TIP#1544: Co je to AML a jak volání na tísňovou linku předá vaši polohu?

Čas si dát něco velmi aktuálního. Předevčírem se v médiích objevilo (např Tísňová linka 112 spouští službu AML, která dokáže odeslat SMS s informacemi o poloze volajícího), že v Česku došlo k zprovoznění AML (Advanced Mobile Location) a při volání na tísňové linky se bude z telefonů předávat vaše poloha a další informace, které usnadní vaše nalezení.  Občas zapomněli zdůraznit že jenom při volání z chytrých telefonů a málokdy nevysvětlovali jak to celé funguje. Takže tady to máte.

AML je standard od ETSI (European Telecommunications Standard Institute, viz ETSI TS 103 625) co vznikl ve velké Británii a po standardizaci se postupně rozšířil i do dalších zemí. Funguje tak, že telefon automaticky při volání na vybrání čísla tísňového volání pošle přes SMS (přes klasickou nebo přes Data SMS) na k tomu určené číslo informaci o poloze, nadmořské výšce (volitelná součást budoucích implementací mimochodem) a může přidat i nějaké další údaje.

Informaci o poloze si vezme z GPS/GNSS (pokud nebyla zapnutá, tak si ji pro tento účel zapne, případně použije Wi-Fi podobu geolokace A-GPS/A-GNSS, kterou si také umí zapnout). Poslání je možné navíc i přes HTTP POST, záleží na tom jakou podobu daná země implementuje.

2020-02-12 18_30_33-TS 103 625 - V1.1.1 - Emergency Communications (EMTEL); Transporting Handset Loc.png

AML bylo přidáno do Androidu v roce 2016 a funguje od verze 2.3.7 (Gingerbread) v podobě ELS (Emergency Location Service). Apple s tím přišlo později a AMS podporuje od roku 2018 od verze 11.3.

To zda v dané zemi AML může pomoci je závislé na implementaci operátory – v Česku k tomu došlo právě tento týden, ale prozatím jenom pro Android, s Apple se pravděpodobně ještě musí dohodnout na aktivaci.

V Evropě je to v řadě zemi, funguje to ještě v USA (částečně), UAE, Novém Zélandě či Mexiku (také částečně) ale pozor, při roamingu vám to moc nepomůže. V Evropské Unii by navíc mělo fungovat ve všech zemích nejpozději v prosinci 2020.

2020-02-12 18_30_45-TS 103 625 - V1.1.1 - Emergency Communications (EMTEL); Transporting Handset Loc.png
Příklad obsahu SMS zprávy s lokací v rámci AML

Přesnost určení polohy volajícího je dána přesnosti (a chybovostí) GPS případně náhradního určení pomoci dostupných (a známých) Wi-Fi. Obecně by mělo jít o maximálně 50 metrů chybovosti – pro potřeby nalezení záchrannými složkami je to hodně podstatná věc.

Dobré vědět ještě je, že ALS nefunguje pro tísňová volání z telefonů bez SIM karty a není funkční při roamingu (respektive poslalo by se na číslo ve vaší zemi, nikoliv v zemi kde jste). A také to, že předání polohy se neuskuteční, pokud telefon nemá dostatek baterie – hlídá se aby měl alespoň pět minut pro hovor.

Co se bezpečností týče, tak AMS funguje jenom jako součásti tísňového volání – to samo o sobě už dříve umožňovalo určit lokaci, ale ne dostatečně přesně (v terénu s malým pokrytím základnovými stanice běžně i desítky kilometrů) a ne vždy a pomaleji. V telefonu to není možné nijak vypnout/zapnout a samotné SMS jsou klasicky chráněné šifrováním (mezi telefonem a základnovou stanicí) a totéž případná HTTP POST verze. Informace se odesílají se na telefonní čísla uložená přímo v telefonu.