@365tipu

TIP#1212: Jak změnit velikost obrázku či fotografie?

Tenhle tip se vlastně bude týkat dvou samostatných věcí. Velikost obrázku může totiž mít dva možné význam. Ten nejčastější je rozměr, tady to kolik bodů na šířku a výšku má obrázek (či fotka). Ten druhý je skutečně velikost, tedy jak velký je soubor, který obrázek či fotku obsahuje – v kilobajtech až megabajtech. Ty dvě věci spolu mimochodem souvisí, čím více bodů na šířku/výšku, tím větší velikost souboru.

TIP: Novější podoba tohoto tipu je v Jak ve Windows zmenšit fotku či obrázek?

Zmenšení velikosti souboru s obrázkem či fotkou

Což, když to vezmeme od konce, pokud chcete zmenšit velikost souboru fotografie, tak nejčastěji budete snižovat rozměr (počet bodů na šířku a výšku).

Případně můžete zkusit změnit typ soubor (tady viz K čemu se hodí PNG/JPG/GIF atd? Jak zvolit správně formát obrázku či fotky?) – podle zvoleného typu se totiž řídí komprese (od žádné až po vysokou) a značně to ovlivní velikost souboru. U JPEG obrázků jde navíc nastavit úroveň komprese – tady ale pamatujte, že čím větší komprese, tím horší bude kvalita obrázku.

Pamatujte i na to, že jakmile fotku či obrázek jednou uložíte s horší kompresí nebo menšími rozměry, tak už nikdy nezískáte zpět původní kvalitu či rozměry. Obrázky se nedají zvětšovat. Ano, obrázky se opravdu nedají zvětšovat.

Tuhle změnu velikosti souboru provede tak, že si soubor otevřete v některém z programů na práci s fotografiemi (viz V čem opravovat obrázky a fotky a nekrást kvůli tomu Photoshop? a Co používat v počítači pro správu fotografií?). Pokud máte obrázků/fotek na změnu velikosti/rozměrů hodně, tak viz Jaké programy pro dávkové zpracování fotografií? Konverzi, změny velikosti, atd.

Možná se vám bude hodit, že rozumná šířka fotky pro sociální sítě či poslání e-mailem je 1600 bodů. A rozumná velikost souboru pro poslání fotky e-mail je nižších pár stovek kilobajtů. Měli byste vědět i to, že tlačit na Facebook (a další sociální sítě) fotky co dnes fotí mobily i foťáky je zbytečné, stejně to drasticky zmenší a poškodí. K těm e-mailům ještě vhodné čtení Proč je nutné hlídat, jak velké obrázky dáváte na web či do e-mailů?

V tomhle se vám bude ještě hodit DPI vs rozměry obrázků aneb jak se v tom mám proboha vyznat? Kde to nejpodstatnější je, že fotka ani obrázek žádné DPI nemá. Má prostě jenom šířku a výšku.

TIP: Jak na web vkládat obrázky. Co všechno byste měli vědět. Nejen o velikosti a rozměrech

Změna rozměru obrázku či fotografie

Zmenšovat (zvětšovat nejde, to už je napsané o kus výše) rozměr obrázku budete nejčastěji potřebovat pro umístění na blog, na sociální sítě, ale třeba i pro poslání e-mailem (tam ale hlavně dbejte na velikost souboru). Při zmenšení také může dojít k snížení kvality obrázku, občas je to nevyhnutelné.

Dělá se to také v některých z výše popsaných program pro práci s fotografiemi a je možná vhodné k tomu dodat ještě pár drobnosti.

  • Nejvíce praktické je měnit pouze jeden rozměr (nejčastěji to bude šířka) a nechat druhý rozměr na programu – bude ho měnit proporčně. Pokud toto nedodržíte, tak samozřejmě můžete změnit rozměry fotky, ale poněkud ztratí správné poměry stran a výsledek bude komický
  • Často nebudete jenom měnit rozměr, ale budete si z fotky dělat výřez – a k tomu případně v druhém kroku nastavovat správnou šířku (či výšku)
  • Třetí možná varianta může být otočení fotografie – tím velmi málokdy zmenšíte velikost souboru, ale šířka se vám zamění s výškou. Tady jen malý dodatek, který najdete v Jak je to s otáčením fotografií, jde to bez poškození?
  • Velmi specifické bude mírné otočení fotografie (nikoliv o násobky 90 stupňů). Po kterém vás zpravidla bude čekat nutnost výsledek oříznout. A také nutno dodat, že tahle manipulace může fotku či obrázek poškodit ještě více

TIP: Ukládejte si výchozí podobu. Oceníte to, až se vám nějaké to zmenšování a výřezy nepovedou. Výslednou fotku/obrázek si navíc pečlivě prohlédněte, jestli se tam neobjevilo nějaké výrazné poškození.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky