@365tipu

TIP#478: Co používat v počítači pro správu fotografií?

Možná jste fotograf, profík či amatér, nebo prostě máte spousty fotografií, screenshotů, věcí které jste si pořídili do článků, volně dostupných fotek co používáte pro tvorbu něčeho jako je @365tipů. A potřebujete se v té záplavě fotek v počítači vyznat. Neřešíte jejich zálohování ani ukládání online, ani prezentaci výsledků vaší práce. Ani nějaké složitější úpravy (protože od toho je tu Photoshop a jemu podobné). Prostě jenom chcete fotky mít možnost snadno najít, třídit, přesouvat mezi složkami, upravovat, mazat, přidávat štítky.

ThumbsPlus www.cerious.com (Windows pouze) – je můj dlouholetý favorit a za ty roky jsem si i docela dost zvykl. Je to shareware, které asi měsíc můžete používat v plné podobě, bez zaplacení potom bude umět o něco méně. Za ty roky jsem narazil na jediný problém, kterým je používání Access databáze pro udržování informací o fotkách a poměrně snadného dosažení limitu velikosti této databáze.

2016-04-22 07_26_11-ThumbsPlus Pro 10 - Thumbs.tpdb8.png

XnView MP www.xnview.com/en/xnviewmp (Windows, Mac, Linux) – patří mezi často doporučované řešení, nevyniká v možnosti editovat fotky, jde hlavně o jejich organizování. Stejně jako většina slušných programů pro správu fotek umí i štítkování. Takže pokud jste dostatečně důslední. můžete si fotky organizovat nejenom ve složkách, ale i napříč složkami. A hodit se vám bude Užitečné tipy a triky pro lepší používání XnView MP. Co je dobré a co nefunguje

FastStone Image Viewer www.faststone.org/FSViewerDetail.htm (Windows pouze) – je další zdarma dostupná (pro domácí uživatele) možnost jak si pořídit organizér na fotky.

TIP: Jak ve Windows zmenšit fotku či obrázek?

Photoshop Elementswww.adobe.com/products/photoshop-elements.html – je placené řešení, od Adobe toho moc zadarmo pro počítače očekávat nemůžete. Ale je potřeba ho zmínit, zcela určitě patří do základní doporučené sady.

OS X Photos – (MAC) – součást operačního systému, pokud to netušíte. Nečekejte nic extra pokročilého, ale je to součást operačního sysétmu.

Microsoft Photos – (Windows) – k nalezení ve Microsoft Store. Připomenu, že vztah Windows 10 k fotografiím je dost podivný, protože dodaný „prohlížeč fotek“ je záhadný kus pomalého obtížně použitelného software a pokud máte tu smůlu, že narazíte na složku „optimalizovanou“ pro fotografie, tak zjistíte, že se z ní také stalo pekelně pomalé monstrum.

TIP: Jaké jsou alternativy pro Adobe Lightroom vám poradí jaké software pro práci s RAW fotkami si pořídit a ušetřit.

JetPhoto Studio www.jetphotosoft.com/web/home (Windows, Mac) – můžete mít zadarmo (placená Pro verze přidá například práci s RAW soubory).

Zoner Photo Studio – www.zoner.cz/photo-studio –  je povedené a ještě navíc české. Vyzkoušet můžete na 30 dní, pak koupit.

Máte tip na vámi ověřené a používané software pro organizovaní (ne editaci) fotografií v počítači? Napište, však už určitě víte kam. Na Twitter @365tipu, na Stránku na Facebooku nebo prostě klasicky a jednoduše e-mailem na 365tipu@gmail.com. Tento tip zcela určitě volá po doplnění o pár dalších užitečných kousků.

Co se sešlo v tipech od čtenářů

A pokračovat případně můžete do novější verze tohoto tipu v podobě Jak na počítači lépe prohlížet obrázky a fotografie? Pomocí prohlížečů fotografií. Nebo do Jak změnit velikost obrázku či fotografie?

TIP: Zdejší přehled nepostradatelného software (najdete ho pod Nepostradatelné software) může velmi pomoci, pokud chcete do počítače získat velmi užitečné věci. Tak neváhejte, začněte studovat.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky