@365tipu

TIP#1258: Jak v jednom mobilním telefonu oddělit osobní a pracovní věci?

V Jak ve jednom počítači oddělit osobní a pracovní věci?  je vlastně naznačeno pár řešení, která se mohou hodit i pro mobilní telefon (a samozřejmě i tablet) – nebudete si sice moci vytvořit něco jako více operačních systémů ani nebude jednoduše možné mít na telefonu víc uživatelů, ale některé z tam uvedených dalších věcí fungují.  Každopádně u mobilních telefonů tohle bude podstatně složitější.

Můžete používat oddělené prohlížeče pro brouzdání. podobně to může jít udělat s poštovními programy. Na iPad můžete například mít Safari+Chrome a k tomu Mail+Gmail. Možnosti jak to vhodně zkombinovat je více. Totéž se dá udělat s kalendářem, stačí vhodně využít dvě různé kalendářové aplikace.

TIP: Jeden z dost dobrých důvodů proč důsledně oddělovat je i to, že vaše pracovní a osobní „persóna“ nebude mít promíchané inzertní profily.

2018-12-21 07.25.52

Pokud máte Android umožňující více profilů (uživatelů), tak je to velmi snadné – prostě si na mobilu vytvořte více uživatelů a přepínejte mezi nimi. Podobně můžete v MIUI (u Xiaomi telefonů) využít druhý prostor.  Tady se bude hodit Jak na Androidu spustit jednu aplikací vícekrát? Hlavně s rozdílným nastavením? a Jak mít na Androidu víc uživatelů? Přímo to umí Android, V MIUI najdete Druhý Prostor

Pokud potřebujete mít jeden telefon a zároveň mít osobní i pracovní telefonní číslo, tak i tohle má řešení. Pořiďte si telefon, který umí dvě SIMky. Viz Jak mít v jednom mobilu dvě SIM karty? A co je to dual-standby vs dual-active. A bohužel, tohle u Apple možné není, takové modely nemají (jedině eSIM v XS, XS Max a XR – na konci 2018 podpora pouze u českého T-Mobile).

To druhé řešení je, že budete mít u sebe dva telefony. Trochu méně praktické, ale dostatečně dobré. Navíc praktičtější v tom, že budete skutečně mít oddělené osobní a pracovní věci – maily, prohlížení, sociální sítě, atd. Praktičtější to může být i v tom, že ztráta či krádež jednoho z přístrojů nebude znamenat riziko i pro onu druhou aktivitu (pracovní vs. soukromé).

U oddělování osobních a pracovních věcí v mobilních telefonech se nezapomeňte u svého zaměstnavatele přesvědčit o tom, jaká jsou pravidla pro využití pracovního telefonu (a pracovních mobilních dat) pro osobní aktivity – od telefonování až po internetové aktivity. Je také velmi dobré si ověřit, co a v jakém rozsahu případně zaměstnavatel na telefonu sleduje a analyzuje. Také zda a jak sleduje polohu telefonu.

Bývá velmi dobré se vyhnout používání pracovního telefonu pro více soukromé aktivity – patří sem zejména fotografie a videa. K čemuž patří i to, že není dobré nastavit v pracovním telefonu jakékoliv synchronizace se soukromými účty (kalendář možná ano, další věci už spíše ne). Tady je potřeba si uvědomit, že soukromé věci mohou z pracovního telefonu příliš snadno končit ve firemních cloudech. Což může znamenat i to, že vaše soukromé věci se mohou stát přístupné někomu z „IT“ lidí ve firmě. Což možná opravdu nechcete.

Důsledné oddělení v podobě dvou telefonů je velmi dobré i z pohledu bezpečnosti. Případné hloupé nápady s pořízením si něčeho škodlivého v osobních aktivitách neohrozí firemní věci.

Další tipy Jak na bezpečný Internet

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky