TIP#1166: Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení?

Když už jsme u té série tipů „jak nastavit soukromí“, tak je čas na body týkající se mobilních zařízení – zejména telefonů, ale platí i pro tablety (Android a iOS jsou v tomto ohledu shodné, jen Windows tablet je spíš totéž jako notebook).

S mobilním telefony je dnes zásadní problém v tom, že jsou chytré a obsahují příliš věcí, které by se neměly dostat do cizích rukou. Mimo to ještě obsahují SIM a jsou spojený číslem u operátora a tím schopností způsobit finanční škodu (telefonování, posílání SMS a m-platby).

2018-09-10 07.14.29.png1) Odemčení telefonu (mobilního zařízení)

Jedna z nejvíce důležitých věcí. Po zapnutí se musí váš telefon ptát na PIN SIM karty, pokud tomu tak nebude, může kdokoliv zneužít vaši SIM (Mám si chránit SIM kartu pomocí PIN?).

Ať už ve vašem telefonu nebo ve vlastním. Po aktivaci (odemknutí) SIM je nutné aby mobil (tablet) měl zámek displeje v bezpečné podobě (heslo, PIN, otisk prstu, obličej). Podrobněji viz Počítač, notebook i mobil, nenechávejte volně přístupný: Zamykejte, chraňte heslem

Ověřte si i to, že telefon je nastavený tak, aby po určitém počtu neúspěšných pokusů o odemčení prostě všechno co v něm je smazal.

TIP: Jak na telefonech používat odemykání otiskem prstu? Pár užitečných pravidel

2) Na zamykací obrazovku nepatří upozornění

Vypněte si všechna  upozornění, která se objevují na zamykací obrazovce (na neodemčeném telefonu). Může se k nim dostat kdokoliv, kdo dostane váš telefon do ruky. Pokud na něm budou upozornění, mohl by se dozvědět věci, které by vědět neměl.

3) Vypněte přístup k aplikacím ze zamykací obrazovky

Vypněte možnost spustit Siri (nebo jiného asistenta) přímo ze zamykací obrazovky. Zvažte možnost spustit fotoaparát, vyhněte se na Androidu všem těm možnostem si na zamykací obrazovku dávat nějaké další aplikace.

4) Polohové služby, geolokace

Geolokace, určení polohy, jsou na jednu stranu rizikové – někdo může informace využít, může získat informace ze zařízení, může je získat od Google či Apple. Na druhou stranu ale mohou být také užitečné – správně nastavené a zabezpečené vám umožní vyhledat ztracené či odcizené zařízení. Případně i pomoci v tom, kam se vám zatoulalo dítě. Pro příklad viz Google Najdi moje zařízení vám může říct kde je mobil. Ale také třeba kde je vaše dítě

Hodně související je i Jak nastavit soukromí ve fitness aplikaci nebo u fitness hodinek či náramků?

TIP: Máme si s partnerem sdílet polohu mobilního telefonu? A co s tím u dětí?

5) Smazání na dálku

Vedle vyhledání ztraceného/zapomenutého zařízení je nutné nastavit i možnost smazání na dálku. Viz Jak chránit tablet či telefon pro případ ztráty či odcizení? Pokud o telefon přijdete krádeží, bývá dobré to nahlásit do policejní databáze, IMEI telefonu si tak rozhodně zjistěte a dobře uložte. O čem je řeč i v Co je to IMEI? Jak mohu zjistit, jaké mám IMEI?

6) Ochrana účtu, co je spojený s mobilním telefonem

Dnes každý chytrý mobilní telefon používá účet – u Apple nebo u Gogole – pro přihlášení, synchronizaci, zálohování, obnovení. Tento účet musíte pečlivě chránit proti krádeži – klasicky je nutné dvoufaktorové ověření. Tady viz První věc, co musíte ochránit dvoufaktorovým ověřením, je váš e-mail.

TIP: Co udělat když odevzdáváte telefon do opravy či na reklamaci? se vlastně také týká zabezpečení.

7) Šifrování obsahu paměti i paměťových karet

U mobilních zařízení platí, že by vždy měla používat šifrování pro paměť i paměťové karty. Podrobněji viz Jak chránit váš telefon s Androidem šifrováním? A proč to dělat? a Jak chránit váš iPhone či iPad šifrováním? A proč to dělat?

8) Pozor na škodlivé aplikace

Na Androidu vždy instalujte jenom z Google Play nebo skutečně věrohodných a ověřených zdrojů (i Apple a iOSu to není nutné tolik řešit). Co vás ale nepotěší, že jak v Google Play tak v App Store se mohou objevit škodlivé aplikace – šmírovací, vykrádající informace, okrádající přes platby v aplikacích nebo přes aktivaci předplatného. Věnujte se pečlivě studování recenzí a komentářů k aplikacím, které nepatří mezi ty známé a ověřené.  Určitě mrkněte do Je bezpečné si stahovat APK aplikací pro Android? A odkud je možné stahovat?

Hlídejte si i jaká práva po vás aplikace budou vyžadovat – bude obtížné to posoudit, zejména pokud tomu úplně nerozumíte, ale je dobré se to naučit.

TIP: V Co nikdy nedělat na pracovním počítači, telefonu či tabletu. Opravdu nikdy je docela hodně užitečných věcí týkajících se nevhodných činnosti na pracovním telefonu.

Nenechávejte v mobilu či tabletu aplikace, které nepoužíváte. Viz Jak najít zbytečné aplikace ve vašem iPhonu či iPadu? A jak se jich zbavit?

9) Brouzdání po Internetu může přinést problémy

Stejně jako v počítači i v telefonu je nutné být ve střehu při brouzdání po Internetu. Na Androidu se může někdo/něco pokoušet instalovat aplikaci. Může dojít k zneužití nějaké bezpečnostní chyby. Klasické „neklikám na každou hloupost“ pomáhá.

Blokování reklamy (viz Jak se zbavit reklam na Internetu? Použít AdBlock Plus nebo spíš µBlock Origin) z pohledu lepšího soukromí a bezpečí vůbec není špatný nápad. Byť na mobilních zařízení to není tak snadné jako na počítači.

10) Antivirové software

V mobilním telefonu nemůžete mít klasické antivirové software, které vás opravdu bude chránit před viry. Pro Apple (iOS) to vůbec nedává smysl (a ani neexistují) a pro Android sice existují, ale nic reálného neumí. Viz Potřebujete antivir na mobilním telefonu? Fungují vůbec?

Mobilní antiviry mohou alespoň pomoci v řešení toho, jaká práva (viz osmý bod) vyžadovaná aplikacemi mohou být riziková. Na to je ale opravdu nepotřebujete.

2018-09-10 07.18.37.png11) Aktualizujte

Aktualizujte samotný operační systém, aktualizujte i aplikace. Je jasné, že s operačním systémem to bude občas těžké (starší modely nemívají už šanci ani na novější iOS a přístup výrobců telefonů s Androidem je dost katastrofální), ale důležité to je. Stejně jako je důležité mít aktuální aplikace. Nespoléhejte se na ruční aktualizace, nechte to na automatických.

TIP: Co udělat s počítačem, tabletem či mobilem vašich rodičů či rodiny, na který se nikdo dlouho nepodíval?

12) Nepřipojujte se na neznámé WiFi a vypněte automatická připojování

Ano, neznámé WiFi jsou nebezpečné. Stejně jako jsou extrémně nebezpečné otevřené WiFi (bez zámečku a hesla). Viz Je bezpečné používat neznámé WiFI? Pro větší bezpečnost můžete začít používat VPN, virtuální privátní sítě. A také rozhodně viz U kterých WiFi sítí si zapínat a nezapínat automatické připojování (Wi-Fi mýty)

13) Zálohujte

Samozřejmě, všechno je potřeba zálohovat. Kontakty, nastavení telefonu, aplikace a jejich data, soubory, fotografie. Dnes je to značně zjednodušené v tom, že jak iOS tak Android umí zálohovat vše podstatné do „cloudu“ nebo průběžně synchronizují.

Cloudové zálohování můžete samozřejmě brát jako bezpečnostní riziko (někdo se může dostat k záloze). Pokud ho nebudete používat, měli byste najít cestu jak zálohovat mobil lokálně – na SD kartu, do počítače.

Minimálně to chce zálohovat alespoň kontakty, tady viz Jak na správu a (hlavně) zálohování kontaktů v mobilním telefonu? Hodit se může i Jak se přestěhovat z jednoho Android telefonu na jiný? Jak je to se zálohováním a obnovou Androidů (u Apple je zálohování postavené na záloze do iCloudu nebo iTunes v počítači, jiná možnost není)

14) Root či jailbreak?

O tomhle je řeč v Je bezpečné si rootnout Android či udělat jailbreak iPhone či iPadu? a stručně řečeno, tímto směrem se nevydávejte.

15) Přidejte si kontakty pro případ nehody

Užitečné může být na přihlašovací obrazovku přidat kontakty pro případ nehody. Pomůže to pro případ (poctivého) nálezce telefonu nebo (zejména) v okamžiku vaší nehody.

16) Nevolejte zpět na neznámá čísla

Pozor na podvody v podobě čísel vypadajících jako místní ale ve skutečnosti zahraniční či zpoplatněná. Tady se vyplatí dodržovat to, že prostě na čísla co neznáte nikdy nevoláte zpět. Hodit se může Jak zjistit komu patří telefonní číslo?a hlavně viz Volat zpět na neznámá čísla? Nevolat zpět?

17) Nezůstávejte přihlášení k online službám

Pokud vám jde opravdu o bezpečnost, tak si v mobilu nenechávejte spuštěné a přihlášené Facebooky a vůbec další online aplikace. Prostě se odhlašujte a znovu přihlašujte – ale pozor, musíte se přihlašovat heslem přímo psaným, nikoliv vloženým nějakým tím správcem hesel. Celé to bude dost nepraktické, takže tohle je opravdu jen pro ty hodně paranoidní.

18) Zamykejte jednotlivé podstatné aplikace

Na Androidu (některých) je možné zamknout spuštění aplikací dodatečným heslem. V některých případech to umožní nějaké bezpečnostní/antivirové software. Za zkoušku to určitě stojí tam, kde jde o podstatnou aplikaci.

19) Nemějte v mobilu vašeho klasického správce hesel

Dobré opatření bývá nedávat do mobilu software, které používáte pro správce hesel – mobil je přeci jenom jedna z nejvíce rizikových věcí co se ztráty a krádeží týče. Vaše hesla (přihlašovací údaje) si tak jako tak bude pamatovat Google/Chrome nebo iOS. Pokud jste opravdu paranoidní, tak i to je bezpečnostní riziko.

20) Pořiďte si varování, pokud se váš telefon vzdálí

Pokud máte chytré hodinky nebo sportovní hodinky připojené přes Bluetooth, tak je možné, že půjde zapnout varování na hodinkách pro případ, kdy se ztratí z dosahu (bluetooth dosahu) vašeho telefonu. V ideálním případě by tato funkčnost měla umožnit začít na telefonu vyzvánět.

21) Nenabíjejte z neznámých zdrojů/kabelů

Vyvarujte se nápadů strčit do telefonu kabel neznámého původu jen tak někde trčící. Nikdy nevíte co může způsobit – od snahy napadnout vaše zařízení až po 220 V přímo do telefonu a jeho efektivní (a efektní) zničení.

22) Vypněte si m-platby, volání na zpoplatněná čísla a nákupy v aplikacích

2018-09-10 07.22.00.png

Zejména u telefonu dětí jde o zásadní věc, ale i u telefonu dospělého se to může velmi hodit. Zamezte možnosti platit přes mobil (m-platby) a volat/ na čísla zpoplatněná nad běžný rámec a správně nastavte možnost zpoplatněných SMS. Tohle je věc nastavení u vašeho mobilního operátora, takže si zjistěte jak to udělat u něj.

Podobně je to s nutnosti znemožnit nákupy v aplikacích buď zcela nebo je podmínit zadáním hesla.  Tohle se nastavuje v Nastavení vašeho účtu v souvislosti s nákupy v Google Play či App Store.

23) Pro děti můžete zkusit „parental control“

Pokud chcete nějak více omezit jak (jakým způsobem a jak hodně) používá telefon vaše dítě, můžete zkusit některé z aplikací či funkcí pro rodičovskou kontrolu. Mohou být praktické pro zjišťování co vaše dítě dělá, kde brouzdá, co hraje, jak hodně používá telefon, ale nenahradí poctivý zájem a péči rodiče. Řada z nich může být obejitelná nebo prostě přiměje dítě k tomu, že zakázané věci bude chtít dělat ještě více a bude je dělat jinde.

TIP: Pro iPhone to není moc jinak, ale pro jistotu má ještě samostatný tip Jak na bezpečně používání iPhone?

Tady se bude hodit i Pro děti vytvořte na počítači, mobilu či tabletu vždy vlastní samostatné účty a hlavně Kolik času s obrazovkou je pro děti přijatelné?

Všechno?

Snad je to všechno. Pokud přijdete ně něco co chybí, tak tradičně dejte vědět (Twitter @365tipu, e-mail 365tipu@gmail.com).

Pamatuje, že výše popsané je potřeba si vždy zjistit, jak a kde se konkrétně pro váš mobil či tablet nastavuje. Některé věci jsou popsané v samostatných tipech, ale Android a iOS mají vše jinak. A některé mobily s Androidem mají věci také jinak, podle toho jak to jejich výrobci změnili.

Další tipy Jak na bezpečný Internet

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.