@365tipu

TIP#714: Jak mít na Androidu víc uživatelů? Přímo to umí Android, V MIUI najdete Druhý Prostor

V Jak mít na sociálních sítích více profilů a snadno s nimi pracovat? je řeč o tom, že od páté (Lollipop)  verze umí Android na jednom telefonu mít více uživatelských účtů/profilů. Je to extrémně užitečné tam, kde používáte telefon pro vlastní i firemní účely. Nebo prostě tam kde potřebujete víc účtů na sociálních sítí a nechcete se pořád odhlašovat a přihlašovat.

V čistém Androidím telefonu či tabletu (telefonu od páté verze, tabletu od verze 4.2) to najdete snadno. Stačí jít do Settings/Nastavení a tam najít Users/Uživatelé. Případně se tam můžete dostat kliknutím na ikonku uživatele – což je potom i cesta jak přepínat uživatele. V tomto provedení máte k dispozici jak kompletně oddělené uživatele (users), tak profily (profiles), tak účet pro hosta (guest).

Uživatel vám umožní mít zcela vlastní aplikace, nastavení a vůbec veškeré věci – v zásadě se vám jeden mobil či tablet promění v několik mobilů či tabletů.

Profil se spíše hodí pokud máte děti a chcete jim umožnit používat váš mobil – profil pak bude obsahovat všechno co v mobilu/tabletu máte, ale můžete určit co může dítě použít (které aplikace a služby).

Host dostane také vše co máte, ale nastaví se obdoba incognito režimu. Samozřejmě, pamatujte, další uživatelé stále mají tentýž telefon a přístup k téže paměti či vložené paměťové kartě – není k dispozici žádný systém přístupových práv.

POZNÁMKA: Pokud chcete vědět více jak to technicky funguje, tak Supporting Multiple Users je velmi dobré shrnutí, včetně informací o tom co je v této funkčnosti nového v sedmičkovém Androidu.

TIP: Jak ve jednom mobilním telefonu oddělit osobní a pracovní věci?

MIUI a tamní Druhý prostor

2017-01-28 10.41.02.pngV MIUI 8 (alternativní rozhraní v telefonech od Xiaomi) je k dispozici podobná funkčnost jménem druhý prostor (second space). Je trochu odlišná v tom, že nemáte více uživatelů, ale máte dva uživatele s kompletně vlastním nastavením všeho, včetně zcela odděleného prostoru aplikací. Mírný nedostatek je, že máte k dispozici takovéto oddělené prostory jenom dva a můžete se mezi nimi pouze přepínat. V každém ale můžete mít přihlášeného jiného uživatele (Google účet i Mi účet).

Povedené na Druhém prostoru v MIUI je třeba i to, že si můžete nastavit jiné odemykací heslo pro vstup do prvního a druhého prostoru. Dostanete se tam okamžitě, bez deělšího čekání a bez přepínání účtů. Pokud chcete mít prostory chráněné, tak i to je možné zajistit.

2017-02-02 07.13.15.pngDruhý prostor stačí v Nastavení založit, je tam volba Second Space/Druhý Prostor. Při zakládání si můžete nastavit heslo, rozhodnout nakolik budou kontakty a zprávy (SMS) privátní, zda chcete přesunout fotografie a další soubory a také rozmyslet, jestli do nově zakládaného druhého prostoru chcete na počátku přesunout i již nainstalované aplikace.

Přepínání do Druhého prostoru je pak možné, jak již bylo řečeno, z odemykací obrazovky. Nebo z položky y notifikacích (upozorněních). Jakmile v Druhém prostoru budete, můžete v Nastavení -> Druhý prostor najít řadu věcí. Včetně možnosti Druhý prostor smazat.

Nechybí ani aplikace pro přesuny souborů/fotografií mezi prostory, poměrně dost užitečná funkčnost.

MIUI tohle umí od osmé verze a není mi jasné, proč neumí klasické uživatelské účty (stačilo by je povolit, protože od 5.0 výše to závisí jenom na výrobci telefonu), tak jak to umí Android. Druhý prostor je ale trochu jiný, třeba i v tom, že se přepíná rychleji  a má funkčnost, kterou u klasické podpory více účty nenajdete. Ve výsledku je to extrémně užitečná věc jak mít v jednom telefonu vlastně dva zcela samostatné telefony.

TIP: MIUI od osmé verze umí ještě další užitečnou věc. V Jak na Androidu spustit jednu aplikací vícekrát? Hlavně s rozdílným nastavením? se dozvíte o duálních aplikacích.

Další řešení dostupná v Google Play

Pokud nemáte MIUI na některém z Xiaomi telefonů ani čistý Android (či takový kde to výrobce nechal povolené), tak to neznamená, že je vám možnost více účtů zcela zapovězena. V Google Play je několik možností, která vám přinesu obdobu Druhého prostoru, tedy většinou dva účty. Dodám jen, že ani jedno jsem nezkoušel, takže opravdu jenom tip na prozkoumání, kde stejně asi většinou narazíte na to, že tahle úroveň přidané funkčnosti vyžaduje rootnutý Android. A není až tak jisté zda tyhle řešení vůbec spolehlivě fungují.

POZNÁMKA: Řada dalších řešení spočívá v tom, že umí vytvoří kopie téže aplikace se samostatným nastavením a možnosti nechat běžet více těchto kopií. Ale o tom až v některém dalším tipu. Některé z těchto řešení root nevyžadují. Dost dobře možná i proto, že bez rootu se reálně oddělené samostatné profily nejspíš udělat nedají.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky