@365tipu

TIP#1730: Jak zjistím zapomenutý PIN u SIM karty?

Při zopakování tipu Mám si chránit SIM kartu pomocí PIN? se na Twitteru objevil dotaz, jak řešit to, že není možné nastavit nový PIN, když neznáte aktuální. Což mimochodem nutné obnáší i to, že nemůžete SIM kartu použití (jen to nouzové volání bude fungovat).

Je to relativně jednoduché. Po (třech) neúspěšných snahách o zadání PIN se telefon zeptá na PUK (Personal Unlock Key). Ten jste dostali se SIM kartou a pokud jste si nevyhodili původní dokumenty ani původní velkou plastovou kartičku (ve které byla SIM karta a na které jsou pod stíracími poli PIN i PUK), tak právě tam najdete PUK.

Plastová karta od goMobil s uvedenými PIN/PUK (ty s číslem jedna)

V internetové samoobsluze operátora také bývá možné zjisti výchozí PIN SIM karty. Tedy ten se kterou jste ji dostali. Je běžné, že operátor má pro všechny karty stejné výchozí SIM – Vodafone 1234, O2 mívalo 1111 ale snad už to tak není (dost podstatný důvod, proč byste si vždy měli nastavit vlastní PIN).

PUK také můžete zjistit v internetové aplikaci operátora, řekne vám ho operátor na zákaznické lince nebo vám  ho poskytnou na prodejně. Samozřejmě se musíte prokázat jako vlastník SIM karty – tedy přihlásit se do aplikace a tam ho najít, nebo zavolat na zákaznickou linku a mít „heslo pro komunikaci“ (nebo číslo SIM karty a telefonní číslo pokud jde o dobíjecí karty). A v nejhorším případě zajít na prodejnu a předložit doklad totožnosti.

Sponzor článku

TIP: Co je to SIM? Jak je to s různými velikostmi? a Jak mít v jednom mobilu dvě SIM karty? A co je to dual-standby vs dual-active se mohou hodit

PUK je osmimístný a prostě ho napíšete do výzvy v telefonu. Následovat bude vytvoření nového PIN kódu. Pak už je stačí telefon vypnout, zapnout, zadat nový PIN kód a SIM kartu máte odemčenou. 

Zadávání PUK má také omezený počet špatných pokusů – po deseti dojde k trvalému zablokování SIM karty. Pokud se vám to povede, tak jediné možné řešení je si nechat vystavit novou SIM kartu.

PIN kód (ale i PUK) je velmi dobré si bezpečně uložit. Velmi se k tomu hodí tak obyčejná a běžná věc jako je správce hesel (viz LastPass (správce hesel) není pouze pro bezpečnou práci s hesly. Zkuste pár pokročilejších věcí.)

U některých operátorů budou SIM karty vybaveny ještě PIN2 (a odpovídajícím PUK2). Zatímco PIN1 odemyká kompletní telefon, PIN2 odemyká jen některé uživatelské funkce. PIN2 a PUK2 mohou být také ve stíracích polích na SIM kartě, ale někdy pouze v samoobsluze operátora.

TIP: A když už jsme u věcí jako PIN a PUK, tak je dobré znát ještě další zkratku – IMEI. Další číslo, které se ale týká přímo mobilního telefonu (mobilního zařízení)

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky