@365tipu

TIP#710: Je bezpečné si rootnout Android či udělat jailbreak iPhone či iPadu?

Než se rozhodnete rootnout telefon či tablet s Androidem (či jailbreaknout zařízení s iOSem) měli byste vědět, že to není až tak snadná a ani bezpečná záležitost. A není řeč o to, že si tím můžete váš telefon/tablet proměnit v cihličku, což je jedno z možných rizik u nezkušeného uživatele.

Pamatujte, že takto „odemčený“ Android či iOS už nebude zpravidla přijímat aktualizace systému (nebo je nebude možné použít, protože to odstraní root/jailbreak), což může znamenat i absenci poměrně zásadních bezpečnostních oprav. Samozřejmě, můžete vždy zkusit odstranit jailbreak/root a pak ho zase aplikovat, ale nebude to vůbec jednoduché.

Podstatně nebezpečnější může být to, že si cestou jailbreaku/rootu pořídíte do systému malware, virus, něco co bude dělat věci, které rozhodně nechcete. Jako třeba předá všechny vaše přihlašovací údaje někomu cizímu, bude odposlouchávat co píšete, velmi rychle vás připraví o peníze zneužitím zpoplatněných SMS či volání. Ale může sledovat a vstupovat do vašeho internetového bankovnictví.

Rootnuté/jailbreaknuté systémy jsou lépe napadnutelné aplikacemi, které zneužijí toho, že je možné se dostat kompletně až k „jádru“ systému a chybí ochranné mechanismy. Nemusí ani zdaleka jít o to, že by to dělaly bez vašeho vědomí – tyhle chytré kousky malware se prostě zeptají, zda jim dáte plná práva. A vy jim je, v nepozornosti, dáte.

TIP: Jak na bezpečně používání iPhone?

Výše popsané je samozřejmě potenciální nebezpečí plynoucí z toho, že třeba nebudete vědět co je bezpečné použít pro jailbreak/root a po úspěšném aplikování si nebudete dávat dostatečně pozor.Neznamená to, v žádném případě, že rootnout či jailbreaknout váš telefon či tablet je zásadně špatné.

Na rootnutém Androidu si například nespustíte Pokemon GO, kontrolují si stav a pokud je telefon rootnutý, znemožní spuštění. Důvodem je to, že v rootnutém Androidu se v téhle hře dá vesele cheatovat. A není to jediná hra či aplikace, které s tímhle bude mít problém.

Ne každé zařízení s Androidem je možné rootnout, stejně jako ne na každé zařízení s Androidem je možné nainstalovat CyanogenMOD (dnes už Lineage OS, či jiný alternativní Android). Podobně je tomu s iPhone či iPad zařízeními. V každém případě je root či jailbreak něco, co by neměl dělat zcela nezkušený uživatel. A nejenom proto, že rootnout telefon s Androidem a nainstalovat si jiný „ROM“ není až tak zcela triviální úkon a nemusí se vám to podařit ani podle podrobných návodů. A alternativní ROM si můžete nainstalovat až poté, co zvládnete root.

TIP:  TWRP v Google Play a je užitečná pomůcka pro instalaci alternativních ROMek. Ale pozor, nejprve stejně potřebujete rootnutý telefon.

Získáte něco tím, že si rootnete či jailbreaknete mobil či tablet? V zásadě můžete získat to, že na zařízení kam už nejde dát novější Android ho touto cestou dostanete. Pro rootnuté Androidy pak existují různé aplikace, které na nerootnutém běžet nemohou – ať už pro přizpůsobení systému nebo třeba přístup k síti. Podobně je tomu s jailbreakem iOSu.

TIP:  Další tipy a triky pro iOS najdete v  Tipy a triky pro Apple iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky