@365tipu

TIP#1131: Jak se zbavit bloatware?

Když už včera vyšlo Co je to bloatware? je čas splnit slib z konce tipu. Dořešit jak se bloatware vyhnout či jak se ho zbavit. Začít můžeme tím, jak se mu vyhnout.

Pokud si chcete pořídit Windows bez bloatware, tak to bude složitější – existují „Signature PC„, které Microsoft prodává bez zbytečného smetí od výrobců. Je ale také možné si prostě stáhnout Windows 10 a udělat si vlastní čerstvou instalaci. Ani v jednom z těchto dvou případů se ale nezbavíte bloatware přímo od Microsoftu. Pokud jste si pořídili počítač od nějakého výrobce a máte Windows plná smetí, tak ho můžete zkusit případně odinstalovat.

Pokud chcete mít Android bez záplavy nesmyslných aplikací? Pak jedině kupovat nějaký, který má čistý Android. Jakmile si koupíte něco od kteréhokoliv z výrobců, dostanete spoustu bloatware.

U Apple je to jednoduché, tam žádná možnost volby není, takže pokud máte pocit, že ve vašem iPhone či iPadu jsou zbytečné věci, tak je můžete zkusit odstranit. Ještě poměrně nedávno to nešlo, ale i u Apple už přeci jen pochopili, že zbytečné věci patří do koše. Jestli něco zbytečného Apple přibaluje i do MacOS netuším, dejte případně vědět co doplnit.

Linux je jedna z poměrně jistých věcí, kde bloatware nebude. Byť i tady narazíte na některé distribuce, kde jsou přibaleny aplikace předem. Není to ale v tak šílené (a komerční) míře jako u Windows či Androidů.

Odstranění bloatware

O odstranění bloatware už byla řeč v Jak odstranit z Windows malware, adware či bloatware. Vedle klasického  Přidat/Odebrat Programy můžete zkusit i nějaké aplikace, které bloatware a další smetí umí odstraňovat – v právě zmíněném tipu je řeč o PC Decrapifier  – www.pcdecrapifier.com (pro Windows samozřejmě).  Na jejich webu si ale dávejte bacha, ať nestáhnete něco zcela jiného.

2018-07-25 08_06_34-Analysis - The PC Decrapifier.png

Ve Věci, které byste velmi rychle měli odstranit z Windows je řeč o další užitečné pomůcce – Should I Remove It?. Ta pomůže v zjištěné, zda to co jste v počítači nalezli je vhodné či nevhodné k ponechání. Ale neberte to jako 100% platné, dívá se na to z pohledu všech lidí, kteří se k tomu chtěli vyjádřit. Hodně to pomůže, pokud si nejste jisti, jestli to co máte v počítači je k něčemu dobré. Pokud budete tohle stahovati tak i tady si dejte pozor, ať nestahujete něco zcela jiného. A pozor, autoři neumožňují stahovat z EU protože #GDPR.

2018-07-25 08_13_38-Should I Remove It_.png

Jak můžete vidět na příkladu výše, dostanete soupis prakticky všeho co je v počítači a rozhodně to neznamená, že všechno tohle byste měli odstranit.

Dobrým pomocníkem může být i Google, umožní zjistit více o věci, kterou jste v počítači nalezli. Jenom připomenu, že velmi často je bloatware zároveň i malware. Pozor si dejte i na to, abyste neodstranili něco, co váš počítač potřebuje – což je i jeden z vhodných důvodů proč bloatware nemazat „ručně“ (tedy smazáním souborů na disku). V odinstalacích může pomoci Jak snáze odinstalovat aplikaci či program ve Windows?

Jak se zbavit bloatware v Androidu? Zkuste odinstalovat, ale je velmi pravděpodobné, že narazíte na to, že věci přímo přidané výrobce vůbec nepůjdou odstranit (včetně, například, Facebooku). Tady žádné skutečně použitelné cesty (mimo rootu) neexistují.

Zbavit se zbytečných věcí u Apple je vlastně totéž, pokud to půjde odinstalovat, tak je to jediná možnost.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky