TIP#490: Jak mít v jednom mobilu dvě SIM karty? A co je to dual-standby vs dual-active

Občas je zábavné psát tipy, které vypadají zjevné a triviální, ale pro někoho to tak ne zcela musí být. Třeba ten o tom, jak mít jeden mobil a dvě SIM karty. Jednu třeba osobní, druhou třeba pracovní. A nemuset, což dělá většina lidí, s sebou nosit dva mobilní telefony. Ale musím se rovnou přiznat, momentálně nosím dva, můj LG Nexus s osobní SIMkou a pak ještě jeden mobil používaný na testování (a vytvoření školení Instagramu) a psaní některých tipů, kde je lepší začít s prázdným mobilem.

Ten extra mobil je Xiaomi Redmi 2 – v zásadě Android, ale s MIUI nadstavbou a také jednou užitečnou vlastností – umí dvě SIM karty, takže řeší tu otázku, kterou pokládá název tohoto tipu. Nejjednodušší řešení dvou SIM karet v jednom mobilu je najít takový mobil, který je rovnou umí. Jinak byste museli neustále SIM karty prohazovat a nemuselo by to být až tak praktické (protože vypínání, zapínání, atd)

xiaomi-redmi-2-dual-sim.jpg

Celé to pak nakonec funguje tak, že si můžete v mobilu nastavit přes kterou SIMku budete chtít řešit hovory a SMSky (odchozí) i  připojení k Internetu (ať už přednastavit, nebo volit při vytáčení). Hodit se to může třeba i tam, kde jeden operátor má levné volání a jiný operátor má levná data.

TIP: Jak zjistím zapomenutý PIN u SIM karty?

Aktivní jsou současné obě (u provedení dual-active), takže pokud vám někdo bude volat nebo posílat SMSky, budete dostupní na obou číslech.  A vůbec budete moci dělat dvě věci současně přes dvě čísla.

Druhá varianta (většinou levnější) je dual-standby (což má výše uvedené Redmi 2) provedení, kdy obě nejsou současně aktivní, ale mobil je umí přepínat a vy musíte navíc říct, která z nich je pro příjem hovorů a když používáte jednu, druhá je neaktivní.

x-2016-05-03 17.17.19.png

Protože v mém případě je Redmi 2 testovací a zkušební, tak je v něm jedna O2 SIMka co je dostupná zdarma (není na nic extra používaná, ale umí přijmout SMSku pro různé služby, které budou vyžadovat zadání mobilního čísla). A protože jsem od začátku května začal pracovat pro nového klienta (Pet Center), tak je tam nově ještě T-Mobile datová SIMka. Než tam byla, tak jsem tenhle extra přístroj připojoval k Internetu buď přes můj klasický telefon nebo přes iPad (přes Bluetooth například), případně používal WiFi pokud byla po ruce (což je v praxi k vidění v Jak z konference posílat foto, video i texty na více sociálních kanálů? Instagram a IFTTT pomohou)

Dvě SIM v telefonu (najdete to i jako dual-SIM phone) nejsou až tak výjimečná záležitost – dual-SIM modely existují u Samsung Galaxy S4 mini, Sony Xperia Z3, Huawei Honor 6, HTC One M8, Motorola Moto G, ZTE Blade S6 a nejspíš ještě hodně dalších, ale to spíš pořešte v obchodě s mobily nebo u svého operátora. Čas od času má výrobce od jednoho modelu obě provedení, tedy běžné s jednou SIMkou a duální se dvěma.

TIP: Jak ve jednom mobilním telefonu oddělit osobní a pracovní věci?

Jiné existující řešení jsou adaptéry pro dvě SIM. Trochu divočina, ale taky jediná cesta jak do iOSu pořídit dvě SIMky. Jak to vypadá se podívejte třeba v How to install multiple SIM cards into an iPhone 6

DODATEK [21.12.18] eSIM v iPhone XS, XS Max a XR umožní dvě čísla – na konci 2018 ale podpora pouze u českého T-Mobile

Dual-standby má omezení proti Dual-active

Při použití telefonu s dvojitou SIMkou ale narazíte i na nějaké ty nedostatky (zejména u dual-standby). Například, když přes jednu kartu stahujete něco přes 2G/3G, tak druhá nebude aktivní. A obdobně, pokud na jedné SIM mluvíte, tak případný volající na druhou SIM dostane pouze to, že jste momentálně nedostupní. Na dual-stanby si také nemůže nechat jednoho volajícího „viset“ a volat přes druhou SIMku.

Pozor byste si měli dávat i na to, že u některých telefonů ne všechny sloty (to kam vkládate SIM karty) jsou si rovny – může být, že jenom jeden podporuje plné 3G. Zmatek můžete mít trochu i v kontaktech, ale kdo dnes ukládá kontakty na SIM kartu.

Dual-active mobily budou zcela určitě dražší, protože je u nich jeden zásadní rozdíl proti dual-standby. Mají dvě oddělené elektroniky pro příjem/vysílání skrz mobilní síť. Dual-standby má jednu, sdílenou mezi dvěma kartami.

POZNÁMKA: Xiaomi Redmi 2 je samozřejmě už poněkud starší model, ale příjemně překvapuje v tom, že je svižný a MIUI vůbec není špatné. Pokud byste hledali nějaký dual-SIM model (s dual-standby) co je cenově dostupný, tak za necelých 3 500 Kč to vůbec není špatná volba.  Ale tohle fakt není recenze mobilu, byť k MIUI se asi budu chtít vrátit

TIP: V Mám si pořídit tablet jenom s WiFi nebo s mobilním internetovým připojením? najdete užitečné informace pro správné rozhodnutí před koupí tabletu.