TIP#1726: Jak ve Windows zmenšit fotku či obrázek?

Věc co budete potřebovat čas od času zcela určitě. Vyfotíte něco nebo si stáhnete nějakou fotku či obrázek z Internetu a potřebujete ji zmenšit aby se dala umístit na web (měla potřebné rozměry i rozumnou velikost) či poslat e-mailem (měla rozumnou velikost). Ale než si řekneme jak na to technicky, tak dvě důležité věci na úvod.

Zmenšit velikost vs zmenšit rozměr fotografie

Zmenšit fotografii můžete rozměrově, tedy kolik bude mít bodů na šířku a tím také bodů na výšku.  Dnešní typické fotky z fotoaparátů mají běžně rozměr například 4032×3024 bodů (iPhone 11). Pro použití na webu je to hodně – tam se se vám bude spíš hodit něco jako 1600 bodů na šířku (a tím odpovídajících 1 200 bodů na výšku). 

Změnou rozměrů změníte i velikost v KB  – čím menší rozměr v bodech má fotka, tím méně megabajtů či kilobajtů bude mít.

Není to ale jediná cesta jak zmenšit velikost fotografie – u JPG fotografií můžete nastavit úroveň komprese a dosáhnout tak poměrně zásadního snížení velikost – byť za cenu ztráty kvality fotografie (prostým okem to ale většinou stejně nepoznáte).

TIP: K čemu se hodí PNG/JPG/GIF atd? Jak zvolit správně formát obrázku či fotky?

Jak zmenšit velikost fotografie či obrázku

Pokud nemáte ve Windows žádný program na práci s fotkami či obrázky tak nezoufejte, jde to udělat i prostě tak, že fotografii otevřete a zmenšíte. Ve Windows v průzkumníkovi dvakrát klikněte a zobrazí se vám náhled.

Menu ve kterém najdete zmenšení, tedy změnu velikosti

Klikněte na „…“ vpravo nahoře a vyberte Změnit velikosti a poté na Definovat vlastní rozměry (ty předchozí volby jsou mimochodem úlet, protože vůbec neříkají jak velká vlastně výsledná fotka bude).

POZNÁMKA: 4 MP bude mít rozměty cca 2309×1732,  2MP rozměry 1632×1224 a 0.25 MP rozměry 577×433 (u zdrojové fotky co 4032×3024 bodů). Ani jedna z varianta nedává pro další použití příliš smysl.

Pak už jen zadejte kolik bodů na šířku má mít výsledná fotografie (necháte-li aktivní zachovat poměr stran tak nemusíte řešit výšku, pokud nenecháte, vznikne vznikne poškozená fotografie co ztratí původní proporce).

Také zde můžete zvolit kvalitu – pokud je to JPG fotografie. Tím nastavíte úroveň komprimování – čím nižší číslo, tím menší bude výsledná fotka (výchozí u JPG zde bývá 80).  Pak už jen klikněte na Uložit kopii se změněnou velikostí.

Pozor na prazvláštní chyták, ukládané zmenšeniny se neukládají tam kde je původní fotografie. Najdete je (neznámo proč) ve složce Obrázky.

Vlastnosti fotografie

Pokud chcete vědět jak je vlastně fotka velká (rozměry), tak v menu najdete Informace o souboru a tam se dozvíte vše potřebné.

Windows 10 má pro úpravy fotek ještě aplikaci Fotky – v té zmenšení fotografie není k dispozici – umí jen ořezy, otáčení, převracení a pár fotografických úprav (včetně filtrů). Těžko říci, proč není jedno místo kde je vše, ale stejně matoucí situace existuje na Mac OS.

TIP:  Proč je nutné hlídat, jak velké obrázky dáváte na web či do e-mailů? a Proč (většinou) mailem neposlat fotografie zabalené v ZIPu/RARu? si určitě také přečtěte

Zmenšení v Malování

Třetí možností je Malování coby nejméně vhodná alternativa – neumí to ani otevřít fotku v použitelné podobě, ale hlavně je to určené k něčemu jinému než úpravy fotek. Ale i tady je volba Změnit velikost – můžete určit v bodech stejně tak jako v procentech.  Přes Uložit jako si můžete uložit kopii nebo přepsat původní soubor. Není zde ale možné pro JPG určit míru komprese. Jaký rozměr fotka má najdete v Soubor -> Vlastnosti

Nevýhoda všech výše uvedených cest je, že nebudete před uložením vědět, jaká je výsledná velikost souboru v KB. Musíte tedy nejprve uložit (ideálně kopii přes Uložit jako) a podívat se, pak případně zvolit menší rozměr nebo nižší kvalitu (vyšší míru komprese).

Ve starších verzích Windows je všude dostupné Malování/Paint.

Zajímavá možnost je skrytá ve Windows 10 PowerToys v podobě Image Resizer funkčnosti. Rozšíří možnost Průzkumníka přidáním Resize pictures přímo do menu k obrázkům a funguje jak pro jedno tak pro více vybraných. 

POZNÁMKA: Měli byste vědět, že jakékoliv změny rozměrů fotografie ovlivní výslednou kvalitu.  Proto je dobré si originály ponechávat v původní velikosti. Zmenšení je schůdné, zvětšit rozměr fotografie podstatně méně.

Lepší cesta pomocí lepšího software

Osobně na práci s fotografiemi používám ThumbsPlus – tedy jeden z mnoha programů pro práci s fotografiemi i organizování fotografií. Prakticky všechny mají vlastní zabudovaný editor fotek a obrázků kde je možné měnit rozměry i nastavovat úroveň komprese. Umí navíc i konvertovat formáty, protože pro použití na web musíte správně zvolit kdy využít JPG, PNG a GIF.

Zmenšení v ThumbsPlus

ThumbsPlus umí snadno změnit rozměry fotografie a při uložení nastavit jinou úroveň komprese než měl originál. Pokud chci ušetřit hodně místa tak běžně nastavím na 70. Na fotografii to stále nebude mít niajk razantní vliv, ale velikost bude zlomek při výchozí hodnot+ 92 a výše.

O různých aplikacích pro prohlížení fotografií je řeč v  Jak na počítači lépe prohlížet obrázky a fotografie? Pomocí prohlížečů fotografií a Co používat v počítači pro správu fotografií? Možnosti je opravdu hodně, řada z nich je dostupná zdarma, takže pokud chcete něco jiného než můj oblíbený ThumbsPlus, tak si určitě vyberete. Začít můžete třeba velmi oblíbeným IrfanView.

Pro profesionální práce s fotografií je vhodné mít něco jako Adobe Photoshop (či novější a levnější Affinity Photo). Ale i tady jsou další alternativy, najdete je ve V čem opravovat obrázky a fotky a nekrást kvůli tomu Photoshop?

Změna rozměrů více fotografií?

Pokud byste měli více fotografií a u všech potřebovali změnit velikost tak to sice můžete udělat ručně, hezky jednu po druhé, ale bude to trvat dlouho a bude to otravné.Mrkněte do Jaké programy pro dávkové zpracování fotografií? Konverzi, změny velikosti, atd. a vyberte si pomůcky, které umí změny dávkově. Výše zmíněný ThumbsPlus to umí také (a stejně tak IrfanView).

Změna velikosti na webu

I pro tuto činnost platí, že je na webu řada služeb které vám umožní změnit velikost fotografie. Vedle online editorů (Jaké online nástroje pro práci s fotografiemi a obrázky?) také nástroje pouze na změny velikosti. Tradičně ale pozor, fotografii musíte nahrát do dané služby a stáhnout výsledek – může to být časově náročně a pokud máte FUP, tak vás to velmi rychle může připravit o mobilní připojení.

Zkusit můžete například bulkresizephotos.comresizeimage.net, picresize.com, www.photoresizer.com a desítky dalších.

PS: Předchozí podoba tohoto tipu vyšla v roce 2018 a najdete ji v Jak změnit velikost obrázku či fotografie? Je ale podstatě méně podrobná a konkrétní, takže vznikl tento nový tip. Následovat ještě bude tip pro Mac.

TIP: Ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 najdete množství tipů a triků pro Windows