@365tipu

TIP#159: Co je to EXIF, jak si to prohlédnu a co s tím dělají sociální sítě?

Při práci s fotkami čas od času narazíte na informaci, že fotografie mají EXIF, sadu údajů, které do fotografie vkládá foťák (či mobil) a obsahují různorodé informace o tom kde (GPS koordináty) byla fotka pořízena, kdy, s jakými parametry atd. Pro sociální sítě a další služby je EXIF užitečný v tom, že odtamtud získají například právě to, kde jste fotku pořídili. Pro software co pracuje s fotkami se mohou hodit i některé další informace.

Informace z EXIF záznamů za běžných okolností nejsou viditelné, musíte mít něco, co vám je ukáže – což může být třeba Google Photos, které EXIF umí zobrazit (a jako jedna z mála sociálních sítí ho neodstraňuje už při nahrání), stejně jako například Flickr. Nebo to umí software, které používáte pro práci či zobrazování fotek.  A pokud nemáte nic po ruce, tak můžete zkusit některé z online služeb, které vám EXIF ukáží.

Co je to EXIF, jak si to prohlédnu a co s tím dělají sociální sítě?

Může to být Jeffrey’s Exif Viewer nebo třeba View Exif online, remove, ale najdete jich ještě víc. Fungují tak, že buď tam nahrajete přímo fotku nebo dáte odkaz na fotku někde na Internetu. Druhý jmenovaný umí ještě jednu důležitou vlastnost, odstranit EXIF.

EXIF je zkratkou slov Exchangeable image file format a můžete si o něm počíst něco třeba ve Wiki. Má poměrně dost nedostatků a problémů, ale tím nejzásadnějším problém je, že EXIF může být zásadní problém pro soukromí. Pokud ponecháte ve fotografiích poskytovaných komukoliv dalšímu EXIF informace, tak to může znamenat že bude vědět kdy jste někde byli, kde jste byli, včetně toho jak jste se případně pohybovali (podle časové posloupnosti fotek a geolokačních informací v nich).

Proto je vhodné EXIF odstraňovat a proto také většina sociálních sítí právě EXIF likviduje (asi by bylo vhodné spíše říci, že odstraňuje z fotky, ale data získaná si nepochybně velmi dobře ukládá a využívá). EXIF tak nenajdete ve fotkách na Twitteru, Instagramu ani Facebooku. Ale zůstává zachován ve fotografiích na Google+ (Google Photos). Úroveň detailů v EXIFu záleží na tom co tam vaše kamera, foťák či mobil dává – geolokační informace lze například při vyfocení vypnout.

TIP: Co se stane s fotkami nahranými na Facebook? Dá se použít Facebook na fotografie? vám vysvětlí, že Facebook neničí jenom EXIF, ale fotografie jako takové.

Kam online dávat fotky a má vůbec tohle nějaké dobré řešení?
pomůže, pokud hledáte místo, kde mít online fotografie.

A třetí užitečný tip, K čemu se hodí PNG/JPG/GIF atd? Jak zvolit správně formát obrázku či fotky? je vhodný pro ty z vás, kdo se moc neorientují ve všech těch formátech používaných pro fotografie.

Co je ještě dobré vědět?

Co je to EXIF, jak si to prohlédnu a co s tím dělají sociální sítě?Třeba to, že EXIF byl původně určen pouze pro TIFF a JPEG soubory, později se rozšířil i do RAW, ale další foto/obrázkové formáty ho (přímo a původně) nepodporují. Některé programy pro zpracování obrázků, zejména ty úplně jednoduché, při ukládání, otáčení, zmenšování (atd) fotografií EXIF poškodí – tady samozřejmě platí to co vždy, schovávejte si originál fotky a změny dělejte pouze na kopii.

Pro prohlížeče existují plug-iny/addony, které vám umožní po instalaci vidět EXIF fotky, na kterou se v prohlížeči koukáte. „EXIF Viewer“ je vhodným pomocníkem pro fotografy, ale i prosté zvědavce.

Spoléhat se na informace získané z EXIFu nejde. Nezapomeňte, stejně jako třeba „vlastnosti“ dokumentu ve Wordu, i zde je možné podvrhnout cokoliv, včetně GPS souřadnic. Je to jenom počítačový soubor a EXIF je možné kdykoliv v počítači opravit, vyplnit jinak.

Nepodceňujte ochranu soukromí, právě EXIF je jednou z věcí, která může velmi ohrožovat přes geolokační informace. Možná vy coby dospělí jste s tím v pohodě, ale u dětí dbejte na to, aby uměly správně chápat co se stane když budou fotit všechno a všechny. A nastavte jim správně mobil či foťák, aby neprozrazovaly příliš mnoho detailů o tom kam chodí.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky