TIP#1173: Proč pravidelně kontrolovat složku Spam v e-mailu?

V Jak zabezpečit a bezpečně pracovat s e-mailem? je řeč o spamu, hlavně o tom, že spam nemůžete odhlašovat a ani není dobrý nápad na něj reagovat. Hodně důležitá věc, která spammerů neumožní zjistit, že žijete a mohou vás tedy nadále zaplavovat dalšími e-maily. Jedna věc okolo spamu je ale také důležití. Spamovou složku, tady místo kam váš poštovní program nebo poštovní služba odkládat spamy, je nutné čas od času kontrolovat.

Pokud používáte některou z online e-mailových služeb (Gmail, Office 365, Seznam abychom zmínili alespoň nějaké) nebo některé z profesionálních řešení (Exchange například), tak je dost jisté, že součástí vaší elektronické pošty je složka jménem Spam. Tam padají e-maily, které antispamový filtr vyhodnotil jako nevyžádané. V Google a Office 365 to funguje docela dobře, v Seznamu občas, v Exchange prakticky nikdy.

2018-09-16 09_28_31-Spam (2) - daniel@justit.cz - JustIT.cz Mail.png

Čas od čase se ale antispamový filtr plete a do spamu hodí i něco, co spam není. Měli byste pravidelně kontrolovat obsah složky se spamem a věci co jsou tam vložené omylem odtamtud vyhazovat – antispamový filtr by se měl být schopen učit právě pomocí toho, že mylné detekce označíte jako omyl.

Platí i to, že pokud v klasické Došlé poště najdete spam (co nebyl rozpoznán), tak ho označte (nahlaste) jako spam. V Exchange mimochodem budete mít dost smůlu, tam můžete jedině filtrovat podle adres odesílatele a to je věc, která je absolutně k ničemu. Pokud je to český spam, tak vůbec neváhejte a předejte ÚOOÚ pro dořešení (viz ostatně Ze spamu se nikdy, nikdy, nikdy. Opakuji, NIKDY neodhlašujte. Co s tím spamem ale dělat? )

Proč vlastně kontrolovat spamovou složku? Protože vám tam mohou spadnout e-maily, které je potřeba vyřídit. Při kontrole si dávejte pozor na to, že do spamu padají i phishingové maily a řada mailů, kde případné otevření příloh může znamenat virus či malware.

Pokud v mailech narazíte na phishing, tak u Google i Microsoftu je velmi vhodné to oznámit právě jako phishing, ne pouze jako spam.

TIP: O spamu je na @365tipu řeč například v povídání o nigerijském spamu, whitelistingu a v Spam je všudypřítomný a nezastavitelný. V Česku ho hlaste ÚOOÚ