@365tipu

TIP#210: Jak přesvědčím můj e-mail aby určitého odesílatele nedával do spamu? Co je to whitelisting?

Psal Tomáš Baránek, že by se v souvislost se spamem hodilo popsat „whitelisting“, tedy přidání určité e-mailové adresy do seznamu mailů, které váš e-mailový klient rozhodně nemá dávat do složky Spam (ani tehdy, když to jako spam vyhodnotí). Je to užitečná věc, zejména tam, kde nemáte moc povedený spamový filtr, ale také tam, kde odebíráte různorodé newslettery z poněkud nepříliš jasných zdrojů, které cosi může zahazovat. A vy nechcete aby k tomu došlo.

Tomáš v tipu na tipu přidal i odkaz na How To Whitelist Email, což je docela užitečný zdroj těchto informací, ale hodí se hlavně pro zahraniční a nebere v potaz poněkud specifické české prostředí. Takže se od tohoto přehledu odpíchneme a přidáme pár čistě místních záležitosti. A popravdě, některé z tamních popisů bylo lepší ověřit a opravit.

DŮLEŽITÉ: Whitelisting (umístění na bílou listinu) je většinou založené na tom, že si vytvoříte kontakt s daným e-mailem. Pokud tedy není něco popsáno níže, tak musíte najít způsob jak si vytvořit kontakt s e-mailem shodným s tím daného odesílatele.

Gmail/Google Apps – otevřete si došlý e-mail a z menu vedle Reply/Odpovědět si vyberete „Přidat uživatele (email) do seznamu kontaktů. Můžete to vidět na příkladu níže a v zásadě jde o princip vztahující se i na některé další e-mailové software a aplikace. Případně viz následující poznámka o filtrech.

Jak přesvědčím můj e-mail aby určitého odesílatele nedával do spamu? Co je to whitelisting?

TIP: V některých případech může být vhodné (a občas i nutné) řešit whitelist e-mailů přes filtry. Třeba u výše zmíněného Google je součástí vytváření filtrů také právě možnost zvolit si „nikdy neposílat do složky spam„. Detailně viz Jak v Gmailu nastavit whitelist na e-mailovou adresu (aby nepadala do spamu)

Yahoo! Mail sice moc v Česku používaný není, ale lidé ho občas mívají. Opět si otevřete e-mail tak aby bylo vidět odesílatele, dejte kurzor myši nad e-mail odesílatele, počkejte na objevení okna, popojeďte na „“ dole a tam najdete „Add to contacts“. Mimo to umí Yahoo ještě filtry, které můžete použít stejně.

Windows Live/Hotmail, Outlook.com, atd už bude v Česku asi častější, otevřete si e-mail, vedle odesílatele najdete přímo napsané „Přidat do kontaktů“. Což ale není všechno, i zde můžete využít pravidla ale také přejít do Možnosti (ozubené kolečko vpravo nahoře) a pak pod Obrana před nevyžádanou poštou (druhý sloupec) najít Bezpeční a blokování odesílatelé. Je velmi pravděpodobné, že právě tento způsob je tím nejvíce spolehlivým.  Můžete sem zadávat jako jednotlivé e-maily, tak celé domény.

Microsoft Outlook 2003 funguje malinko jinak, na otevřené zprávě si pravým tlačítkem kliknete na odesílatele a vyberte Add Sender to Senders Safe List. Což je mimochodem totéž o čem byla řeč u Outlook.com – tedy Seznam bezpečných odesilatelů.

Microsoft Outlook 2007 stačí kliknout na e-mail v přehledu mailů, vybrat Junk E-mail a poté Add Sender to Safe Senders List.

TIP: Pozor, pokud vaše poštovní služba má nějaké to tlačítko pro označován „Je to spam“ (a ve spamové složce naopak „Není to spam“), tak to s whitelistováním má společného velmi málo. To že jednou něco označíte (či odoznačíte) jako Spam má vliv minimální.

