TIP#305: Kdo či co je to BFU?

Nenechte se mýlit, zkratka BFU je jedna z nejpodstatnějších součástí Internetu už dlouho. A jakkoliv tak trochu může tento tip patřit do jazykového koutku, je to ve skutečnosti i zásadní marketingový tip. Což pochopíte v  okamžiku, kdy si uvědomíte co vlastně BFU znamená.

BFU ve své původní, cizojazyčné podobě znamená Bloody Fucking User. Což je obtížné překládat, nikoliv proto že by to bylo obtížné jazykové, ale protože ať chcete či nechcete, končí to u poněkud sprostých slov. Zábavné je, že Google Translate to také vzdává (a raději se na to podívejte v obrázkové podobě).

2015-11-01 08_26_01-Google Translate

2015-11-01 08_26_08-Google TranslateParadoxem je, že české heslo ve Wikipedii (BFU) vám také s ostřejším překladem nepomůže. Dokonce obsahuje takové legrácky, jako že „Podle výzkumu redaktorů časopisu Root.cz je termín původu českého. BFU je specifický český výraz a v zahraničí není znám.„.

Můžeme si říkat, že tenhle troling se Root.cz povedl, ale možná máme v tomhle nějaké to světové prvenství. Dnes každopádně BFU v podobě Bloody Fucking User najdete v řadě slangových anglických slovníků (zde, zde či třeba zde). V nich najdete ještě další anglickou variantu, Brain Free User, která je také poměrně výstižná – uživatel bez mozku.

Hezká česká podoba používaná často v médiích je Běžný Franta Uživatel vystihující také podstatu. BFU je prostě někdo průměrný, obyčejný, počítačově nevzdělaný. V původním významu až extrémně počítačově nevzdělaný, ale přeci jenom, po pár desítkách let používání tohoto označení je jasné, že i zde se posunula laťka.

TIP: Jazykový koutek aneb čeština smyslu zbavená kam také tento tip nakonec putuje, se vám může hodit pro řadu podstatnějších věcí.

Dnešní hodně praktické vysvětlení je v podobě Běžný Facebookový Uživatel. Což je v zásadě také něco co počítačům nerozumí. V zásadě to nerozumí vůbec ničemu, ale je to přesvědčeno že rozumí všemu. Věnuje se hlavně bezhlavému sdílení nesmyslů a čím větší nesmysl potká, tím více lajkuje, srdíčkuje a smajlíkuje. Je snadno zmanipulovatelný a pokud se ho budete pokoušet vyvést z omylu či nějak vzdělávat, reaguje velmi podrážděné a nastupuje do protiútoku. Je snadnou obětí hoaxů, podvodů a virových útoků tam, kde je mu předložena možnost na něco kliknout.

V zásadě je BFU prostě běžný/nezkušený uživatel.

BFU se ještě převádí na Běžný Fyzický Uživatel či dokonce Blbý Franta Uživatel. Onu původní anglickou zkratku pak můžete v jedné ze slušnějších varianta do češtiny převést jako Sakra Debilní Uživatel.