TIP#476: Kde si pořídit e-mail zdarma? Co že je to ten freemail?

Je to zvláštní, že více jak po roce existence @365tipů, tady vlastně stále není jeden z těch nejzákladnějších tipů. Tedy to kde si pořídit e-mailovou schránku zdarma. Něco co vlastně nutně potřebujete pro využití Internetu a prakticky každou službu, kterou na Internetu najdete. Něco co budete používat pro zakládání adres, pomocí kterých si budete zakládat různé další služby.

Freemaily aneb e-mail zdarma

Prakticky všechny freemaily, neboli služby poskytující e-mail zdarma, fungují tak, že vám poskytnou e-mailovou schránku na doméně patřící služba (jako například @gmail.com), e-mailovou schránku určité velikost, přístup přes webové rozhraní a přes POP3/IMAP. Platí různorodá omezení, stejně jako je možné si často pořídit řadu další služeb a funkci, někdy za příplatek, někdy jsou součástí zdarma poskytované nabídky.

Pamatujte na to, že e-mailové účty se kradou, zejména pokud je hodně používáte a měli byste dbát na silná hesla (viz správce hesel) a pokud je to možné, tak na dvoufaktorové ověření přihlašování.

TIP: První věc, co musíte ochránit dvoufaktorovým ověřením, je váš e-mail. Smrtelně. Vážně. A tohle opravdu nepodceňujte.

Zahraniční řešení

Gmailwww.gmail.com . je zdarma dostupné řešení e-mailu od Google (placení řešení je v Google Apps). A mnou osobně preferovaná varianta. Byť dříve nebo později narazíte na to, že v rámci všech těch ochran proti zneužití budete muset zadávat čísla mobilních telefonů a podstupovat další různorodá harakiri.

Outlook.com www.outlook.com – je to co dříve byl Hotmail a je to jedno z několika řešení, které má Microsoft. Než se jedničkou mezi freemaily stal Gmail, tohle byla dlouho jednička. Tedy až do roku 2012, kdy se na první příčku dostal právě Google.

Yandex.Mail mail.yandex.com  – patří Yandexu, největší ruské vyhledávací službě a jako každý „portál“ i zde je e-mailové řešení.

Zoho Mail www.zoho.com/mail – patří k Zoho Corporation a jejich Zoho Office Suite (zdarma dostupná alternativa pro Microsoft Office).

2016-04-20 07_39_17-(107 unread) - danieldocekal - Yahoo Mail.png

Yahoo! Mail mail.yahoo.com –  je opět klasika, navíc letitá. Yahoo! coby portál vám k tamnímu účtu poskytne mailovou schránku. Osobně bych do Yahoo! moc času a úsilí neinvestoval, těžko říct co s nimi bude. A pozor, jsou poměrně agresivní v rušení nepoužívaných účtů (na tohle téma viz Může Twitter smazat můj účet pro neaktivitu? A jak je to u dalších internetových služeb?). Byť na druhou stranu mají docela velmi slušnou nabídku kapacity (1 TB).

TIP:  Jak přenést kontakty mezi poštovními programy? Například z Outlook Express do Gmailu se bude hodit i pro přenosy kamkoliv jinam. Magická slova jsou … export … import.

ProtonMail protonmail.com – je zajímavý tím, že nabízí end-to-end šifrování a tím něco zcela jiného než ostatní řešení. Vaše e-maily u ProtonMailu nejsou uloženy v někým cizím čitelné podobě. Lze používat jak zdarma, tak v placených programech. Další bezpečné šifrované e-maily najdete v Jak si pořídit šifrovaný bezpečný e-mail

GMX Mailwww.gmx.com – zná málokdo, ale jde o jednu z těch opravdu letitých služeb na Internetu.

AOL Mailmail.aol.com – je taky prastará záležitost, nakonec AOL tady bylo ještě předtím, než Internet ovládl svět.

2016-04-20 07_42_33-Spam – Seznam Email.png
Nepoužívaná schránka na Seznam.cz bude vždy obsahovat hlavně spam. Nebojte se, že byste neměli co číst.

Co v Česku?

Seznam Email email.seznam.cz – sice patří jedničce českého Internetu, ale stejně jako u vyhledávání, je i zde vidět, že nic pokročilého se nekoná. Pokud se rozhodnete využívat, tak zásadní pozor na absenci zabezpečení účtu a praktickou nemožnost účet jakkoliv získat zpět, pokud vám ho někdo hackne. Hodí se velmi dobře na jednorázové účty u kterých je vám jedno, zda přežijí či nikoliv. A taky jestli bude či nebude něco doručeno včas, protože tohle je jeden z častých problémů, moc rychle to prostě fungovat nebude.

Centrum.cz mailmail.centrum.cz – patříval druhému největšímu portálu v Česku, dnes je součástí vydavatelství Economia a stále jedním z nejpoužívanějších freemailů v Česku. Do Economie nakonec patří i Volný.cz mail.

TIP: Co dělat, když mi lidé nemohou posílat e-maily a vrací se jim s „over quota“? řeší situaci, kdy se vám váš freemail povede zaplnit.

Co dalšího?

Pokud si myslíte, že nějaká vhodná freemailová služba chybí, dejte vědět. Ale není až tak v plánu tenhle přehled rozšiřovat závratně, příliš mnoho možností … uživatelova smrt.

Pokud nechcete používat e-mail přes web, tak pokračujte do Jaké aplikace pro e-mail si pořidit? V čem pracovat s elektronickou poštou?

TIP: Pokračovat můžete do Jak zabezpečit a bezpečně pracovat s e-mailem?