TIP#701: Jak vyčistit váš e-mail od záplavy e-mailů ke kterým jste se přihlásili?

Čím déle nějaký ten e-mailový účet máte, tím více vám do něj chodí věcí, které vlastně ani moc nechcete aby chodily. Záplavy upozornění od sociálních sítí, e-mailingové konference, cenové nabídky z e-shopů, kde jste se stali (možná i jenom jednou) zákazníkem. Nemluvě o spamu, který vám tam začne chodit jenom proto, že si někdo myslí, že vám může začít něco posílat (a to nemyslím opravdu tvrdí spam, tam možná viz Spam je všudypřítomný a nezastavitelný. V Česku ho hlašte ÚOOÚ).

Co s tou záplavou e-mailů, která vám zaplňuje schránku, obtěžuje vás na mobilu, požírá prostor i čas? Možností je několik a jak uvidíte níže, existují i služby, které vám teoreticky od něčeho takového pomohou (ve skutečnosti to ale dělají tak trochu obcházením).

Osobně bych doporučil velmi jednoduchý postup, který lze shrnout do dvou bodů.

1) Přijde-li vám e-mail, který nechcete dostávat a je možné se odhlásit nebo vypnout zasílání, tak to prostě udělejte. Nemáte-li zrovna čas, tak ho smažte/archivujte a udělejte to někdy příště. Během pár týdnů budete s jistotou mít e-mailovou schránku pročištěnou. Můžete zároveň došlý e-mail využít k smazání všech jemu podobných, tedy pokud máte něco tak dobře hledajícího, jako je Gmail.

TIP: Gmail má jednu dobrou vychytávku pro tyhle účely: Jak v Gmailu (Google Apps) využívat + (a tečky) v e-mail adrese. Můžete se do různorodých služeb přihlašovat ne pod svým klasickým mailem, ale pod jeho mírně pozměněnými podobami. Ten hlavně pomůže při následujícím řešení, ale také lépe zjistíte, odkud třeba unikají e-maily ke spammerům-

2) Pokud není možné se odhlásit nebo z nějakého důvodu nechcete odhlašovat, tak je nejlepší si nastavit filtr – s jeho pomocí pak můžete došlý e-mail buď jen archivovat nebo ho odsunout do k tomu vytvořené složky a poté označit jako přečtený (Naučte se v Gmailu používat pravidla pro třídění a organizování pošty). Nebude se tak objevovat v příchozích zprávách (Inbox), ale budete ho moci dohledat kdykoliv později.  Pokud máte něco tak šikovného jako Gmail, tak můžete pravidla pro přesun a označení vytvářet velmi snadno. Zároveň si pravidlo spusťte i na e-maily již dříve došlé, pročistíte si tak i starší věci

TIP: V Nenechte se spamovat Linkedin, vypněte si tu záplavu zbytečných e-mailů či v Kde a jak ve Facebooku nastavit upozornění? je řeč o tom jak snížit záplavu mailů od (typicky) sociálních sítí. A v Kde si pořídit e-mail zdarma? Co že je to ten freemail? je další vhodný tip jak tohle řešit, pro některé věci si můžete pořídit oddělené mailové adresy.

Pokud si myslíte, že vám v boji proti smetí tohoto druhu pomůže nějaké software, tak můžete zkusit následující. Ale dobře si všimněte poznámek o tom, jak to dělají.

Deseat.me projde váš gMail, zjistí co všechno odebíráte (kde máte účet) a umožní vám „snadné“ odhlášení. Samozřejmě musíte téhle službě dát přístup k e-mailům v Gmailu (nebo Google Apps), jenom tak může vyhledat věci, ze kterých se možná budete chtít odhlásit. Jsou tu už ale nějaký ten pátek a lze jim nejspíš důvěřovat. Každopádně, po spuštění budete možná překvapení v jak hodně službách jste „zapsaní“ (v mém případě, u letitého @gmail účtu, 192 kousků).

2017-01-15 09_19_27-deseat.me.png

Jak to Deseat.me dělá? To je velká otázka a je dobré se v této souvislosti podívat na poznámku k následující službě. Ono totiž dost dobře nejde vás odhlásit (třeba z nějakého takového Instagramu či Facebooku). Jediná možnost jak vás zbavit e-mailingů je většinou právě ta, že prostě nechají ty e-amily chodit, ale budou je mazat.

TIP: V Jak přesvědčím můj e-mail aby určitého odesílatele nedával do spamu? Co je to whitelisting? najdete řešení situace, kdy vám něco co chcete pořád padá do spamu.

Unroll.me je další variantou k předchozímu, která navíc umí i víc než jenom gMail. Trochu odrazující je, že po vás bude chtít práva  ke správě kontaktů. V porovnání s předchozím toho najde podstatně méně (33 kousků), ale podstatně lépe se používá (můžete vidět kompletní přehled, ne jen část). Umí navíc to, že si určité adresy můžete přidat do „Rollup“ sady, kde vám tahle služba zajistí spojení do jednoho souhrnného e-mailu. Stejně jako u Deseat.me si ale dejte pozor, identifikuje to některé věci zcela zmateně, Facebook několikanásobně a vše musíte velmi pečlivě prověřovat.

DODATEK [23.04.17] : Unroll.me prodává informace vydolované z e-mailů svých uživatelů.

2017-01-15 11_21_07-Edit Your Rollup – Unroll.Me.png

Pokud si ale u Unroll.me představujete, že vás snad odhlásí a přehlásí na jinou adresu (aby mohli dělat onen souhrn), tak pozor. Oni prostě došlé e-maily mažou aby z nich potom dělali souhrny. Což ale může znamenat i to, že smažou něco, co jste opravdu smazat nechtěli.

TIP: Dvě předchozí služby ale můžete využít pouze pro zjištění z čeho všeho se ohlásit nebo na co nastavit filtr pro třídění. Pak nezapomeňte odebrat práva, která jste službě dali, přeci jenom něco co má kompletní přístup k mailům (či dokonce kontaktům) není nejlepší nechávat bez možnosti kontroly ve vašem e-mailu.

Osobně tohle ale řeším tak, jak bylo naznačeno na počátku. Průběžně. Kdykoliv zjistím, že chodí něco co mi zbytečně zaplňuje došlou poštu (inbox) či vyrušuje, řeším buď odhlášením nebo filtrací. Průběžné řešení znamená, že to jde dělat, aniž by to bylo něco do čeho se vám zoufale nechce. A také to zabere podstatně méně času, než kdybyste to dělali jednou za čas a dohledávali, co vlastně máte odhlásit či filtrovat.

TIP: Vhodné pokračovací čtení je Ze spamu se nikdy, nikdy, nikdy. Opakuji, NIKDY neodhlašujte. Co s tím spamem ale dělat? a Co je to digitální detox a jak na něj