@365tipu

TIP#319: Mohu věřit metadatům v dokumentu z Wordu nebo těm v EXIFu fotografie?

Fotografie mají tzv. metadata (o těch je řeč v Co je to EXIF, jak si to prohlédnu a co s tím dělají sociální sítě?) ze kterých lze zjistit různé informace ale které také mohou ohrožovat soukromí. Podobná metadata mají ale i dokumenty ve Wordu či Excelu, ale také další různorodé souborové formáty. Proto bývá občas dobré do nich nahlédnout, zejména tam, kde chcete odhalit či zkontrolovat původ nějakého dokumentu.

Čas od času pohled do metadat (třeba viz Projekt Opencard zřejmě vznikl na počítači šéfa firmy, která vyhrála výběrové řízení) odhalí zajímavé souvislosti, zejména tam, kde někdo prezentuje nějaké texty, jejichž autorem může být někdo zcela jiný. Nejčastěji jde o různé střety zájmů, ale třeba i o vytvoření „vlastního“ autorského díla ve skutečnosti někým jiným. Problém v akademické či vědecké oblasti.

TIP: V Jak poznat, že ta zpráva, obrázek či informace je prostě hoax, podvod či čistá lež? zjistíte, že METADATA jsou často dobrá k usvědčení nějakého toho hoaxu či podvůdku. Tvůrci podvodů často zapomínají, že právě v metadatech zůstávají informace, které je mohou usvědčit.

Dnes je možné velmi dobře falšovat prakticky cokoliv digitálního, hlavně je to podstatně jednodušší, než dřívější problematické vytváření fotomontáží v podobě klasických fotografií. Podvrhy textů a informací jsou ale dnes i dřívě běžné nástroje mající různorodé účely. A právě tady je potřeba si dávat pozor. Protože EXIF i metadata z Wordu/Excelu lze prostě libovolně vyplnit.

2015-11-15 08_12_48-TZ_Flowmon_Networks_Fast50.docx [jen pro čtení] - Microsoft Word
Umístění a práce s metadaty se liší podle verze Wordu. V Office 2013 je najdete v Soubor .-> Informace a poté v pravém sloupci. Dole lze kliknout na zobrazení všech.

TIP: V Jak je možné, že někdo může falšovat odesílatele e-mailu? se dočtete o tom, jak snadné je falšovat odesílatele e-mailu. Právě to je další obvyklý nástroj při vytváření hoaxů a podvodů. Stejně jako EXIF či údaje v dokumentu, je i políčko odesílatele prostě volně vyplnitelné.

Vraťme se ale zpět k otázce z titulku dnešního tipu. Odpověď není jednoduchý, věřit můžete, ale musíte zároveň nedůvěřovat. Zásadní roli zde hraje to, že většina běžných lidí (BFU) ani netuší, že něco takového v dokumentech je. Někteří to tuší, ale zapomínají na případné promazání metadata v momentech, kdy by bylo vhodnější neinformovat o originálních autorech dokumentů.

Náhoda je prostě blbec, jak říká jedno staré pořekadlo. A právě metadata vás občas mohou přivést k zajímavým zjištěním. Jen si opravdu dávejte pozor, aby nebyla podvržená záměrně.

2015-11-15 08_19_19-Centrum zabezpečení

TIP: Pokud používáte, například právě, Word, tak ukládání metadat můžete vypnout ale také si zkontrolovat i další informace, které mají charakter metadat. Soubor -> Možnosti -> Centrum zabezpečení -> Nastavení centra zabezpečení -> Možnosti ochrany osobních údajů. Tam najdete jednak „Při uložení odebrat z vlastností souboru osobní údaje“ ale hlavně tlačítko Kontrola metadat.

2015-11-15 08_19_01-Kontrola metadat

Z předchozího je zřejmé, že různé skryté nebo ne zcela jasně viditelné informace se v dokumentech nacházejí nejenom v metadatech. Nezapomínejte na to.  Třeba právě informace o změnách, tedy toho co v dokumentu bylo, jsou občas velmi zajímavé. Viz Když už sledujete změny ve Wordu, tak to ve finále poschvalujte a vypněte. O vložených kompletních souborech (jenom proto aby byla vidět malá tabulka z Excelu) raději ani nemluvit.

Jak je to s metadaty a potenciálně problematickými věcmi v jiných souborových formátech a dokumentech? To si budete muset zjistit sami. A dávat si pozor také sami.

TIP: Jak ve Wordu odstranit stránku?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky