je pověřenou kontaktní osobou musí nastavit sám uživatel (dokud je ještě živý, sic).

Udělat je to možné v Nastavení -> Správa učtu -> Přidat (přidaný člověk to musí odsouhlasit a pochopitelně musí mít účet na Facebooku).

2019-04-28 08_13_19-Window.png

Smazání účtu zemřelého

Žádost o odebrání účtu je vyhrazena pouze „nejbližším rodinným příslušníkům“ a doklad o úmrtí nebo rodinném vztahu vyžaduje. Celé je to popsáno v Jak můžu požádat o odebrání Facebook účtu zesnulého člena rodiny? a budete muset poslat  úmrtní list (může ho nahradit nekrolog či „pamětní karta“) a k tomu doložit, že jste příbuzní (plná moc, rodný list, poslední vůle, závěť, doklad o pozůstalosti).  Poslání je přes Speciální žádost ohledně účtu zdravotně indisponovaného nebo zesnulého člověka

Nezapomeňte, Facebook česky neumí, takže posílané české dokumenty vlastně nikdo nedokáže správně posoudit.

Automatické smazání účtu při úmrtí

Mírně užitečná funkčnost je, že můžete nastavit, aby se v případě úmrtí váš účet „sám“ smazal. Dělá se to na stejné místě jako přidávání pověřených osob (Nastavení -> Správa učtu) a je to dost schované těsně před „Deaktivace účtu“ (v nápovědě viz Co se stane s mým Facebook účtem, pokud zemřu?) a má to zásadní problém. Někdo bude muset Facebook přesvědčit o tom, že jste zemřeli a narazí při tom na problém to doložit.

2019-04-28 08_16_08-Window.png

Bohužel není možné nastavit něco jako „pokud se na účet určitou dobu nepřihlásím, tak ho skryj a po další době neaktivity smaž“ – Facebook prostě za každou cenu chce mít co nejvíce účtů.

Shrnutí? Pokud chcete zajistit aby pozůstalí neměli problémy s Facebookem a účtem co po vás zůstal, zajistěte, aby se dostali k heslu k účtu. Můžete dát do závěti a technicky to vyřešit přes správce hesel.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky