@365tipu

TIP#1766: Kam přejít z Fotek Google (Google Photos) pokud nechcete platit. Alternativy pro Google Photos

Fotky Google začnou být placené, to už asi víte. Google to oznámil v listopadu 2020 a bude ještě chvíli trvat, než k tomu dojde. To co tam v tuto chvíli máte zůstane beze změny, ale nově nahrávané fotky a videa začnou zabírat místo a časem vás tak přinutí buď k velkému mazání nebo zakoupení většího úložiště.

Což může být v pohodě, pokud už teď Google Disk (G-Suite) používáte a platíte si ho. Ale nemusí to být v pohodě, pokud váš hlavní cloud je někde jinde – Microsoft, Apple zejména. Fotky Google totiž možná používáte jenom na zálohování fotek a pro jejich snazší nalezení. Nakonec do této role je Google odsunul v době kdy je odpojil od Google disku a udělat z nich samostatné nepraktické úložiště. A také zařídil to, že váš telefon (tedy ten od Androidu) prostě všechny fotky automaticky nahrával právě sem.

Téma online úložišť pro fotky jsme už řešili v Kam online dávat fotky a má vůbec tohle nějaké dobré řešení? a jakkoliv jde o tip z roku 2015, stále v něm řada věcí platí (a občas se dočkal i aktualizací). Ale neuškodí se na to podívat znovu a stručněji (a také více praktičtěji s ohledem na množství fotek co nejspíš ve Fotkách Google máýte).

TIP: Začnete v Jak stáhnout všechny fotky z Fotek Google (Google Photos) tak jako tak. Buď stažením fotek do počítače nebo přenosem fotek do vybrané služby.

iCloud je dobré řešení pokud máte všechny nebo většinu svých aktivit u Apple. Nic moc řešit nemusíte, ideální cesta je na Mac/MacBooku mít stažené fotky z Fotek Google, spustit Fotky/Photos a v Soubor/File vybrat Import. Nezapomeňte, pokud na Mac/Macbooku takto nahrajete (například) něco jako 26 GB fotek bude synchronizace do iCloudu trvat dlouho.

Microsoft One Drive je opět dobré řešení pokud používáte i další cloudové služby od Microsoftu a k tomu Office 365. Nic vám nebrání do One Drive nahrávat fotografie – ať už do nějaké extra složky nebo k fotografiím, které už tam máte. Můžete k tomu využít i synchronizaci One Drive v počítači. Stejně tak počítejte s časem potřebným na synchronizaci/nahrání do cloudu. Google Takeout umí přímo přenést fotky z Google do One Drive.

Facebook je tam nejméně vhodná varianta a popravdě, něco takového dělat nemá vůbec smysl.

Flickr býval dobrá varianta, ale v roce 2019 se proměnil v plně placený. Pokud samozřejmě Flickr aktivně používáte a platíte si ho, je to užitečné řešení, navíc je i cenově velmi příznivý. Neumí ale synchronizaci s počítačem (jako OneDrive, iCloud, Dropbox) a není to cloudové úložiště, prostě jenom služba na ukládání fotek. Google Takeout umí přenést fotky přímo do Flickru.

Dropbox je ideální pokud máte věci v Dropboxu a platíte si prostor – nečekejte ale, že by nějak extra uměl pracovat s fotografiemi – v tomto ohledu je Cloud/OneDrive podstatně lepší varianta. Trochu problém u Dropboxu je, že se postupně mění v něco zcela jiného než dobré úložiště. A také to, že v neplacené podobě je více a více omezený. Google Takeout umí fotky přenést přímo do DtopBoxu

Amazon Photos (aplikace) je v Česku nepříliš známá možnost. Otázkou zůstává, jak dlouho tahle služba vydrží bez plného zpoplatnění.

TIP: Fotky nemusíte ukládat nikam online. Varianta je, že je prostě budete mít doma na disku, ideálně na nějakém síťovém disku (NAS – Synology, QNAP, WD MyCloud).

Zajímavou možnost nabízí i Plex. Mít je ale doma znamená, že když se s nimi doma něco stane, tak o ně přijdete. Proto je dobré je mít (minimálně) doma a ještě v cloudu.

Je množství dalších alternativ – MegaPixpa, Adobe Lightroom, Duplicati, Jiocloud a to co popsáno v již zmíněném Kam online dávat fotky a má vůbec tohle nějaké dobré řešení? – a záleží jen na vás co zvolíte.

Mimo to ještě můžete fotky hostovat vlastními silami – mrkněte na  PiwigoPhotoStructure či Lychee. Prostě využít nějaké cloudové software (co je navíc specializované na fotky), pořídit si hosting někde na Internetu a cloud/úložiště si provozovat sami.

Základní cenové srovnání

 Zdarma100 GB200 GB1 TB2 TBNeomezeně
Google One15 GB1.99 USD2.99 USD 9.99 USD 
iCloud 5 GB 2.99 USD 9.99 USD 
Flickr1000 fotek    6 USD
Amazon Photos5 GFB1.99 USD 6.99 USD11.99 USD12.99 USD (Prime)
Dropbox2 GB   9.99 USD 
One Drive/Microsoft 3655 GB1.99 USD 6.99 USD  

Pár poznámek k migraci

Pokud se rozhodnete migrovat do některého z cloudů tak se podívejte, jestli Google Takeout (Jak stáhnout všechny fotky z Fotek Google) pro Fotky nenabízí přímo možnost přenosu dat. Nedává smysl je stahovat do počítače a poté nahrávat do cloudu. Jde to do Dropboxu, One Drive, Boxu a Flickru. Což se samozřejmě může změnit.

Google Takeout umí fotky přenést i do Google Disku/Drive. Bohužel jenom toho, kde už Fotky (ne)zabírají místo. Přenosem ho každopádně zaberou.

Vybírejte takový cloud, který si  už platíte a používáte ho. Není moc praktické si začít platit další cloud.

Fotky uložené v cloudu byste tak jako tak měli zálohovat. Spoléhat se na to že se neztratí nebo se s nimi něco nestane nejde.

Stáhnout Fotky Google do počítače a pak je nahrát někam jinam bude vyžadovat čas a hodně přenesených dat. A nebude to moc dobře proveditelné přes mobilní telefon – s tím se příliš nepočítá.

Stažený Google Takeout obsahuje spoustu zbytečných souborů co na fotkové úložiště nahrávat nepotřebujete. Zvažte minimálně promazání všech JSON souborů ze všech složek.

Můžete se před nahráním na cloud pokoušet stažené fotky organizovat. Pokud jich tam ale máte přes 10 000 jako já, tak to asi brzo vzdáte a prostě to někam celé nahrajete a necháte být.  Později se můžete spoléhat na to, že mezi takto nahranými fotkami půjde vyhledávat s pomocí rozpoznávání co na fotkách je (podobně jako Fotky Google to umí iCloud, ale už ne One Drive).

TIP: Hodit se určitě bude Co používat v počítači pro správu fotografií? a Jaké online nástroje pro práci s fotografiemi a obrázky?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky