@365tipu

TIP#237: DPI vs rozměry obrázků aneb jak se v tom mám proboha vyznat?

Tohle je taková zábavná záležitost, co se pořád a pořád vrací. Někomu řeknete, že potřebujete obrázek co má, například, 851 x 315 bodů (což je obrázek do záhlaví Stránky na Facebooku). A on se zpátky zeptá, kolik „dpi“ to má mít, jestli tedy 72 , 150 nebo 300. Dost zvláštní otázka, která se velmi obtížně vysvětluje. Neznámo proč lidé nechápou, že „dpi“ je „dots per inch“ nebo jenom informace o tom, kolik bodů se vytiskne na palec (2.54 cm).

Takže pokud vezmete 851 bodů na šířku a vytisknete to na tiskárnu co má 150 dpi tisk, tak to bude široké 5.6 palce, ale na tiskárně s 300 dpi tiskem to bude prostě široké 2.83 palce. Pokud ale těch 851 bodů zobrazíte na displeji, tak prostě vždycky bude mít šířku 851 bodů. A kolik to bude centimetrů (palců) na šířku? To záleží na tom, jaký displej to bude zrovna ukazovat. A je to nepodstatné.

Takový malý slovníček, který snad pomůže

  • DPI neboli dot’s per inch, kolik bodů (obrázku) se vytiskne na jeden palec (2.54 cm). Čím větší DPI, tím lepší kvalita tisku. Pro tisk je poměrně běžné tisknout na 300 dpi. Občas se setkáte s tvrzením, že pro web platí 72 dpi, tedy že by snad na displeji mělo být 72 bodů na palec. No, už dávno ne, lépe řečeno, dost možná to ani nikdy neplatilo.
  • PPI neboli pixels per inch v zásadě hlavně popisuje to, kolik obrazových bodů na palec má displej, který používáte.
  • Rozlišení neboli resolution je rozměr obrázku v podobě šířka x výška a udává se v bodech (dot, pixel). A je uplně jedno jaké má nebo nemá dpi. Občas se může také jednat o velikost obrázku. A problém slova „rozlišení“ v češtině je, že se používá pro kde co.
  • Velikost souboru obrázku je něco, co se měří v KB, MB a jakkoliv to má určitou souvislost s tím v jakém rozměru (rozlišení) ten obrázek je, nic to jedno o  druhém neříká. Proč? Protože třeba hlavně komprese. A hodící se tip je Proč je nutné hlídat, jak velké obrázky dáváte na web či do e-mailů?
  • Formát obrázku je informace o tom, jak je obrázek uložený. Vice v K čemu se hodí PNG/JPG/GIF atd? Jak zvolit správně formát obrázku či fotky? a dost zásadní hlavně je, že jsou zde rozdíly mezi nekomprimovanými (bitmapa), komprimovanými (ztrátové a bezztrátově) a vektorovými.

Nojo, ale když DPI přece znamená že ….

.. čím větší DPI obrázek má, tím je kvalitnější! To je taky jedna z častých věcí, se kterou se můžete setkat. A je to nepochopení a mýtus. Obrázek prostě vždy má rozlišení v bodech. A dpi začne být podstatné až v okamžiku, kdy ho budete chtít tisknout.

to musím nastavit když ukládám fotku? Opět další mýlka, nastavit to sice můžete, ale neznamená to nic. Ten obrázek pořád bude mít určitý počet bodů na šířku krát určitý počet bodů na výšku.

… když dám víc DPI, tak bude možné ten obrázek zvětšit! Inu, jestli si tohle myslíte, tak se asi díváte moc na filmy, kde donekonečna zvětšují (přibližují) nějakou fotku a pořád je to čisté, jasné a ostré. Což udělat nejde. Opravdu nejde.

když nenastavím fotku na 72 dpi, tak to na webu nebude fungovat! Ale kdeže, pro zobrazení na počítači a tím pádem na webu je zcela jedno jaké DPI si nastavíte kdesi ve Photoshopu (nebo něčem podobném). DPI ovlivňuje pouze to, jak bude fotka či obrázek vytištěn.

Co mám tedy dělat s požadavkem na dpi?

Pokud chcete nějakou fotografii tisknout tak vás bude dpi zajímat – protože budete chtít vědět, jestli se tiskne na 150, 300 nebo snad dokonce 600 dpi (a může být ještě více).

Ale zároveň vás bude zajímat (hlavně vás bude zajímat) jak velký má výsledný tisk být. Budete-li prostě mít něco co je, například, 2048 x 1536 bodů, tak při třech různých dpi můžete dostat tři různě velké výtisky – 13.6 palce na šířku pro 150 dpi, 6.8 palce u 300 dpi  a 3.4 palce u 600 dpi. Na centimetry si to případně přepočítejte sami (2.54 cm je jeden palec).

Pokud byste obrázek co má 2048 x 1536 bodů chtěli vytisknout na šířku 30 centimetrů na 300 dpi tiskárně, tak prostě špatná zpráva. Tenhle obrázek se v původní kvalitě dá vytisknout jenom na 6.8 palce šířky, tedy zhruba 17.3 centimetru. Pokud ho budete chtít tisknout na 30 centimetrů šířky a 300 dpi, tak dojde k snížení kvality (protože se bude muset zvětšit a každý jeden původní bod bude v zásadě tvořen 2×2 body).

TIP: Hodit se vám může Jak změnit velikost obrázku či fotografie? A ani tam váš žádné dpi zajímat nebude

 Ale počkejte, DPI je potřeba u scannerů

Tak tak, tohle je důležité vědět, protože scanner nasnímá do počítače něco z papíru s určitým dpi – tedy vytvoří obrázek kde do každého palce (2.54 cm) originálu umísti určitý počet výsledných bodů obrázku. Čím více bude scanner umět dpi, tím kvalitnější (ostřejší, detailnější) bude výsledný obrázek.

A až ho budete tisknout, tak pokud budete tisknout se stejným DPI, tak získáte výsledek ve stejné velikost. Anebo také ne, takže budete muset obrázek případně změnit (protože jste možná, raději, skenovali s velkým počtem DPI).

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky