@365tipu

TIP#1552: Jak si pořídit šifrovaný bezpečný e-mail

Jaké služby pro e-mail můžete využít pro pořízení si e-mailu už řeší tip Kde si pořídit e-mail zdarma? Co že je to ten freemail? a pokud chcete něco placeného, tak je možnosti také dostatek (G-Suite, Office365 zejména). Jenže co když chcete mít bezpečný e-mail využívající šifrování a znemožňující aby provozovatel vašeho e-mailu mohl číst cokoliv co si s někým píšete?

Pro tento případ můžete využít služeb několik poskytovatelů e-mailu zdarma (některé mají i placené varianty kde si můžete e-mail provozovat s vlastní doménou a různě rozšiřovat kapacity i schopnosti).

Nejznámější je švýcarský ProtonMailprotonmail.com   – kde ve zdarma dostupné podobě budete mít 500 MB (v placené až 20 GB). Jako prakticky vše je použitelný ve webovém rozhraní ale i v aplikacích pro iOS i Android.  Pro ještě lepší soukromí mají i vlastní ProtonVPN (v placení i zdarma použitelné verzi). Pokud chcete s šifrovanou poštou začít, tak ProtonMail je spolehlivá volba.

Méně známé je TutaNota mail.tutanota.com – provozované v Německu, 1 GB zdarma, více v placené podobě. Klasicky web, Android a iOS.

TIP: V  Co je to end-to-end encryption (koncové šifrování). Jak je to bezpečné? zjistíte co to to end-to-end vlastně znamená. Právě na této technologii jsou bezpečné e-maily založené.

Mailfencemailfence.com – má pouze webovou podobu, v placené verzi je možný přístup přes Exchange ActiveSync, POP, IMAP a SMTPS ale mobilní aplikaci nečekejte. Plus pouze 500 MB zdarma a provozováno v Belgii.

Disrootdisroot.org/en – je trochu divočejší (není to profesionální řešení provozované firmou) a nejde pouze o e-mail. Získáte 1 GB s možností rozšíření, přístup pouze přes web. Provozováno v Nizozemí.

TIP: Mohou zaměstnanci Facebooku (Instagramu, Twitteru, Google) vidět obsah mého soukromého účtu?

Posteo posteo.de/en/signup – můžete mít za 1 Euro měsíčně a získáte 2 GB prostoru, provozováno v Německu. Liší se ale nepoužíváním koncového šifrování, takže se budete muset spolehnout, že centrální šifrování na jejich serverech je bezpečné. Výhoda je snazší zprovoznění v různorodých poštovních programech.

MailHippo www.mailhippo.com – lze používat zdarma s 2 GB prostoru ale omezení na 1000 e-mailů měsíčně, větší prostor placeně, využívá vaši vlastní e-mailovou adresu.

Mailbox.org mailbox.org/en – je další z německých služeb, neumí mobilní klienty a stojí 1 Euro měsíčně.

TIP: Šifrovat samotné e-maily nestačí, většinou je s e-maily spojena ještě databáze kontaktů, některé mají i kalendářové služby a další funkce. Je důležité šifrovat i tyto informace.

Kolab Nowkolabnow.com – sídli ve Švýcarsku a hodí se spíše pro malé a střední firmy a je to vice TODO řešení než čistě e-mail. Placené.

CounterMail countermail.com – vypadá trochu jako z minulého století, ale nenechte se mýlit. Provozováno ve Švédsku, placené.

Runboxrunbox.com – je provozován v Norsku, placená služba, nemá mobilní aplikace.

CTemplarctemplar.com – je provozován na Islandu, 1 GB zdarma, jinak placené.

Startmail www.startmail.com/en – je další varianta z Nizozemí. Využívá PGP a jde o placené řešení.

Důležité na konec. Projděte si Jak zabezpečit a bezpečně pracovat s e-mailem? 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky