@365tipu

TIP#423: Co je to geolokace? A proč na něco takového myslet

Geolokace (geolocation) je technologie, která umožní zjistit vaši polohu. Má nejvíce společného s mobilními telefony a poté následně s Internetem jako takovým. Je také jednou ze zásadních věcí, která se dotýká soukromí. Může-li totiž někdo zjistit, kde se nacházíte, či kam pravidelně chodíte, tak může tuto informaci zneužít. Ale ne vše okolo geolokace, zjištění polohy, je špatné.

2016-02-27 07.23.18.png
Zapnutí a vypnutí polohy v androidu. Včetně informací o tom, které aplikace to využívají.

Zjištění polohy se nejsnáze předvede u mapových aplikací v mobilu, bez toho aby aplikace zjistila kde jste, by měla hodně omezená možnosti. Nefungovala by navigace, nedokázali byste zjistit kde jste. Vrátili byste se do doby používání papírových map. Poloha se v tomto případě určuje hlavně pomocí GPS, váš telefon dokáže využít signálu z družic na oběžné dráze k velmi přesnému určení polohy. V některých případech se k určení polohy používá i informace jiné – jména WiFi sítí, identifikace mobilní sítě. Nejsou ale tak přesné (o tom více v Jak někdo může z názvu (identifikace) WiFi routeru zjistit, kde jste?).

TIP: Zjišťování polohy se v mobilních telefonech dá vypnout, je to případné bezpečnostní opatření, které můžete využít, pokud se něčeho takového obáváte. Najdete to většinou v Nastavení vašeho mobilu nebo přímo v nějakém tom panelu pro rychlé zapínání. V Androidu například v Nastavení -> Osobní -> Poloh. V iOSu v Nastavení -> Soukromí -> Lokační služby.

Všechny mobilní systémy dnes dělají i to, že „hlásí“ vaši polohu a někde ji ukládají, navíc to může dělat řada aplikací, které v mobilu máte. V užitečných odkazech pro Google je řeč o Location History, pokud byste se chtěli podívat. Totéž ale dělá třeba i Facebook, Foursquare/Swarm a další. U aplikací tomu zabráníte buď vypnutím pro celý telefon, nebo v nastavení konkrétní aplikace.

Geolokační informace se ale ukládají například i do fotografií, které na telefonu pořídíte. Pokud je pak zveřejňujete někde na Internetu nebo někomu pošlete, tak z EXIF dat je možné zjistit velmi přesné místo i čas pořízení. Pokud se někdo dostane k velkému množství vašich fotografií, dokáže zjistit velmi mnoho velmi osobních informací o tom, kde se pohybujete.

Geolokační informace se mohou objevovat i jakou součást vašich příspěvků na sociálních sítích, dělá to Facebook, Twitter i další. Tady je vhodné pamatovat na to, že je to věc, kterou ovládáte vy, pokud tuto informaci záměrně nepřipojíte, tak dostupná nebude. Ale také na to, že cokoliv jste kdy v minulosti připojili je dostupné.

TIP: Zkuste www.facebook.com/me/map pro přístup k informacím o tom, co si o vás a vaši poloze pamatuje Facebook. Kliknutím na Cities (Města) získáte mapu. A možná jste ani netušili, že něco takového na Facebooku máte. Můžete tam zařídit i to, aby toto bylo (či nebylo) vidět na vašem profilu.

2016-02-27 08_49_32-Start.png

Určení polohy zařízení bez GPS

Počítače, notebook či tablet, který nemá GPS umožňuje zjistit polohu většinou jenom podle IP adresy (případně podle WiFi, které se nacházejí v okolí). Prohlížeče mají zjištění polohy jako funkčnost, kterou si může konkrétní web vyžádat a vy ji povolujete či zakazujete, ale tady je nutné si uvědomit, že vaše IP adresa je vždy dostupná, takže podle ní lze zjistit velmi nepřesnou polohu kohokoliv. Jestli si chcete vyzkoušet jak je to právě s vaší IP adresou, tak zkuste třeba www.iplocation.net, www.ipfingerprints.com

2016-02-27 08_31_18-Start

Jak je naznačeno výše, míra přesnosti je zde velmi nejistá, ale pokud je k dispozici ještě například informace o WiFi, tak bude poměrně slušná. Pokud máte pevně přidělenou adresu se známým umístěním, bude ještě lepší. Ale pokud máte prostě IP adresu u nějakého poskytovatele připojení, tak může být zásadně mimo. Až tak zásadně, že vás může umístit i do jiné země, než kde právě jste.

TIP: Vypnutí GPS na mobilu či tabletu vám sice baterii ušetří, ale vypnout (geo)lokační služby není praktické. Někdy je ale dobré GPS na mobilu vypnout. 

Co s tím vším tedy dělat?

2016-02-27 07.46.28.png
Instagram a mapa, kde všude jste pořídili fotky.

 

Měli byste vědět, že mobilní zařízení umí velmi dobře určit kde právě jste, ale také zprostředkovat informace o tom, kde jste kdy byli. Také to, že tyto informace se mohou objevovat ve fotografiích, ví je sociální sítě a řada dalších aplikací či služeb. Je na vás, abyste správně posoudili míru nebezpečnosti poskytování takovýchto informací.

Bránit se je snadné, geolokační služby v mobilních zařízeních je možné vypnout, určení z IP adresy sice vypnutelné není, ale tady mohou pomoci VPN či služby jako Tor.

Je tedy na vás, abyste posoudili kde se geolokační informace a služby vyplatí používat a kde ne. Pamatujte na to, že vaše děti a jejich mobilní telefony vyžadují také pozornost v tomto ohledu.

TIP: V Google Najdi moje zařízení vám může říct kde je mobil. Ale také třeba kde je vaše dítě zjistíte, že GPS může být velmi užitečné

PS: Užitečný věc je popsaná  v Jak si na mobilu zjistit vlastní „vzpomínkovou“ koronavirovou mapu

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky