TIP#932: Jak zjistím DPI obrázku?

Chcete slyšet tu jasnou a jedinou správnou odpověď? Obrázek žádné dpi nemá. Pokud nechcete věřit, tak je potřeba si uvědomit, že dpi je zkratka pro dots per inch. Tedy kolik bodů se vejde do jednoho palce (délkové míry) a týká se jenom okamžiku, kdy budete obrázek tisknout. Pak bude záležet, zda tiskárna tiskne 300 dpi nebo 600 dpi (nebo snad ještě více). Pokud to chcete ještě víc zkomplikovat, tak ve skutečnosti by se místo DPI mělo používat PPI – což je zkratka pixels per inch.

Obrázek, fotku, v počítači budete mít v některém z obrázkových souborových formátů – JPG, PNG, GIF, BMP, atd (viz K čemu se hodí PNG/JPG/GIF atd? Jak zvolit správně formát obrázku či fotky?). Zábavné na nich je, že mají (mohou mít) u fotky/obrázku uloženu informaci o dpi – nachází se buď v oné EXIF části nebo v jiné formě. A jediné co k tomu lze říci je, že to neznamená vůbec nic. Může tam být uloženo cokoliv, klidně náhodné číslo. Podstatné u fotky/obrázku je, že má dva rozměry – vodorovný a svislý. Oba se udávají v bodech.

2017-11-08 07_37_15-File Properties.png
Tady je zbytečná a zavádějící informace o DPI uložena. Nejspíš to prošlo přes Photoshop, ten se stále nepoučil.

Což je také jediné od čehož se vše ostatní odvíjí. Pokud budete mít obrázek 3000 x 3000 bodů velký, tak na 300 dpi tiskárně si ho vytisknete jako 10 x 10 palců velkou fotku. Na 600 dpi tiskárně ovšem už jenom jako 5 x 5 palců fotku.

2017-11-08 07_39_05-File Properties.png
Ejhle, žádné DPI se tu nevyskytuje. A tak je to správně. 

Téhle informaci o počtu bodů na šířku a výšku se říká rozlišení (resolution) fotografie a udává se v bodech (pixel). U tiskárny se rozlišení tiskárny udává v pixelech/bodech na inch (PPI). Na displejích počítačů, notebooků, tabletů i mobilů vám bude dpi/ppi stejně ukradené, vždy vás bude zajímat jen rozměr/rozlišení obrázku, tedy šířka krát výška v bodech.

TIP: Tohle všechno jsme vlastně už probírali v DPI vs rozměry obrázků aneb jak se v tom mám proboha vyznat?. Akorát trochu z jiného úhlu.

Připomenout je potřeba i Proč je nutné hlídat, jak velké obrázky dáváte na web či do e-mailů?. Obrázky/fotky totiž mají ještě velikost souboru v bajtech (kilobajtech, megabajtech). Čím více bodů na šířku x výšku obrázek má, tím větší bude. Ovlivní to použitý souborový formát, ty co umí kompresi (JPG, PNG zejména) dokáží výrazně ušetřit. Ovlivní to i počet barev – protože každý jeden bod musí ještě mít informací o tom, jakou že má barvu. Žádné DPI ani PPI s tím ale nic společného nemá.