Microsoft Outlook 2010 to půjde přes Home, Junk, Junk E-mail Options, Safe Senders a poté vybrat Add a přidat e-mail.

Mac Mail by měl fungovat tak, že si otevřete Address Book, kliknete na File, New Card a poté přidáte e-mail. Ale tady se omlouvám, tohle jak vyzkoušet nemám (nemám MAC).

Mozilla Thunderbird to jde také přes Adress Book/Adresář (musíte mít vybrané Osobní kontakty) a zde přes Nový Kontakt můžete přidat kýžený e-mail.  Případně na otevřeném e-mailu kliknout pravým tlačítkem na e-mail odesílatele a Přidat do kontaktů.

TIP: Ze spamu se nikdy, nikdy, nikdy. Opakuji, NIKDY neodhlašujte. Co s tím spamem ale dělat?

Gmail na Androidu musíte otevřít e-mail, podívat se nahoru na odesílatele a kliknout na kolečko/obrázek vedle něj. Tím ho budete moci přidat do kontaktů.

Inbox na iOSu/Androidu whitelisting neumí ani zde není snadná možnost jak přidat e-mail do kontaktů. Ano, opravdu není. Inbox nicméně používá Gmail/Google Apps, takže platí výše popsané, včetně vytváření filtrů.

Mail na iOSu otevřete konkrétní e-mail, kliknete na odesílatele, zde můžete vybrat Create New Contact či Add to Existing Contact a tak podobně

Nový kontakt na iOSu (iPad)

TIP: Je velmi možné, že některé služby nebudou whitelist řešit běžným způsobem, jak uvidíte níže u Centrum.cz, mají pro whitelist vlastní položku v Nastavení účtu. Jestli se neřídí tím, že si ukládáte e-mail do kontaktů, tak je to poněkud mimo, ale kdo ví.

Seznam.cz klasicky kliknete na adresu odesílatele na otevřeném e-mailu a najdete tam Přidat do kontaktů. Případně můžete přímo pracovat s Kontakty a zakládat ručně (tam například najdete i adresy blokované).

Centrum.cz si také otevřete e-mail a vedle odesílatele (což je políčko od) najdete ikonku pro přidání do kontaktů. V Nastavení -> Zabezpečení -> Blokování adres a výjimky navíc najdete možnost vyplnit adresy, které spamový filtr bude ignorovat přímo – zde můžete dát nejenom jesnu adresu, ale také třeba přímo celou doménu.

Filtry v Gmailu. V kroku dvě najdete volbu ovlivňující kontrolu spamu

Volny.cz třeba ještě někdo máteˇ, ale zde je otázkou jak to vlastně je. E-maily si můžete ručně přidávat do Adresáře, a zbytek je shodný s Centrum.cz, tedy v Nastavení nadjete onu možnost Výjimek. Prostě hlavně proto, že dnes jako Volny.cz, tak Centrum.cz patří Economia, a.s.

Vlastní řešení? Pokud používáte nějaké vlastní řešení nějakého poštovního serveru, tak se budete muset podívat, jak je to konkrétně u tohoto řešení. Navíc budete muset případně vzít v potaz, jakého poštovního klienta (např Thunderbird, Outlook, atd) používáte. Pozor na situaci, kdy mezi vámi a Intenet je použito nějaké dodatečné anti-spamové řešení, může totiž zahazovat maily o kterých se ani nedozvíte.

Postrádáte vašeho poštovního klienta či službu? Dejte vědět co vám chybí, doplníme. Pokud víte jak to tam funguje, můžete rovnou poslat popis, stačí tak krátký jako ty výše uvedené.

TIP: Whitelist vs. Blacklist? Černá listina znamená, že něco nechcete, takže na blacklist budete dávat e-maily, které mají padat do spamu. Whitelist je prostě opak. Tak jednoduché to je. 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky